שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 141 > חיסונים בחולים עם מחלות ראומטיות או אוטואימוניות
יוני 2008 June | גיליון מס' 141 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מחלות זיהומיות
חיסונים בחולים עם מחלות ראומטיות או אוטואימוניות


ד“ר ביביאנה חזן היחידה למחלות זיהומיות מרכז רפואי העמק, עפולה ומחוז צפון, שירותי בריאות כללית; המחלקה לרפואת המשפחה, שלוחת הצפון של אוניברסיטת בן גוריון, עפולה Vaccination in Patients with Chronic Rheumatic or Autoimmune Diseases Gluck T, Muller-Ladner U. Clinical Infectious Diseases 2008;46:1459-1465

מטופלים הלוקים במחלות ראומטיות או אוטואימוניות (Rheumatoid Arthritis ,Systemic Lupus Erythematous ,Vasculitis) נמצאים בסיכון גבוה במיוחד לחלות במחלות זיהומיות. מצב זה נובע משילוב מספר גורמים, כגון:
 תפקוד לקוי של המערכת החיסונית:
 התרופות לטיפול במחלה:
- Steroids
- Azathioprine
- Methotrexate
- TNF-α Antagonists
- Rituximab
- Abatacept
 סיבוכי המחלה עצמה. זיהומים בדרכי הנשימה, Pneumocystis Pneumonia, זיהומים אופורטוניסטיים, שחפת ומיקובקטריום אחרים שהם חלק מהזיהומים ששכיחותם גבוהה בחולים עם מחלות ראומטיות או אוטואימוניות.
חיסונים נגד מחוללים זיהומיים הם אפשרות מעניינת בהגנה נגד חלק ממחלות אלה. חיסונים נגד שפעת ונגד פנאומוקוקוס נבדקו היטב, והם מומלצים לאוכלוסיות אלה. לגבי חיסונים נוספים עולות מספר שאלות בעת המלצה עליהם:
Immunogenicity - האם החיסונים יעילים באוכלוסייה זו באותה מידה שהוכחה באוכלוסייה בריאה? האם משך ההגנה המושג נמשך כמו באוכלוסיות אחרות?
Safety - מה מידת הבטיחות באוכלוסייה זו? האם חיסון עלול לעורר את התהליך האוטואימוני שמראש אינו תקין?


מחברי המאמר סוקרים את הספרות ומנסים לענות על שאלות אלה

1. חיסון נגד דלקת ריאות
א. החיסון למבוגרים (Pneumovax ,Pneumo 23):
רמת הנוגדנים המושגת לאחר חודש ולאחר שנה בחולים הסובלים ממחלות ראומטיות או אוטואימוניות זהה או מעט ירודה מזו של אנשים ללא מחלות אלו.
 נבדקו קבוצות גדולות של מטופלים הסובלים ממחלה ריאתית כרונית המקבלים סטרואידים לעתים קרובות, ונמצא שיעילות החיסון אינה ירודה אצלם.
 לגבי מטופלים המקבלים Cyclosporine לאחר השתלת לב נמצא שהם מראים תגובה טובה לחיסון זה, אך אין עבודות בחולים המקבלים אותה תרופה בגלל מחלות אוטואימוניות.
 בנוגע לשימוש ב- TNF-α Antagonists או ב-Methotrexate. במספר עבודות אין אחידות דעים: בחלקן נמצאה תגובה זהה, אך באחרות התגובה ירודה מזו המושגת באנשים בריאים. בכל אופן, נראה שהחסינות המושגת נגד טטנוס, פנאומוקוקוס ושפעת לפני התחלת הטיפול התרופתי המדכא חיסון נשמרת היטב למרות טיפולים אלו.
 לגבי משך החסינות והצורך בחיסון חוזר לאחר מספר שנים, זו סוגיה לא פתורה באנשים בריאים וגם באנשים מדוכאי חיסון.
ב. החיסון למבוגרים (Pneumovax ,Pneumo 23) אושר לשימוש החל בגיל שנתיים לילדים: מספר עבודות מצביעות על רמה טובה של נוגדנים בילדים שחוסנו 6 עד 9 חודשים לאחר השתלת מוח עצם.
ג. חיסון נגד פנאומוקוקוס לתינוקות ולילדים עד גיל 5 שנים (Heptavalent Conjugated): היעילות הוכחה נגד הזנים הכלולים בחיסון.

