שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli journal of Ob/Gyn - גליון מס' 63 > תסמונות כאב בעריה - תיאורי מקרה ומינוח עדכני
ספטמבר 2008 september | גיליון מס' 63 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
דיון בנושא תסמונות כאב בעריה
תסמונות כאב בעריה - תיאורי מקרה ומינוח עדכני


פרופ' יעקב בורנשטיין - מנהל האגף לבריאות האשה, בית חולים לגליל המערבי נהריה והפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט של הטכניון, חיפה

אחת התובנות הראשונות של חוקרי הכאב בעריה הייתה כי לא מדובר במחלה אחת אלא במספר מחלות או הסתמנויות. המקרים המתוארים להלן מדגימים את קשת ההסתמנויות.

תיאור מקרה ראשון

צעירה בת תשע-עשרה מגיעה למרפאה עם אמה. היא לא מסוגלת לדבר עקב התרגשות ובכי. האם מספרת: "מאז שהייתה ילדה סבלה בתי מאי-נוחות באזור הפות, לא יכלה ללבוש בגדים הדוקים, לא הצליחה להחדיר טמפון עקב כאב. תמיד היא מתלוננת על צריבה במתן שתן, אבל התרביות הן שליליות. מזה שישה חודשים יש לה חבר", ואז הבכי מתגבר. "בן הזוג לא הצליח לבתק את קרום הבתולין. היא עברה ביתוק כירורגי מאחר שהרופא חשב שקרום הבתולים קשיח, אך גם לאחר ניתוח זה, בן הזוג עדיין לא מצליח לחדור. בכל ניסיון חדירה יש כאב עז. היא נבדקה על ידי גינקולוג שטען: "הבחורה סובלת מפטרייה בנרתיק" ורשם משחות למריחה, אך ללא הועיל. הבת נשלחה לסקסולוג שאבחן וגיניסמוס. הוא מצא שהיא מכווצת בצורה חזקה ובלתי רצונית את שרירי פתח הנרתיק בכל ניסיון חדירה, מאחר שלדעתו עברה בעבר ניסיון חדירה בכוח. הסקסולוג נתן לנערה מערכת של מרחיבים, וביקש ממנה לסגור את דלת חדרה ולהכניס את המרחיבים מהקטן ועד הגדול בלי הפרעה, עד שתצליח להחדיר את המרחיב הגדול ביותר, ואז תהיה מוכנה לקיים יחסים”. אלא שהנערה חוזרת ואומרת "אפילו את המרחיב הקטן אינני מצליחה להחדיר, וזה לא בראש שלי, זה כואב לי".
במקרה המתואר, שאובחן לבסוף כווסטיבוליטיס, או בשם המעודכן וסטיבולודיניה, השאלה האמיתית היא האם קיים בכלל מצב הקרוי "וגיניסמוס", או שכל הנשים שאבחנו אצלן וגיניסמוס אינן אלא נשים שלא קיבלו את האבחנה הנכונה שהיא וסטיבוליטיס/וסטיבולודיניה? בדקנו נשים רבות שאובחנו כסובלות מווגיניסמוס ומצאנו אצלן וסטיבולודיניה. רק אצל מיעוט מהמתלוננות על כאב בעת קיום יחסים הסיבה לכאב היא וגיניסמוס אמיתי.
מדוע קשה לאבחן וסטיבולודיניה? הסיבה לכך היא שהאזור הרגיש מוגבל לאזור מצומצם ביותר סביב בסיס קרום הבתולים, ואם לא נוגעים בנקודה הנכונה, האבחנה לא תיקבע
(תמונות 2,1). לעתים קרובות נאמר לנשים "אין לך שום דבר" ו"הכול בראש שלך" (1).תיאור מקרה שני

אישה בת שישים ושלוש מגיעה למרפאה עם בתה. היא לא מדברת עברית, והבת מספרת: "כבר שנה אמא ממש מטפסת על הקירות. כל הזמן שורף לה בפתח הנרתיק. היא נבדקה על ידי מספר רופאים שאמרו שאין לה שום בעיה. היא גם נבדקה על ידי מומחה לוסטיבוליטיס שקבע כי אין רגישות במבוא העריה".
אישה זו סובלת ממצב נדיר יותר שנקרא בעבר Essential Vulvodynia או "תסמונת העריה הבוערת" (Burning Vulva Syndrome) (2). כאן אין רגישות במבוא העריה ולא בעריה עצמה. מחלה זו אופיינית לנשים מבוגרות, ובייחוד אלה הסובלות ממחלות כרוניות כמו יתר לחץ דם.
עם השנים השתנה המינוח של ספקטרום המחלות הגורמות לכאב במבוא העריה (3).
המינוח העדכני נקבע על פי הגורם לכאב ועל פי מקומו: וסטיבוליטיס נקרא כעת וסטיבולודיניה או Provoked Localized Vulvodynia, ואילו Essential Vulvodynia נקרא כעת Unprovoked Generalized Vulvodynia. במצב זה אין לטפל בצורה כירורגית. המאמרים בחוברת זו מביאים את הבנתנו העדכנית בנושאי האטיולוגיה והטיפול בתסמונות הכאב בעריה.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©