שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 139 > מגמות וחידושים באמצעי מניעה
פברואר 2008 February | גיליון מס' 139 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מאמרי סקירה
מגמות וחידושים באמצעי מניעה


פרופ' דניאל זיידמן יו"ר האגודה הישראלית לאמצעי מניעה, אחראי יחידת המחקר, אגף נשים ויולדות, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר

התכשירים ההורמונליים למניעת היריון הם בעלי יעילות ובטיחות מוכחת (2,1). אמצעי המניעה ההורמונלי הנפוץ ביותר, הגלולה, השתנתה עם השנים, ומינון המרכיב האסטרוגני הופחת משמעותית והוחל שימוש בפרוגסטינים חדשים, למשל בדרוספירנון ב"יסמין" או בכלורמאדיון אצטט ב"בלרה". מגמה חשובה נוספת היא מעבר לתכשירים הורמונליים שאינם מחייבים בליעת גלולה או נטילה יומית, כמו "המדבקה" השבועית וה"טבעת" החודשית. תכשיר חדש של דפו-פרברה, שניתן להזרקה עצמית תוך-עורית, עומד להיות מופץ בקרוב בישראל ועשוי להעלות את הפופולריות של תכשיר תלת-חודשי זה (טבלה). נוסף על כך, משווקים לאחרונה בישראל שני אמצעי מניעה חדשים - ספוגית שמשחררת שלושה קוטלי זרע שונים (פרוטקטאייד) וסליל מיוחד שמאפשר חסימה בלתי הפיכה של החצוצרות בגישה היסטרוסקופית.הטבעת
ה"טבעת" (NuvaRing) עשויה חומר פלסטי, היא דקיקה, גמישה ובקוטר 5 ס"מ (3). הטבעת מוחדרת על ידי האישה לנרתיק לכל מיקום שהוא, המיקום המדויק לא חשוב. האישה מוציאה את הטבעת מהנרתיק כעבור שלושה שבועות, ולאחר הפסקה בת שבוע מחדירה טבעת חדשה. הטבעת משחררת באופן רציף, במשך 3 שבועות, 120 מק"ג אתונוגסטרל ו-15 מק"ג אתניל אסטרדיול. הטבעת מוחדרת בקלות על ידי האישה עצמה. אין דרך לא נכונה להחדרת הטבעת, כך שאם הטבעת מונחת באופן נוח בנרתיק, היא מונחת באופן נכון. החשש שהטבעת תיפלט מהנרתיק היא מובנת, אך פיתוח הטבעת מבוסס על עשרות שנות מחקר המורים כי בעת שהאישה עומדת המנח האנטומי של הנרתיק (בניגוד למצויר בספרי אנטומיה ישנים) הוא אופקי ולא אנכי. נוסף על כך, גודל הטבעת הותאם לשרירים הטבעתיים של מבוא הנרתיק שהופכים אירוע של השמטות הטבעת מהנרתיק לנדיר. חשש נוסף של בני הזוג הוא שהאישה או בן זוגה יחושו בנוכחות הטבעת בנרתיק.  מחקרים מורים שאין בסיס לחשש זה. בין היתר, עצבוב הנרתיק הוא כזה שלשליש התחתון של הנרתיק עצבוב עשיר ועל כן רגישות רבה, ואילו שני השלישים העליונים של הנרתיק, היכן שהטבעת מונחת לאחר החדרתה, הם יחסית כמעט חסרי רגישות.
יתרונה הברור של הטבעת בכך שהיא שיטה חודשית, כלומר הטבעת מוצאת לאחר שלושה שבועות ומוחדרת מחדש כעבור שבוע, כך שאין צורך בנטילה יומית, כמו בגלולות. לנובה-רינג מספר יתרונות נוספים. השחרור הרציף של ההורמונים מהטבעת לנרתיק מבטיח רמות נמוכות, אך קבועות, של הורמונים בדם. נמצא כי החשיפה לאתניל אסטרדיול תוך שימוש בנובה-רינג נמוכה מהחשיפה תוך שימוש בגלולות או במדבקה למניעת היריון (4). השימוש בטבעת, בניגוד למצב בעת נטילת גלולות, לא מושפע כמובן מהפרעות בספיגה במערכת העיכול, וההורמונים עם ספיגתם בגוף לא עוברים פירוק בהשפעת "המעבר הראשון" דרך הכבד. היעילות של הטבעת גבוהה, 98% עד 99%, בדומה ליעילות של הגלולות למניעת היריון (5). מספר מחקרים גם מורים שהשימוש בטבעת מוביל לפחות דמם בין מחזורי בהשוואה לגלולות (6).
החסרונות של הנובה-רינג כוללים אפשרות, נדירה כאמור, שהטבעת תיפלט בטעות מהנרתיק. הטבעת מאבדת את יעילותה אם היא נמצאת מחוץ לנרתיק יותר משלוש שעות. לטבעת תופעות לוואי קלות כולל הפרשות מהנרתיק (6%) וגירוי ודלקת בנרתיק (5%) (3). הטבעת היא תכשיר הורמונלי שקשור באותם סיכונים והוריות נגד שמיוחסים להורמונים הנמצאים כיום בגלולות, ועל כן אינה מתאימה לנשים המנועות מלהשתמש בגלולות מסיבות רפואיות. הטבעת מחייבת מרשם רופא, אך אין צורך בהתאמה מיוחדת ע"י הרופא לפני השימוש, בניגוד לדיאפרגמה (3).
הטבעת אינה מהווה אמצעי מניעה חוצץ, כלומר היא אינה מונעת היריון על ידי הפרעה למעבר תאי הזרע בנרתיק. אין לטעות בין אמצעי המניעה ההורמונלי החדש לבין הדיאפרגמה או ההתקן התוך רחמי, שאף הם כונו בעבר בשם "טבעת". הטבעת משווקת כבר בהצלחה בארה"ב ובאירופה מספר שנים, ושיווקה בישראל החל בשנה שעברה.

