שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 130-131 > דברים לזכרו של פרופ' ג'ק מדלי
ספטמבר - אוקטובר 2006 | גיליון מס' 130-131 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
לזכר
דברים לזכרו של פרופ' ג'ק מדלי


פרופ' חוה טבנקין מנהלת מחלקה לרפואת המשפחה, מרכז רפואי העמק ומחוז הצפון, שירותי בריאות כללית

פרופ' ג'ק מדלי, בין מייסדי רפואת המשפחה בארץ יחד עם פרופ' מקס פוליאק, ד"ר טומי ספנסר ז"ל ופרופ' יודפת ייבדל לחיים ארוכים ועוד אחרים. ומחלוצי רפואת המשפחה בעולם, הלך לעולמו ביולי 2006 בגיל 84.
ג'ק (יעקב) מדלי נולד במיניסוטה ארה"ב בשנת 1922. משפחתו עברה לדרום אפריקה, שם גדל, למד רפואה ואף השתתף כרופא במלחמת העולם השנייה.
במאי 1948 נישא לג'ון, פיזיותרפיסטית במקצועה. יומיים לאחר החתונה גויסו השניים להגנה כמתנדבי חו"ל (מח"ל). ד"ר מדלי צורף לחיל הרפואה על ידי ד"ר שיבא, רופא ראשי בצבא. בתחילה עבד כמנתח עם ד"ר מוזס ובהמשך עבר לחטיבת יפתח של הפלמ"ח ושימש כרופא הגדוד השלישי בפיקודו של גידי אילת. הוא לחם עם החטיבה בכל הקרבות שבהן השתתפה ושוחרר עם תום המלחמה.
לאחר מלחמת העצמאות עבר להכשרה בכפר בלום ובהמשך היו ג'ק וג'ון בין מקימי מושב הבונים בחוף הכרמל. באזור זה החל ד"ר מדלי עבודתו כרופא משפחה והיה במשך כעשור שנים רופא משפחה מסור ביישובי חוף הכרמל, מעברת עתלית ועוד.
בתחילת שנות הששים הקים בירושלים את “הדסה הקטנה", מרפאת רפואת המשפחה בקריית יובל בירושלים. עם הגעתו של פרופ' קרק והקמת המחלקה לבריאות הציבור עזב פרופ' מדלי את הדסה הקטנה והחל במחקר שמומן ע"י ה-NIH על גורמי סיכון לתחלואה ותמותה קרדיו-וסקולרית בקרב 10,000 עובדי עיריות ומועצות בארץ. יחד עם חבריו פרסם ספר על הרפואה הקהילתית החלוצית הזו בשם:
Visits to Doctors. באמצע שנות הששים בעקבות הזמנתו של פרופ' דה פריז הדיקן הראשון של בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל-אביב, עבר ד"ר מדלי לתל-אביב והקים את החוג הראשון בארץ לרפואת המשפחה. הוא מונה לפרופסור והיווה את הראשון ברפואת המשפחה בישראל. פרופ מדלי גייס סביבו חבורת חלוצים נוספים כמו פרופ' פוליאק ז"ל,  פרופ' פיליפ זיו, עו"ס שרה שחור, האחות רבקה אדמס ואחרים. קבוצה זו בעזרת תיקני התמחות שניתנו ע"י פרופ' דורון בקופת חולים כללית (שירותי בריאות כללית של היום) שמה את ההתמחות ברפואת המשפחה על המפה בישראל עם תכנית התמחות מוגדרת, בחינות, קלרקשיפ חובה לסטודנטים. הם אף הקימו את איגוד רופאי המשפחה בישראל.
