שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > עדכוני חדשות - גליון מס' 427 > בשורה קשה לאוהבי דיאטות הקטו או לאלו העשירות בחלבונים - ייתכן וגורמות לטרשת עורקים
ינואר, 2020 | גיליון מס' 427 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

בשורה קשה לאוהבי דיאטות הקטו או לאלו העשירות בחלבונים - ייתכן וגורמות לטרשת עורקים


High-protein diets increase cardiovascular risk by activating macrophage mTOR to suppress mitophagy

דיאטה עתירת חלבון מסייעת לירידה במשקל ולבניית שריר, אך מחקר חדש בעכברים מצא, כי היא מובילה לפלאקים בעורקים ובמיוחד לפלאקים לא יציבים, שעלולים להינתק ולגרום לחסימת עורק ולאוטם לבבי.

המחקר מתפרסם בכתב העת Nature Metabolism .

החוקרים חילקו את העכברים לשתי קבוצות. האחת קיבלה תזונה עתירת שומן (כדי לגרום טרשת עורקים) וגם עתירת חלבון, והקבוצה השניה קיבלה תזונה עתירת שומן, אך דלת חלבון.

העכברים, שקיבלו כלכלה עשירת חלבון קיבלו מנה משולשת של חלבון, כך שהחלבון היווה 15-46% מסך הקלוריות, שניתנו לעכברים.

תוספת החלבון נעשתה על ידי אבקת חלבון במילקשייק או בממרח.

העכברים, שניזונו מכלכלה עתירת שומן וחלבון פיתחו טרשת עורקים חמורה יותר, עם כ- 30% יותר פלאקים בעורקים, לעומת עכברים, שקיבלו תזונה עתירת שומן עם כמות חלבון רגילה, וזאת על אף שהעכברים, שקיבלו יותר חלבון ויותר שומן לא עלו במשקל, בעוד שהעכברים שאכלו כמות חלבון רגילה עם כמות שומן גבוהה עלו במשקל.

עבודה קודמת של צוות המחקר הראתה, כי מקרופגים עובדים כדי לנקות את העורקים מפלאקים, אך חומרי הפלאק מתגברים על המקרופגים, שמתים, וכך מחמירים את הבעיה, ומגדילים את הפלאק ואת מורכבותו.

העכברים, שניזונו מיותר חלבון הציגו כמות גדולה של מקרופאגים מתים בפלאק, מה שגרם לחוסר יציבות הפלאק ולהעלאת הסיכון, שייקרע במיוחד בעת עליית לחץ הדם.

החוקרים בדקו את מסלול החלבון מהרגע, שהוא נבלע ומפורק לחומצות אמינו.

נמצא, כי יתר חומצות אמינו בתזונה עתירת חלבון מפעילה חלבון במקרופגים, שנקרא mTOR (mammalian target of rapamycin) , שמורה לתאים לגדול ולא לבצע פעולת ניקוי פלאק.

השדרים מה- mTOR מונעים מהמקרופגים לנקות את הפלאק, וכך מופעלת שרשרת אירועים עד מות המקרופג.

החוקרים גילו, כי חומצות אמינו מסוימות, במיוחד leucine ו- arginine , פוטנטיות בהפעלת mTOR וגורמות לתהליך, שמביא למות התא.

Leucine נמצאת בעיקר בבשר אדום, בהשוואה למשל לדגים או למקור צמחי לחלבון.

החוקרים מקווים, כי הממצאים יובילו לעבודה על אפשרויות טיפול במחלת לב דרך המסלולים, שבחן המחקר. 

בשורה התחתונה: בעכברים תזונה עתירת חלבון גרמה ליותר יצירת פלאק טרשתי לא יציב, ובעיקר חומצת האמינו לויצין, שנמצאת בבשר אדום, נמצאה קשורה לסיכון.

 

 


תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©