ספוגית הפרוטקטאייד

ספוגית הפרוטקטאייד (Protectaid) היא אמצעי מניעה חדש בישראל. הספוגית עשויה מקצף פוליאוריתן, ומגיעה בגודל אחד שמתאים את עצמו לכל אישה (7). הספוגית פועלת בשני אופנים: ראשית, הספוגית מציעה מידה מסוימת של חציצה פיזית, ע"י חסימה וספיחה של הזרעונים; שנית, מאחר שהספוגית מכילה מספר קוטלי זרע היא מספקת גם חציצה כימית (8). יש גם ספקולציה שלנוכחות קוטלי הזרע בכניסה לרחם ייתכן גם תפקיד מסוים בהפחתת הסיכון להדבקה במחוללי מחלה המועברים במגע מיני (9).
ייחודה של ספוגית הפרוטקטאייד בכך שהיא מכילה שלושה קוטלי זרע: נתרן כולאט (25 מ"ג), ריכוז נמוך יחסית של נונוקסינול-9 (6.25 מ"ג) ובנזאלקוניום כלוריד (6.25 מ"ג). שלושת קוטלי הזרע, עם חומר הפיזור פולידימתילסילוקסאן, יוצרים ג'ל הקרוי F-5.
מיד לאחר החדרת הספוגית לנרתיק קירות הנרתיק עוברים סיכוך (לובריקציה) על ידי הג'ל, דבר שמפחית את הגירוי בנרתיק בעת קיום יחסים. חומר הפיזור גם עוזר ליצירת שכבה מגנה של הג'ל על פני כל רירית הנרתיק. הספוגית ממשיכה להפריש את הג'ל F-5 במהלך קיום יחסי מין וכך מקנה הגנה נמשכת (7). הריכוזים הנמוכים יחסית של קוטלי הזרע בפרוטקטאייד מפחיתים את הסיכון לגירוי מקומי של הריריות, תופעה המוכרת משימוש בקוטלי הזרע הללו, וגורם סיכון אפשרי להדבקה ב-HIV (9).
לספוגית הפרוטקטאייד מספר יתרונות: ראשית, הספוגית מגיעה מוכנה לשימוש חד-פעמי באריזה נפרדת; שנית, בספוגית חריצים מותאמים לאחיזה נוחה עם שתי אצבעות לשם החדרה והוצאה מהנרתיק; שלישית, ניתן להחדיר את הספוגית לנרתיק עד ל-6 שעות (אך לא פחות מ-15 דקות) לפני קיום יחסים, דבר שמאפשר לשמור על הספונטניות בקיום יחסי מין; רביעית, הספוגית נמצאת בשליטה מלאה של האישה ללא צורך בהסכמה או שיתוף הפעולה מצד בן הזוג (7). כאשר הספוגית במקומה, בן הזוג לא יבחין בה בעת יחסי מין; לבסוף, ניתן לקיים יחסי מין חוזרים תוך שימוש באותה ספוגית במשך זמן מרבי של 12 שעות. יש להשאיר את הספוגית בנרתיק 8-6 שעות לאחר המגע המיני הנרתיקי האחרון כדי להבטיח יעילות מרבית של קוטלי הזרע. אין להשאיר את הספוגית בנרתיק יותר מ-12 שעות, ואין להשתמש בספוגית בזמן הווסת כדי להפחית את הסכנה ל-Toxic Shock Syndrome.
יעילות הספוגית מותנית, כמובן, בשימוש נכון בכל מגע מיני. היעילות של הספוגית למניעת היריון צפויה להיות דומה לאמצעי מניעה חוצצים אחרים, כמו הדיאפרגמה, עם שיעורי כישלון של 23% תוך שימוש טיפוסי בשנה הראשונה. יעילות השימוש בספוגית עולה באופן ניכר כאשר הוא נעשה בשילוב עם שימוש בקונדום.
הספוגית היא אמצעי מניעה חשוב עבור נשים שאינן רוצות או אינן יכולות להשתמש באמצעי מניעה הורמונלי. אין צורך במרשם רופא כדי לרכוש את הפרוטקטאייד ומחיר אריזה של שלוש ספוגיות כ-45 שקלים. עם זאת, לאור היעילות המוגבלת מדובר באמצעי מניעה שבעיקר מתאים לזוגות שלא רוצים בהכרח להימנע לחלוטין מהיריון אלא מעוניינים להאריך את האינטרוול עד להיריון הבא. הספוגית מתאימה על כן במיוחד לנשים מניקות ובשילוב בשימוש באמצעי מניעה נוסף כמו קונדום.

