שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
לקביעת פגישה וירטואלית עם נציג, לחצו כאן
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > עדכוני חדשות - גליון מס' 426 > התחדשות המוח בעזרת תאי אב?
ינואר, 2020 | גיליון מס' 426 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

התחדשות המוח בעזרת תאי אב?


Increasing Neurogenesis Refines Hippocampal Activity Rejuvenating Navigational Learning Strategies and Contextual Memory Throughout Life

ככל שאנו מזדקנים, קשה יותר למוח שלנו ללמוד ולזכור דברים חדשים.

במחקר, המתפרסם ב- Nature Communications ביקשו חוקרים מדרזדן לבדוק, האם העלאת מספר תאי הגזע במוח יסייע להחזרת תפקודים קוגניטיביים כמו למידה וזיכרון, שאבדו במהלך ההזדקנות.

החוקר הראשי פיתח שיטה לגירוי מספר קטן של תאי גזע עצביים, שנותרו במוח, כדי להגדיל את מספרם ולהגביר את מספר תאי העצב, שהם מייצרים.

נמצא, כי תאים שרדו ויצרו קשרים עם תאים שכנים, במוח של עכברים זקנים.

החוקרים בדקו יכולת בסיסית, שנפגעת בהזדקנות עכברים ובני אדם: יכולת הניווט.

בעודנו צעירים, המוח שלנו בונה וזוכר מפה קוגניטיבית של הסביבה שלנו, אך יכולת זו נעלמת במוח של קשיש. כפיתרון חלופי, מוח של קשיש ללא מפה קוגניטיבית של הסביבה, צריך ללמוד סדרות  קבועות של פניות וסיבובים, שנדרשים כדי להגיע ליעד מסוים.

רק השיטה הראשונה, של הצעירים, יעילה, כשעלינו להגיע ליעד חדש או להתחיל ממקום חדש.

החוקרים גילו, כי עכברים זקנים, בעלי יותר תאי גזע ותאי עצב, שחזרו את היכולת האבודה לבנות מפה קוגניטיבית של הסביבה, וזכרו אותה לזמן ארוך יותר, בדומה לעכברים צעירים.

כשתאי הגזע העצביים עוררו לפעולה בעכברים צעירים, הירידה הקוגניטיבית נדחתה והזיכרון נשמר במשך כל שנות החיים.

בעוד שצעירים משתמשים בהיפוקמפוס במוח כדי לזכור מקומות ואירועים וליצירת מפה של הסביבה, קשישים נעזרים במבנים אחרים במוח, שקשורים יותר לפיתוח הרגלים.

תוספת תאים להיפוקמפוס של עכבר זקן אפשרה לו לנקוט בשיטות של עכבר צעיר. לא רק שהלמידה היתה מהירה יותר, אלא כל תהליך הלמידה השתנה. 

בשורה התחתונה: חוקרים הראו בעכברים, כי הגברת מספר תאי גזע עצביים מביאה לשיפור זכרון וליכולת ניווט בעכברים קשישים ומונעת הידרדרות קוגניטיבית בצעירים.

 

 


תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©