שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 141 > צמצום המוגבלות או הארכת תוחלת חיים פעילה
יוני 2008 June | גיליון מס' 141 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
הגריאטר שברופא המשפחה
צמצום המוגבלות או הארכת תוחלת חיים פעילה


ד“ר דניאל דליות מומחה ברפואת משפחה, מומחה בגריאטריה; המרכז הרפואי-גריאטרי בית רבקה, מחלקה ג, פתח תקווה

מבוא

תוחלת החיים עלתה בצורה מרשימה במרוצת המאה ה-20, אך מה שחשוב לאדם אינו כמה אלא איך. רצון כולנו הוא לחיות חיים עצמאים וצלולים עד הסוף. מדברים על תוחלת חיים כללית, כלומר: על ממוצע השנים שצפויות לתינוק (זכר או נקבה) שנולד במקום מסוים ועל תוחלת חיים פעילה, כלומר: על מספר השנים שיחיה כשהוא מתפקד כעצמאי. ברור שהאידאל הוא להגיע למצב שבו תוחלת החיים היא ארוכה ותוחלת החיים הפעילה שווה לתוחלת החיים הכללית. אינטואיטיבית נראה ברור שבריאות טובה מבטיחה תפקוד טוב, אך למעשה אין מתאם מובהק בין תוחלת החיים הגבוהה ביותר לבין הבריאות הטובה ביותר. מחקר ספרדי שבחן תוחלת חיים, תוחלת חיים פעילה ומצב בריאות באזורים שונים בספרד, הראה שמצב הבריאות הטוב ביותר אינו קשור בהכרח בתוחלת החיים הגבוהה ביותר (1). הדבר מכוון, כמובן, לדברים נוספים שיש לעשות מלבד טיפול טוב במחלות. Fries דיבר כבר ב-1980 על מודל הבריאות הטובה והתפקוד בגיל מתקדם עם דחיית התחלואה לכיוון סוף החיים (2). הראייה המחקרית מראה, שחלק ניכר מהמצבים שתורמים למוגבלות הם בני מניעה (3).
ראוי גם לציין שיש הבדל בתקופת המוגבלות בין נשים לגברים לרעת הנשים, אף שתוחלת חיי הנשים גבוהה יותר. יש גם הבדל בתחילת המוגבלות ובקצב המוגבלות: הגברים מתחילים מוגבלות בגיל צעיר יותר ובקצב מהיר יותר (4).
בכל הנושאים נכנס גם הפן הכלכלי. ניתן לחשוב שאנשים עם בריאות טובה ותוחלת חיים גבוהה צורכים פחות הוצאות בריאות, ולא היא. מתברר שהוצאות הבריאות של הבריאים עם תוחלת חיים ארוכה דומות לאלה של החולים עם תוחלת חיים קצרה, ומתברר שיש עדיין מה לשפר בבריאות ובתפקוד למען צמצום הוצאות (5).
אנסה להראות מספר אספקטים חשובים שתורמים קרוב לוודאי לנושא של תוחלת חיים פעילה.


גנטיקה טובה

אם מתמקדים בקבוצת מיוחדת של בני מאה הנקראת Elite Centenarians, שהם בני מאה עצמאים וצלולים, הרי שקיים אצלם אחוז גבוה יותר של גנים טובים שתורמים לפרופיל שומנים מעולה עם כלי דם במצב נפלא, וזאת בהשוואה לבני מאה פחות
עצמאים (7,6).
יש משפחות עם זקנים מופלגים שהם פעילים ומתפקדים, בהווה ובעבר, דבר המכוון לתורשה (בארצות הברית למשל).