דפו-פרוברה תת-עורי במינון תלת-חודשי

דפו-פרוברה למתן תת-עורי הוא תכשיר חדש המכיל מינון נמוך של 104 מ"ג מדרוקסיפרוגסטרון אצטט ב-0.65 מ"ל של
נוזל (10). תכשיר זה נמצא יעיל, בטוח ובעל פעילות מיידית בדומה לתכשיר הדפו-פרוברה הוותיק שניתן במינון גבוה יותר של 150 מ"ג בזריקה תוך שרירית. התכשיר התת-עורי החדש ניתן בדומה פעם בשלושה חודשים, ויתרונו הגדול בכך שהאישה יכולה להזריק את התרופה בעצמה, ואינה נדרשת יותר לפנות לקופה לקבלת זריקה. מחקרים מורים ששני שלישים מהנשים מעדיפות את האפשרות של מתן עצמי. למרות היעילות הגבוהה של תכשיר זה במתן לתוך השריר הפופולריות שלו הייתה תמיד מוגבלת בישראל בעיקר בגלל המחזורים הלא סדירים והנטייה לאמנוריאה של מספר חודשים (11). נראה ששיעור הנשים עם אמנוריאה עולה עם משך השימוש בתכשיר התת-עורי (11). השימוש בתכשיר זה נמצא קשור בעלייה מתונה בלבד במשקל הגוף (12).
דפו-פרברה למתן תת-עורי משווק מספר שנים בארה"ב, ונמצא עדיין בתהליכי רישום בישראל. סקרים בארה"ב הראו כי נשים רבות היו שוקלות בחיוב את השימוש בדפו-פרוברה לו ניתן היה להזריק את התכשיר באופן עצמי (13). נראה על כן
שדפו-פרוברה למתן תת-עורי עצמי, עם הדרכה נכונה ושימוש במערכת מתאימה למתן תזכורת מדי שלושה חודשים, עשוי להוות אמצעי מניעה יעיל שיהיה מקובל על נשים רבות בישראל.

הסליל

ה"סליל" (Essure) הוא תחליף ייחודי ל"קשירת חצוצרות". חסימת החצוצרות מהווה אמצעי מניעה תמידי, כלומר בלתי הפיך, מפני היריון (11). "הסליל" כולל רשת מקופלת כסליל שמוחדרת לתוך פתחי החצוצרות שפונים לחלל הרחם, מבעד לצוואר הרחם, בהנחיה של היסטרוסקופ. הסליל נפתח ומקבע את עצמו במקום מיד לאחר ההחדרה. הסליל מתאים את עצמו לקוטר החצוצרה של האישה. הסיבים של הסליל מעודדים צמיחה של רקמה לתוך הסליל ולחסימתה באופן בלתי הפיך (11). זו השיטה היחידה כיום לחסימת החצוצרות שאינה מחייבת ניתוח בעד דופן הבטן, כלומר: נמנע הצורך בביצוע לפרוסקופיה בהרדמה כללית.
יתרונות הסליל ביעילותו הגבוהה (במשך שנתיים 99.8%), חזרה לפעילות מלאה תוך 2-1 ימים והיעדר הסכנות של לפרוסקופיה (15). החסרונות של הסליל כוללים צורך במיומנות גבוהה בביצוע היסטרוסקופיה וכשל בהחדרת הסליל ביותר מ-10% מהנשים. כמו כן, הסרתו מחייבת היסטרוסקופיה חוזרת ועלותו גבוהה. יש לזכור שה"סליל" נועד להיות אמצעי מניעה בלתי הפיך, כלומר מתאים אך ורק לנשים שבוחרות לא להרות יותר בעתיד (14). הסליל משווק בישראל, ולאחרונה הוחל בהשמתו במרכזים הרפואיים שיבא והדסה. הסליל יכול לשמש תחליף מצוין לאישה ששוקלת ביצוע "קשירת חצוצרות" בגישה לפרוסקופית.

