שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > ראומטולוגיה - גליון מס' 6 > מן הספרות
נובמבר 2008 November | גיליון מס' 6 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מן הספרות
מן הספרות


Comparison of Methotrexate Monotherapy with a Combination of Methotrexate and Etanercept in Active, Early, Moderate to Severe Rheumatoid Arthritis (COMET): A Randomized, Double-Blind, Parallel Treatment Trial Emery P, Breedveld FC, Hall S, et al. Lancet 2008;372:375-382

 כניסתן של התרופות הביולוגיות כטיפול בדלקת מפרקים ראומטואידית Rheumatoid Arthritis)) (דמ"ר) הביאה לשיפור משמעותי במצבם של החולים. בעבר פורסמו מחקרים שהראו כי טיפול מוקדם בחולים באחת מהתרופות הביולוגיות עדיף על טיפול ב-Methotrexate. התרופה שהייתה תרופת הבחירה עד לכניסתן של התרופות הללו לשוק. ידוע גם כי הנזק העיקרי למפרקים (ארוזיות) מופיע כבר בשנה הראשונה של המחלה, ולכן המגמה כיום היא לטפל מוקדם ככל האפשר ובאופן אגרסיבי בחולים.
במחקר הנוכחי שהיה מחקר רנדומלי, מקביל וכפול-סמיות נטלו חלק 542 חולים אמבולטורים שהשתייכו ל-70 מרכזים רפואיים באירופה, באמריקה הלטינית, באסיה ובאוסטרליה. במחקר נכללו חולים שמחלתם החלה 3 עד מקסימום 24 חודשים לפני תחילת הטיפול, ומחלתם סווגה כבינונית עד קשה. הדרגה של חומרת המחלה נקבעה על ידי שימוש במדד  82-SAD (Disease Activity Score of 28 joints) שהוא המדד המקובל להערכת חומרת המחלה באירופה. ערך של יותר מ-3.2 נקבע כערך שמראה על מחלה בדרגת חומרה בינונית עד קשה.
החולים חולקו באקראי לשתי קבוצות: קבוצה אחת בת 268 חולים טופלה רק במתוטרקסט במינון שהתחיל ב-7.5 מ"ג פעם בשבוע ועלה באופן הדרגתי במשך שמונה שבועות ולפי התגובה הקלינית לטיפול, עד למינון המרבי של 20 מ"ג לשבוע. חולי הקבוצה השנייה, 274 במספר, טופלו בשילוב של שתי תרופות: מתוטרקסט באותו מינון ובאותו אופן כמו חולי הקבוצה הראשונה ונוסף על כך, גם בשתי זריקות תת-עוריות של Etanercept (Enbrel) שניתנו באותו היום ובתדירות של פעם בשבוע. חולי הקבוצה הראשונה קיבלו גם שתי זריקות באותו יום פעם בשבוע של חומר Placebo. משך הטיפול היה שנה. החולים בשתי הקבוצות הורשו לנטול גם מינון נמוך מרבי של 10 מ"ג ביום של פרדניזון, או מנה קבועה של תרופה מקבוצת ה-NSAIDs. חולים שטופלו בעבר במתוטרקסט או בתרופות אחרות מקבוצת ה-DRAMD (Disease Modifying Anti Rheumatic Drugs) או באחת מהתרופות נוגדות TNF-α לא נכללו במחקר ה-Endpoints העיקריים שהושוו לאחר שנה של טיפול היו:
א. מספר החולים שבהם הושגה רמיסיה (הפוגה). הפוגה הוגדרה כאשר מדד ה-DAS-28 היה פחות מ-2.6.
ב. שינוי במדד רנטגני הבודק בעיקר חמסים (Erosions) והיצרויות של המרווח המפרקי.
ג. נוסף על כך, נבדק גם ה-Health Assessment Questionnaire Disability Index ומספר החולים שנאלצו או אולצו להפסיק את עבודתם עקב מחלתם במהלך שנת המחקר.

תוצאות המחקר
הפוגה הושגה אצל 132 מתוך 265 החולים שסיימו את תקופת המחקר (50%) וטופלו בשילוב של מתוטרקסט ואנברל לעומת הפוגה של 28% בלבד (73 מתוך 263 חולים) שטופלו רק במתוטרקסט וסיימו את תקופת המחקר. הבדל מרשים זה הינו משמעותי (p<0.0001).
אצל 80% מהחולים שקיבלו טיפול משולב הייתה עדות רנטגנית לעצירת התהליך ההרסני (196 מתוך 246 חולים), ואילו בקבוצת החולים שטופלו על ידי מתוטרקסט בלבד עצירת התהליך ההרסני לפי צילומי הרנטגן נצפתה רק אצל 59% בלבד (135 מתוך 230 חולים), הבדל משמעותי (p<0.0001). אחוז תופעות הלוואי הרציניות היה דומה בשתי הקבוצות.

סיכום
שילוב של אנברל ומתוטרקסט עדיף על טיפול במתוטרקסט בחולי דמ"ר שחומרת מחלתם בינונית עד קשה ומשכה פחות משנתיים. יש לעשות כל מאמץ להגיע להפוגה מוקדם ככל האפשר עוד לפני התפתחות של חמסים שכידוע יכולים כבר להופיע במהלך השנה הראשונה של המחלה.
ש”ס

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©