ילדות טובה

יותר ויותר מדברים על כך, שיש לשמור על רצף של תנאים טובים מהיריון ועד שיבה טובה. מאמר ברזילאי מראה שילדות קשה תורמת למוגבלות בגיל המבוגר, וכי מצב הנשים רע יותר ממצב הגברים (8). מאמר חשוב אחר חקר תוחלת חיים כללית ופעילה בקרב שחורים ולבנים באמריקה. המצב הוא לרעת השחורים בשני התחומים, ובניתוח נתונים מתברר שהשכלה רחבה יותר היא גורם מגן לתוחלת חיים כללית ופעילה טובות יותר (9).


בריאות טובה

כדי לשמור על בריאות טובה, גופנית ונפשית בלא קשר לגנטיקה, יש ליישם מדיניות של רפואה מונעת טובה. מדברים היום על שימור הבריאות. יש תאוריה של מנת הבריאות (Health Quantum) שעמה נולד הפרט והנתונה במהלך החיים לפגיעות (7). בעיות הבריאות עלולות להתחיל בגילים צעירים מאוד, ודוגמה מפורסמת היא כמובן נגעים טרום טרשתיים בעורקי חיילים צעירים שנהרגו במלחמת וייטנאם. לכן, יש להתחיל בהתערבות למען זקנה מוצלחת כבר בגיל צעיר. מחלה משמעותית שגורמת לירידה תפקודית היא אוסטאוארתריטיס. התחלה שלה בגיל צעיר היא גורם מנבא לירידה תפקודית בזקנה (10).
כשמדברים על מחלות שיש לרפא, יש לשים לב לדבר מעניין: ריפוי מחלות מסוימות, למשל מחלות לב וכלי דם, יכול להאריך תוחלת חיים, אך לא בהכרח למנוע מוגבלות, בעוד שריפוי מחלות אוסטאומוסקולאריות לא בהכרח יאריך חיים, אך עשוי לשפר את איכותם (11).


פעילות גופנית

פעילות גופנית היא, כנראה, הדבר הטוב ביותר והחשוב ביותר שצריך אדם לעשות מיום הולדתו ועד יום מותו. הליכה, תרגילי כושר, חיזוק שרירים, טאי צ‘י, התעמלות למיניה. אין ספור מחקרים מדברים על ההשפעה הנפלאה שיש לפעילות גופנית על מצב רוח, סבולת לב ריאה, עצמות, מפרקים, לב וכלי דם, פרופיל שומנים, סוכר, לחץ דם.


פעילות רוחנית ופעילות פנאי

מספר מחקרים עקבו אחר זקנים במשך שנים רבות, ודיווחו על פחות מקרים של דמנציה ומוגבלות בקרב אלה העוסקים בפעילות רוחנית ענפה ובפעילות פנאי.


שמירה על משקל גוף יציב

לפי מחקרים שונים, הרי שמגיל צעיר כדאי מאוד לשמור על משקל גוף יציב. כדאי מאוד להיות במשקל טוב ללא כרס בגיל 50 ולהישאר כך עד 120. ליציבות זאת קשר טוב עם תפקוד תקין בזקנה. משקל יתר קשור לירידה תפקודית. הדגש הוא על משקל טוב ויציב. מחקר מעניין הצביע על השמנה כגורם סיכון לירידה תפקודית, ועל כך שהיקף המותניים הוא מנבא טוב יותר מאשר BMIי (Body Mass Index) לירידה תפקודית בנשים (12).
חשוב ביותר, לדעתי, לנוכח מחקרים רבים שזיהו השמנה קלה כגורם מגן בזקנה, להבהיר כי אין במחקרים אלה משום עידוד להשמנה חלילה. מדובר בזקנים עם השמנה קלה שמצבם טוב יותר לעומת אחיהם הרזים. זקנים אלה הגיעו לגיל זקנה למרות ההשמנה (שורד בריא) ולא בזכותה.


תזונה נכונה

על פי מחקרים שונים, ידוע שדיאטת הים התיכון הקלאסית: דגים, שמן זית, הרבה ירקות ושאר דברים טובים (כולל כוס יין), נמצאת בקשר טוב עם מיעוט מחלות לב וכלי דם.


