שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 139 > חקיקה לחבישת קסדות אופניים להטמעת שימוש בקסדות ולמניעת פגיעות ראש
פברואר 2008 February | גיליון מס' 139 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
רפואת ספורט ופעילות גופנית
חקיקה לחבישת קסדות אופניים להטמעת שימוש בקסדות ולמניעת פגיעות ראש


ד"ר נעמה קונסטנטיני1, ד"ר דליה נבות-מינצר2 1המחלקה האורטופדית, מרכז רפואי הדסה הר הצופים, המרכז לרפואת ספורט, הדסה אופטימל, ירושלים 2רופאת משפחה, שירותי בריאות כללית, מחוז צפון; בוגרת קורס רופאי קבוצות של הוועד האולימפי

רקע
מספר העוסקים ברכיבה על אופניים כאמצעי תחבורה ולמטרות בילוי הוא גדול, ופציעות בשל רכיבה על אופניים הן שכיחות. פגיעות ראש גורמות לפציעות חמורות במיוחד ומהוות 40%-35% מהסיבות לאשפוז ולמוות של רוכבי אופניים.
חבישת קסדה הוכחה כיעילה למניעת פגיעות ראש, מוח ופנים. לפי דיווח Cochrane, חבישת קסדה הפחיתה סיכון לפגיעות ראש ב-88% ולפגיעות פנים ב-65% אצל רוכבי אופניים בכל הגילאים. למרות זאת, לא כל רוכבי האופניים חובשים קסדות. הסיבות העיקריות לאי שימוש הן: מחיר גבוה, אי נוחות, חוסר אמונה ביעילות ותדמית לא פופולרית בקרב רוכבים צעירים.
כדי להתגבר על ההתנגדות לחבישת קסדות חוקק במספר מדינות חוק המחייב חבישת קסדה בעת רכיבה על אופניים, אך האוכלוסיות שעליהן הוחל החוק ושיטות האכיפה הן לא אחידות.
כמו כן, חוק המחייב חבישת קסדה בעת רכיבה על אופניים יכול לגרום למספר תוצאות לא רצויות:
1. ייתכן שהחובה לחבוש קסדה תפחית את כמות רוכבי האופניים ובכך תמנע את הרווח הבריאותי שבפעילות זו מרבים (מחקר שנעשה באוסטרליה, מיד לאחר החקיקה, תמך בטיעון זה).
2. ייתכן שאמצעי בטיחות אחרים, דוגמת בנייה של מסלולי אופניים והגבלה של מהירות הנסיעה, משמעותיים יותר.
3. רוכבים החובשים קסדה עלולים להסתכן יותר ולהיפצע יותר. גם בשל טענות אלה חשוב לבסס את החקיקה ואת ההמלצות על עובדות.
מטרת הסקירה הנוכחית לבחון:
1. יעילות חקיקה המחייבת חבישת קסדה בעת רכיבה על אופניים למניעת פגיעות ראש.
2. השפעת חקיקה על הרגלי חבישת קסדה.
3. אם החקיקה גרמה לירידה בכמות רוכבי האופניים.

שיטות
נסרקו מחקרים דרך מאגרים אלקטרוניים וכן מידע מעיתונים ומאיגודים העוסקים בנושא. נבדקו המתודולוגיה ואיכות המחקרים השונים.