סיכום
שיווק אמצעי מניעה חדשים בישראל חשוב מאחר שהוא נותן בידי האישה אפשרויות נוחות, יעילות ובטוחות. כיום אישה החפצה באמצעי מניעה הורמונלי, שהוא כידוע יעיל ביותר במניעת היריון, יכולה לבחור בין תכשיר פומי-יומי - גלולות, תכשיר עורי-שבועי - מדבקת האוורה, תכשיר נרתיקי-חודשי - NuvaRing או זריקה-תלת-חודשית - דפו-פרוברה. ראוי לציין שהתכשיר האחרון שמכיל פרוגסטין בלבד לא מבטיח סדירות של המחזור.
יש לקוות שזמינות אמצעי המניעה החדשים תעודד נשים נוספות לבחור ולהתמיד בשימוש באמצעי מניעה יעילים ובטוחים. שביעות הרצון הגבוהה שמדווחת על ידי הנשים שמשתמשות בתכשירים החדשים למניעת היריון, אמורה להבטיח היענות גבוהה לשימוש בהם. כל התכשירים ההורמונליים שנדונו בכתבה זו הם בעלי יעילות גבוהה ביותר במניעת היריון, יותר מ-98% (1). אך יש לזכור, כי כל התכשירים שהוזכרו אינם נותנים הגנה מפני מחלות מין, ועל כן נשים שחשופות להדבקה חייבות להקפיד על שימוש מקביל בקונדום (2). כמו כן, הפסקת עישון מומלצת מאוד עבור כל אישה שבוחרת להשתמש באמצעי מניעה הורמונלי, בין שבגלולה ובין שבמדבקה או בטבעת.

References
1.    Speroff L, Darney PD. Clinical Guide for Contraception. 4th edition, Lippincott Williams and Wilkins, 2005
נייר עמדה מס' 20: גלולות משולבות למניעת היריון. האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה, 2005.
www.obgyn.org.i
3.    Seidman DS. Current developments in vaginal hormonal contraception. Rev Gynaecol Pract 2004;4:169-174
4.    van den Heuvel MW, van Bragt AJ, Alnabawy AK, et al. Comparison of ethinylestradiol pharmacokinetics in three hormonal contraceptive formulations: the vaginal ring, the transdermal patch and an oral contraceptive. Contraception 2005;72:168-174
5.    Oddsson K, Leifels-Fischer B, de Melo NR, et al. Efficacy and safety of a contraceptive vaginal ring (NuvaRing) compared with a combined oral contraceptive: a 1-year randomized trial. Contraception 2005;71:176-182
6.    Milsom I, Lete I, Bjertnaes A, et al. Effects on cycle control and bodyweight of the combined contraceptive ring, NuvaRing, versus an oral contraceptive containing 30 mcg ethinyl estradiol and 3 mg drospirenone. Hum Reprod 2006;21:2304-2311
7.    Creatsas G, Elsheikh A, Colin P. Safety and tolerability of the new contraceptive sponge Protectaid. Eur J Contracept Reprod Health Care 2002;7:91-95
8.    Ayotte N, Colin P. Spermicidal activity of a new contraceptive sponge. Adv Ther 2002;19:219-228
9.    Dhondt MM, Adriaens E, Remon JP. The evaluation of the local tolerance of vaginal formulations, with or without nonoxynol-9, using the slug mucosal irritation test. Sex Transm Dis 2004;31:229-235
10.    Lakha F, Henderson C, Glasier A. The acceptability of self-administration of subcutaneous Depo-Provera. Contraception 2005;72:14-18
11.    Arias RD, Jain JK, Brucker C, et al. Changes in bleeding patterns with depot medroxyprogesterone acetate subcutaneous injection 104 mg. Contraception 2006;74:234-238
12.    Westhoff C, Jain JK, Milsom I, et al. Changes in weight with depot medroxyprogesterone acetate subcutaneous injection 104 mg/0.65 mL. Contraception 2007;75:261-267
13.    Lakha F, Henderson C, Glasier A. The acceptability of self-administration of subcutaneous Depo-Provera. Contraception 2005;72:14-18
14.    Abbott J. Transcervical sterilization. Curr Opin Obstet Gynecol 2007;19:325-330
15.    Miño M, Arjona JE, Cordón J, et al. Success rate and patient satisfaction with the Essure sterilisation in an outpatient setting: a prospective study of 857 women. BJOG 2007;114:763-766

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©