2. חיסון נגד שפעת
א. מספר עבודות מצביעות על רמת נוגדנים ירודה מעט בחולים הנוטלים סטרואידים ו-Azathioprine, אבל לא באלה שמקבלים Methotrexate.
ב. TNF-α Antagonists: נראה שאינם משפיעים על יצירת נוגדנים נגד שפעת.
ג. שילוב של TNF-α Antagonists עם Methotrexate עשוי לצמצם את יצירת הנוגדנים; עם זאת רוב החולים משיגים רמת נוגדנים שמקנה הגנה טובה כנגד המחלה.
ד. Rituximab: נתונים ראשוניים מצביעים על ירידה ברמת הנוגדנים בעקבות טיפול זה.
ה. יש לציין שמספר רב של עבודות הוכיחו את יעילות החיסון נגד שפעת באוכלוסיות שונות הסובלות מדיכוי חיסוני, כך שאין ספק שיש להמליץ על חיסון זה.

3. חיסון נגד צהבת B
א. חיסון זה חשוב במיוחד
מכיוון שנשאות של Hepatitis B בחולים המקבלים טיפול מדכא חיסון עלולה לשפעל את הנגיף ולגרום לצהבת קשה במיוחד.
ב. בטיחות ויעילות החיסון נגד צהבת B נבדקו במיוחד בחולים עם Rheumatoid Arthritis , ונמצא שמספר נמוך של חולים השיגו רמת נוגדנים המקנה הגנה אחרי תוכנית רגילה.

4. חיסון נגד חצבת, חזרת, אדמת (MMR)
א. אינו מומלץ בחולים מדוכאי חיסון
בשל היותו חיסון מורכב מנגיפים חיים מוחלשים.
ב. מחקר אחד בדק ילדים עם Rheumatoid Arthritis  שטופלו ב-Methotrexate, ללא עדות לתופעות לוואי או ירידה ביעילות החיסון.
ג. בחולי HIV שקיבלו חיסון MMR תוארו מקרים של התפתחות המחלה בעקבות החיסון.


מה ידוע לגבי בטיחות החיסונים בחולים עם מחלות ראומטיות או אוטואימוניות?

 מספר תיאורי מקרה ציינו התעוררות או החמרה של מחלות ראומטיות או אוטואימוניות בעקבות חיסון.
 התגובות השכיחות שתוארו לאחר חיסון הן:
א. לאחר חיסון נגד צהבת B - ארתריטיס, וסקוליטיס, אנצפליטיס, נוירופתיה וטרשת נפוצה
ב. לאחר חיסון MMR - ארתריטיס
ג. לאחר חיסון שפעת - Guillain-Barre Syndrome
ד. חיסון נגד אבעבועות רוח - תגובות נוירולוגיות למיניהן
 לעומת מספר קטן של מקרים שבהם תוארו תופעות לוואי של חיסונים, יש עבודות מבוקרות רחבות היקף שנעשו בחולים עם מחלות אוטואימוניות השוללות כל אפשרות של התעוררות או החמרה של מחלות ראומטיות או אוטואימוניות בעקבות חיסון. למען הדיוק חשוב לציין שעבודות אלו אינן כוללות מספר מטופלים שמאפשר לזהות תופעה נדירה.

סיכום

 ההשפעה של תרופות, כמו Methotrexate או Azathioprine, על יעילות החיסונים היא מצומצמת. עם זאת, 20% עד 50% מהחולים אינם מפתחים כמות נוגדנים מספקת.
 ההשפעה של TNF-α Antagonists נראית מעט משמעותית יותר, כך שהתגובה לחיסונים יורדת מעט בלבד.
 לעומת זאת, Rituximab ו-Abatacept מפחיתים באופן משמעותי יותר את התגובה לחיסונים, כך שמומלץ לבצע בדחיפות מחקרים מבוקרים בנושא זה.
 ההשפעה של החיסונים על התעוררות או החמרה של מחלות ראומטיות או אוטואימוניות: כל העבודות שוללות אפשרות זאת. נוסף על כך, היחס עלות-תועלת הוא לאין ערוך לטובת חיסון באוכלוסיות אלו, במיוחד בחולים עם מחלה יציבה ובשליטה בהקשר של חיסון שפעת ופנאומוקוקוס.
 שאלות לא פתורות הן משך החסינות באוכלוסייה זו, תוכניות יעילות יותר נגד צהבת B ומניעה של Herpes Zoster, במיוחד בחולים שעשויים לקבל טיפול מדכא חיסון לזמן ממושך.


תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©