תוצאות
נמצאו 25 מאמרים רלוונטיים, מתוכם 5 עמדו בתנאי ההכללה. רוב המחקרים נפסלו מכיוון שלא כללו קבוצת ביקורת. חמשת המאמרים שנכללו בוצעו בקנדה ובארה"ב. בשני מאמרים נבדקו פגיעות ראש, בשניים - שימוש בקסדה, באחד - שניהם. אף מאמר לא בדק תוצאות בלתי רצויות של החקיקה.
להלן המחקרים השונים:
א. ג'ורג'יה ארה"ב Gilchrist 2000 - המאמר בדק השפעה של
תוכנית אכיפה משטרתית על הרגלי חבישת קסדות אצל ילדים מגיל גן ועד גיל 16 שנים. לילדים בקבוצת גיל זו חולקו קסדות אופניים. ילד שנצפה נוסע ללא קסדה הוזהר, ואם נצפה שנית, אופניו הוחרמו. חבישת קסדות נבדקה לפני חקיקת החוק, מספר פעמים במהלך חמשת חודשי התוכנית ושנתיים לאחר סיומה אצל ילדים לפי קבוצות גיל ואצל מבוגרים מאותו אזור באותם זמנים, כביקורת.
לפני מבצע האכיפה אף רוכב מתוך 36 מבוגרים ו-61 ילדים שנצפו לא חבש קסדה. במהלך חמשת חודשי מבצע האכיפה המוגברת המשטרה עיקלה 167 זוגות אופניים, נצפו 654 רוכבי אופניים, מתוכם 358 ילדים ש-45% מהם חבשו קסדה. אחוזי חבישת הקסדה בקרב מבוגרים נשארו 3%-0%. שנתיים לאחר המבצע חבשו 54% מהילדים קסדה (21/39 רוכבים), 15% נערים חבשו קסדה (2/13 רוכבים) ואף מבוגר לא חבש קסדה (0/23 רוכבים).
ב. סן דייגו ארה"ב Ji 2006 - במחקר נבדקו פציעות מרכיבה על אופניים ושכיחות חבישת קסדה לפי רישום בשנים
1996-1992 שכלל גם דיווח של הרוכב לגבי חבישת קסדה. בינואר 1994 חוקק במדינת קליפורניה חוק המחייב רוכבי אופנים עד גיל 17 לחבוש קסדה. רוכבים מגיל 18 ומעלה שימשו קבוצת ביקורת.
נרשמו 1,116 קבלות לביה"ח לאחר טראומה בשל רכיבה על אופניים, 510 ילדים ו-606 מבוגרים, 310 קבלות עקב חבלת ראש חמורה. נמצאה נטייה להפחתה בחבלות ראש אצל ילדים עד גיל 17 לאחר החלת החוק, אך לא נמצאה ירידה בעלת מובהקות סטטיסטית בהשוואה לכמות הפגיעות לפני החלת החוק או בהשוואה למבוגרים.
ג. קליפורניה ארה"ב Lee 2005 - במחקר נבדקה השפעת חיוב
חבישת קסדה עד גיל 17 בכל קליפורניה: נבדקו שחרורים מבתי החולים הציבוריים בקליפורניה במהלך 10 שנים -
3 שנים לפני החלת החוק ו-7 שנים אחריו. פציעות בקרב מבוגרים מעל גיל 18 שימשו ביקורת.
דווחו 44,069 אשפוזים עקב חבלות בשל רכיבה על אופניים. נמצאה ירידה בפציעות של ילדים עד גיל 17 לאחר החלת החוק עם הבדל מובהק בהשוואה לפציעות במבוגרים, שבהן לא חל שינוי. בניתוח מפורט יותר נמצאה ירידה של 18.2% בפגיעות מוחיות (TBI - Traumatic Brain Injury) אך לא נמצא שינוי בפגיעות ראש אחרות, ונמצאה עלייה בפציעות שאינן פציעות ראש (Below Neck). הירידה הגדולה ביותר בפגיעות מוחיות נמצאה בקבוצות הגיל הצעירות ביותר, ילדים בגילים 4-0 שנים ו-9-5 שנים.
ד. אלברטה קנדה Hagel 2006 - במאמר נבדקו חבישת קסדות לפני החקיקה המחייבת חבישת קסדת אופניים עד גיל 18 ולאחריה. מבוגרים מגיל 18 שימשו ביקורת.
לפני החקיקה 28% (46/164) ילדים ו-49% (234/474) מבוגרים חבשו קסדה. לאחר החקיקה 83% (34/41) ילדים ו-48% (110/230) מבוגרים חבשו קסדה. העלייה באחוזי חבישת הקסדה בקרב ילדים מובהקת, ונמצאה גם בסקירה מקבילה של ילדים שנפצעו בעת רכיבה על אופניים.
ה. קנדה Macpherson 2002 - במחקר נבדקה ההשפעה המגנה של חקיקה בפני פגיעות ראש על ידי השוואה של שחרורים מאשפוז בבתי חולים לאחר טראומה כתוצאה מרכיבה על אופניים באזורים שבהם הוחל חוק לחבישת קסדה על רוכבים בגילים 19-5 שנים בהשוואה לאזורים שבהם לא הוחל חוק זה.
במהלך המחקר היו 9,769 קבלות של ילדים בשל חבלה כתוצאה מרכיבה על אופניים. 35% מכלל האשפוזים היו עקב חבלות ראש. לפני החלת החוק שכיחות פגיעות הראש הייתה שווה בכל האזורים. לאחר החקיקה נמצאה ירידה של 45% בפגיעות ראש באזורי ההתערבות ושל 27% באזורים שבהם לא הוחל חוק המחייב חבישת קסדה. לא נמצא שינוי בחבלות שאינן חבלות ראש.

