שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > עדכוני חדשות - גליון מס' 402 > אספירין למניעה קרדיווסקולארית ראשונית - טיעוני בעד ונגד
יולי, 2019 | גיליון מס' 402 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

אספירין למניעה קרדיווסקולארית ראשונית - טיעוני בעד ונגד


Aspirin for Primary Prevention of Cardiovascular Events

 

 

חוקרים ערכו מטה אנליזה להערכת הסיכונים והיתרונות של אספירין למניעה ראשונית.

האנליזה כללה 15 מחקרים אקראיים, שהשוו אספירין מול פלצבו במניעה ראשונית, עם משך מחקר של שנה לפחות. בסך הכל הקיפה האנליזה 165,502 איש, עם מעקב ממוצע של 6.4 שנים.

אספירין, בהשוואה לפלצבו, לא הפחית סיכון לתמותה כוללת  ( 4.75% ו- ,4.82%) (RR: 0.97; 95% CI: 0.93 - 1.01) או לתמותה קרדיווסקולארית. ( (RR: 0.93; 95% CI: 0.86 - 1.00 .

 

אספירין היה קשור בסיכון מופחת לאוטם לבבי  ( 2.07% לעומת 2.35%) (RR: 0.82; 95% CI: 0.72 - 0.94), , אך לא הביא לירידה בשיעור תמותה מאוטם לבבי, בצורך בצנתור, בתעוקת חזה או במחלת כלי דם פריפרית תסמינית.

שיעור שבץ מוחי כולל היה דומה בשתי הקבוצות, עם ירידה בשיעור שבץ איסכמיה בקבוצת האספירין לעומת קבוצת  הביקורת  ) 1.29% לעומת 1.49%) (RR: 0.87; 95% CI: 0.79 - 0.95) , ועם נטייה לא משמעותית סטטיסטית לעלייה בשיעור שבץ דימומי תחת אספירין ( 0.29% לעומת 0.23%).

שיעור דימום מג'ורי היה משמעותית גבוה יותר בקבוצת האספירין ( 1.47% לעומת 1.02%) .(RR: 1.5; 95% CI: 1.33 - 1.69) לא נמצא, כי יש הבדל בשיעור הדימום, שגורם תמותה בין הקבוצות.

לא נמצא קשר בין אספירין לבין שיעור תחלואה או תמותה מסרטן.

ה- number needed to treat באספירין למניעת אוטם לבבי אחד הוא 357, למניעת תמותה מאוטם – 400 ולמניעת שבץ איסכמיה 500.

ה- number needed to harm לגרימת דימום אחד היה 222, ולדימום תוך מוחי 1000. 

בשורה התחתונה: לא ניתן להמליץ באופן גורף על אספירין כמניעה ראשונית. יש להציג יתרונות וחסרונות ולשקול את הסיכון של המטופל.

לסיכום, מתן אספירין למניעה ראשונית אינו המלצה גורפת לכלל האוכלוסייה.

בשורה התחתונה: לא ניתן להמליץ באופן גורף על אספירין כמניעה ראשונית. יש להציג יתרונות וחסרונות ולשקול את הסיכון של המטופל.


תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©