שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > ראומטולוגיה - גליון מס' 6 > מן הספרות
נובמבר 2008 November | גיליון מס' 6 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מן הספרות
מן הספרות


Use of Proton Pump Inhibitors and Risk of Osteoporosis–Related Fractures Targownik LE, et al. CMAJ 2008;179:319-326

שימוש ממושך בתרופות מקבוצת (Proton Pump Inhibitors) PPI עלול לגרום לשכיחות יתר של שברים בצוואר הירך. השימוש בתרופה זאת נפוץ מאוד באוכלוסייה מבוגרת וקשישה הסובלת ממגוון רחב של בעיות גסטרואינטסטינליות כולל מתן של תרופות מקבוצה זאת לחולים הסובלים מכאבי מפרקים והזקוקים לטיפול ממושך בתרופות מקבוצת ה-NSAIDs. המנגנון המשוער של העלייה בשכיחות השברים האוסטאופורוטיים לאחר שימוש ממושך בתרופות אלו הוא קרוב לוודאי על ידי מניעת ייצור חומצת מלח המופרשת למעי הדק והחיונית לספיגת הסידן.
מטרת המחקר הנוכחי שבוצע באוניברסיטת מניטובה, קנדה, הייתה לבדוק קשר אפשרי בין מתן ממושך של תרופות מקבוצת ה-PPI ובין הופעת שברים אוסטאופורוטיים, ואת השאלה אם קשר זה תלוי במשך הטיפול.
המחקר שהיה רטרוספקטיבי, התבסס על מאגר הנתונים המרכזי של מחוז מניטובה שבו מופיעים כל הנתונים הדרושים, כגון השברים האוסטאופורוטיים, רישומי התרופות שהחולים צורכים, מחלות נלוות אחרות ועוד. במחקר נכללו חולים מעל גיל 50 שאובחנו בשנים 2004-1996 כסובלים משבר אוסטאופורוטי של צוואר הירך, חוליה או אמה. חולים שטופלו לפני תקופה זאת על ידי תרופות למניעת אוסטאופורוזיס לא נכללו במחקר. גם חולים ששהו במוסדות לחולים כרוניים, כולל בתי אבות, לא נכללו במחקר מאחר שלא היו רישומים במאגר המרכזי של מחוז מניטובה על צריכת התרופות של אוכלוסיות ייחודיות אלו. לכל חולה שנמצא כסובל משבר אוסטאופורוטי צורפו 3 מקרים של תושבים שלא סבלו משברים של צוואר הירך, חוליות או אמה, ואשר היו תואמים מבחינת גיל, מין, תחלואה נוספת ומוצא אתני.

תוצאות המחקר
במחקר נכללו 15,792 חולים שסבלו משבר אוסטאופורוטי באחד מהמקומות הנ"ל, ואלו הושוו ל-47,289 חולים ששימשו כקבוצת ביקורת. שימוש שמשכו עד שש שנים בתרופות מקבוצת ה-PPI לא נמצא כגורם סיכון להופעת שבר אוסטאופורוטי, רק שימוש שנמשך יותר מ-7 שנים נמצא כגורם סיכון משמעותי לשבר Adjusted OR 1.92, 95% Confidence Interval 1.16-3.18)  p=0.001).
לגבי שבר של צוואר הירך, העלייה בשכיחות מופיעה כבר כעבור 5 שנים (Adjusted OR 1.62,95% CI 1.02-2.58 p=0.04) והיא אף גדולה יותר כעבור 7 שנים.
ש”ס

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©