דיון
בסקירה נכללו חמישה מאמרים. נמצאו עדויות חיוביות לכך שחקיקה המחייבת ילדים לחבוש קסדה בעת רכיבה על אופניים מביאה לעלייה בשימוש בקסדות ולירידה בפגיעות ראש.
לא נמצאו עדויות התומכות בהשפעה שלילית של החקיקה או שוללות השפעה כזאת.
יש מחקרים רבים שבדקו יעילות של חבישת קסדה למניעת פגיעות ראש, אך רק שלושה התאימו לקריטריונים של סקירה זו. שניים מהמחקרים הראו ירידה משמעותית בפגיעות ראש בשל החקיקה, במחקר השלישי נמצאה ירידה לא מובהקת בכמות פגיעות הראש ביחס לכלל מקרי הטראומה שסיבתם רכיבה על אופניים.
נמצאה עלייה של 84%-45% בחבישת קסדה בשל החקיקה, לפי שלושת המחקרים שבהם נבדקה נקודה זו.
מחקר אחד בלבד בדק את ההשפעה של אכיפת החוק. במחקר זה חקיקה ללא אכיפה הביאה לשינוי זניח באחוז חובשי הקסדות. אכיפה מוגברת הביאה לעלייה משמעותית באחוז חובשי הקסדה והשפעתה ניכרה גם שנתיים לאחר סיום מבצע האכיפה. אך במחקר זה לא ניתן להפריד את ההשפעה של האכיפה המוגברת מזו של חלוקת קסדות בחינם.
מסקנות הסקירה משמעותיות בעיקר לגבי השפעת חקיקה המחייבת חבישת קסדה על אוכלוסיית הילדים, זאת בשל הקריטריונים הקשוחים להכללה בסקירה, מיעוט המחקרים שנכללו בה ואופיים. נקודות חולשה נוספות הן העובדה כי חלק מהמחקרים בדקו פגיעות ראש, אך לא היענות לחבישת קסדה, ולכן ייתכן שהירידה בפגיעות הראש הייתה תוצאה של ירידה ברכיבה על אופניים דווקא. נוסף על כך, ביקורת של מבוגרים לעומת ילדים יכולה להיות מוטית בשל שינוי באחוזי הרוכבים היחסיים בשתי קבוצות גיל אלה, וכמוה גם השוואה בין אזורים שונים.
נחוץ מחקר נוסף לצורך עיבוי המסקנות בשאלת ההשפעה של חקיקה על האוכלוסייה המבוגרת וכן לצורך הערכת תוצאות בלתי רצויות.
הסקירה לא תרמה מידע לגבי הטענות כי חיוב חבישת קסדה יוריד את מספר הרוכבים ובכך ימנע מאנשים רבים שיפור בריאות והנאה, כי אמצעי בטיחות אחרים, דוגמת מסלולי אופניים נפרדים והגבלת מהירות, יעילים יותר וכן את הטענה כי מי שחובש קסדה נזהר פחות.

מסקנות המחברים
1. למרות המגבלה הכמותית והאיכותית של הסקירה, הממצאים תומכים בהשפעה מגנה של חבישת קסדה נגד פגיעות ראש בקרב רוכבי אופניים.
2. ניתן להסיק כי חקיקה מעלה שימוש בקסדות, אך יש צורך באכיפה. חקיקה ללא אכיפה היא בעלת השפעה מוגבלת.
לסיכום, חקיקה המחייבת חבישת קסדה בעת רכיבה על אופניים היא רק מהלך אחד מהמהלכים שיש לנקוט כדי להפחית פגיעות ופגיעות ראש של רוכבים. בדומה לנהוג לגבי רכב מוטורי, יש לשפר את הבטיחות ברכיבה בצורות נוספות.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©