פרופ' מדלי התמסר למחקר ויחד עם פרופ' נויפלד המנוח ופרופ' גולדברוט יבל"א הובילו סקר פרוספקטיבי למשך 30 שנה שבו השתתפו 10,000 עובדי מדינה. עד היום נחשב סקר זה לאחד הסקרים הפרוספקטיבים החשובים ביותר בתחום גורמי הסיכון לתמותה קרדיו-וסקולרית. פרופ' מדלי היה בין הראשונים להשתמש בשיטת הניתוח הסטיסטי הרב-משתני. בין המאמרים הרבים שפורסמו בעקבות סקר זה, פרסמו פרופ' מדלי וחב' מאמר מיוחד במינו המצביע על מתח בין בני זוג כגורם מנבא עצמאי למחלת לב אצל הבעל.
בתחילת שנות השבעים, לאחר שלא התממשה תקוותו להקמת מרכז להוראת רפואת המשפחה במסגרת קופת חולים, מדלי להקים את המחלקה לרפואת המשפחה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטתCase Western Reserve בקליבלנד, באוהיו. הוא הקים מחלקה לתפארת הנחשבת גם כיום לאחת המחלקות לרפואת המשפחה המובילות בארה"ב. במסגרת המחלקה הקים יחידת מחקר מפוארת הנחשבת כמובילה בארה"ב. בנוסף הקים פרופ' מדלי דור של מנהיגים ומורים ברפואת המשפחה והוכר כאחד מגדולי הדור והמובילים ברפואת המשפחה בחצי הכדור הצפוני של ארה"ב.
בשנת 1978 פרסם את ה-Textbook הראשון בעולם ברפואת המשפחה שרובו מבוסס על נסיונו כרופא בישראל.
נושאים ייחודיים נוספים של פרופ' מדלי היו המשפחה ברפואת המשפחה, החולה הנסתר והשפעת התפקוד המשפחתי על בריאות וחולי. נוסף על כך בשנות התשעים, יחד עם ד"ר שמואל רייס, פרופ' בורקן וד"ר שטינמץ הוציאו ספר סיפורים ברפואת המשפחה (סיפורים מיוחדים על חולים) שנקרא Patients and Doctors- life changing stories from primary care.
פרופ מדלי השיג דרך הפדרציה היהודית של קליבלנד מלגות השתלמות לרופאים ישראלים למטרת פיתוח סגל וקידום רפואת המשפחה בישראל, וב-1981-1987 השתלמו ד"ר ג'סטין פיליפס, ד"ר משה שיין ופרופ' טבנקין.
תרומתו הרבה לקהילה ולרפואת המשפחה בעולם זיכתה את פרופ' מדלי בפרסי הוקרה רבים: בשנת 1988 זכה בפרס ע"ש זלצמן מטעם בית חולים הר סיני בקליבלנד וכן בפרס ע"ש Curtis Hames על מפעל חיים במחקר ברפואת המשפחה מטעם החברה האמריקנית למורים ברפואת המשפחה (STFM), וב-1998 - בפרס ע"ש WOOD על מפעל חיים במחקר מטעם איגוד המחקר ברפואה ראשונית של צפון אמריקה (NAPCRG).
במשך כל השנים היה מעודכן בנעשה ברפואת המשפחה בישראל ואף הוזמן באמצעות קרן פולברייט ובעזרת פרופ' יאיר יודפת לייעוץ והדרכה בכל המחלקות לרפואת המשפחה בישראל.
פרופ מדלי היה נשוי במשך 58 שנה באושר לג'ון ואב לאילן החי בישראל, קרין ורון, סבא לשמונה נכדים וסבא-רבה לנינה אחת שאותה לא זכה לראות.
פרופ מדלי היה אדם מיוחד במינו ויחיד בדורו, מופת של צניעות, אוהב אדם, חברי, ללא גינונים.
הוא השפיע על דורות של רופאי משפחה וחוקרים בישראל, בארה"ב ובעולם כולו.
ידיד יקר הלך מאתנו, מורה עדין ומיוחד, מנהל נבון, חוקר דגול ורופא משפחה במלוא מובן המילה. מפעלו-מפעלנו עומד לו לזיכרון עולם.

פרופ` חווה טבנקין


תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©