שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > ראומטולוגיה - גליון מס' 6 > מן הספרות
נובמבר 2008 November | גיליון מס' 6 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מן הספרות
מן הספרות


Clinical Features and Risk Factors of Post Surgical Gout Kang EH, et al. Ann Rheum Dis 2008;67:1271-1275

ידוע כי בחולים הידועים כסובלים מצינית (Gout) יש שכיחות גבוהה יותר של התקפים בתקופה המיידית שלאחר ניתוח. הסיבות לכך אינן ברורות, ומניחים כי גורמים שונים כגון רעב, צחיחות והיפוקסמיה מגבירים את שכיחות ההתקפים. עד כה לא נבדקו באופן מבוקר הגורמים המזרזים את הופעת ההתקפים לאחר ניתוחים, ואם ההתקפים אצל חולה מסוים לאחר הניתוח דומים או שונים מאלו שקדמו לניתוח.
מטרת המחקר הנוכחי הייתה לאבחן את גורמי הסיכון להופעת התקפי צינית לאחר ניתוח ולנתח את המאפיינים הקליניים של ההתקפים לאחר הניתוח.
נבדקו 67 חולי צינית שפיתחו התקפים לאחר ניתוח לעומת 67 חולים הידועים גם הם כחולי צינית, ואשר לא פיתחו התקפים לאחר ניתוח. המאפיינים השונים של ההתקפים לאחר הניתוח הושוו להתקפים שהתרחשו לפני הניתוח גם בקבוצת החולים שפיתחו התקפים לאחר הניתוח וגם להתקפים בקבוצת החולים שלא פיתחו אותם לאחר הניתוח.

הממצאים העיקריים של המחקר
א. משך הזמו הממוצע עד להופעת ההתקף לאחר הניתוח הוא: 4.2 ימים ועוד 3.1 ימים של סטיית תקן, כלומר עד שמונה ימים לכל המאוחר מסיום הניתוח.
ב. 65 מתוך 67 ההתקפים (97%) היו בגפיים התחתונות ומהם 42 (62.7%) במפרק המטה-טרסופלנגאלי הראשון.
ג. ב-50% מהמקרים נפגעו יותר ממפרק אחד ומספר המפרקים שנפגע בהתקף לאחר הניתוח נמצא בהתאמה ישירה למספר המפרקים שנפגעו בהתקפים שקדמו לניתוח (R=0.28, p=0.026). בדרך כלל אותו המפרק שנפגע לפני הניתוח היה גם זה שנפגע לאחריו.
ד. נמצאו שלושה גורמי סיכון משמעותיים להופעת התקפים בתקופה שלאחר ניתוח:
1. כאשר הניתוח היה ניתוח להסרת גידול ממאיר (p=002)
2. כאשר רמת חומצת השתן בדם לפני הניתוח הייתה מעל
9 מ"ג/ד"ל
3. כאשר החולים לא קיבלו טיפול מונע עם קולכיצין

סיכום
כדי להקטין את סכנת הופעת ההתקפים בחולי צינית האמורים לעבור ניתוח, יש לשאוף לכך שערכי רמת חומצת השתן שלהם בדם תהיה מתחת ל-9 מ"ג/ד"ל (ועדיף מתחת ל-7 מ"ג/ד"ל).
ש”ס

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©