בריאות הפה

בשנים האחרונות מדברים יותר ויותר על חשיבות פה בריא עם שיניים מרובות ככל האפשר בקרב זקנים, דבר המוליך לתוצאים (Out tcomes) טובים. מחקר יפני הראה שיכולת לעיסה טובה קשורה בתוחלת חיים כללית גבוהה ואף בתוחלת חיים פעילה גבוהה (13).


עישון

הדבר הטוב ביותר הוא לא להתחיל, אך גם מי שעישן אל יאמר נואש. מחקרים שונים בדקו את נושא הפסקת העישון, והוכיחו כי בכל שלב ובכל גיל טוב להפסיק ולהפיק מכך תועלת, מבחינת בריאות ומבחינת תפקוד.
לעישון או בעצם לאי העישון יש תפקיד. עבודה דנית בדקה נושא של תוחלת בריאה (Healthy Expectancy), כלומר: ממוצע החיים בבריאות טובה בקרב כאלה שלא עישנו מעולם, מעשנים בעבר ומעשנים בהווה. התוצאות הראו שעישון מצמצם את תוחלת החיים הבריאה ומעלה את החלק החולה (14). מחקר דומה למדי נעשה על ידי אותם חוקרים שדיברו הפעם על עישון, חוסר פעילות גופנית, השמנת יתר וצריכת אלכוהול מופרזת (15).


חשיבה חיובית

אינטואיטיבית אנו חשים כי אדם אופטימי, חייכן, שמח בחלקו, נעים סבר הוא בעל פוטנציאל לבריאות ולתפקוד טובים יותר. רוב המחקרים שנעשו בתחום התמקדו בהשפעה השלילית של הדיכאון על התפקוד. לאחרונה נעשו עבודות המדברות על חיוניות רגשית (Emotional Vitality) כמסייעת לבריאות טובה ולמניעת הידרדרות תפקודית בקרב זקנים מוגבלים (18,17,16).
החיוניות הרגשית מורכבת מחוסר דיכאון, מחוסר חרדה, מאושר ודיווח עצמי טוב בנושא תפקוד.


מצב סוציו-אקונומי

מחקר קנדי מעניין גילה קשר חיובי בין סטטוס סוציו-אקונומי טוב לבין תוחלת חיים חופשית ממוגבלות (Disability Free Life Expectancy) באזורים שונים בקנדה (19).


אוכלוסיות עם אורח חיים מיוחד

מאמר מעניין מתאר את חיי האוכלוסייה המורמונית בקליפורניה. מדובר באנשים המנהלים אורח חיים בריא, פעילות ענפה, ללא עישון וללא אלכוהול, חיי משפחה מלוכדים ועשירים, השכלה גבוהה. בקרב אוכלוסייה זו תוחלת החיים יפה ובריאה במיוחד (20).


סיכום
אנו רוצים לחיות חיים ארוכים ויפים ללא מוגבלות. הדבר לא בא בקלות, אך מה שצריך לעשות הוא הגיוני, טוב וזול.
האדם הצעיר חייב לחשוב על זקנתו, כי באחוז מסוים היכולת למצות את תוחלת החיים כשאנו זקופים ופעילים תלויה בנו. לכן, אנו מצווים על אי עישון, תזונה הולמת, פעילות כל יום (הליכה, ריצה, אופניים, חיזוק שרירים, פעילות מנטלית), רפואה מונעת סבירה: גילוי מוקדם של מחלות, טיפול בגורמי סיכון וחשיבה חיובית.
האדם הצעיר צריך לעשות הכל כדי למצות את האחוז שנמצא בשליטתנו, ולנסות להגיע לגיל זקנה במצב אופטימלי, למענו ולמען קרוביו ומקורביו.


תגובות:


2. אין רשימת מקורות
מר אלי סימון ( 15:22:30 17/03/2009)

דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©