שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
לקביעת פגישה וירטואלית עם נציג, לחצו כאן
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Psychiatry Updates - גליון מס' 1 > השפעת הדיכאון והטיפול בנוגדי דיכאון על גיל העובר
ספטמבר 2008 September | גיליון מס' 1 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

השפעת הדיכאון והטיפול בנוגדי דיכאון על גיל העובר


פרופ' לאון גרינהאוס - מנהל בפועל של המרכז הירושלמי לבריאות הנפש הפקולטה לרפואה ע”ש סאקלר, אוניברסיטת תל אביב. Effects of Antenatal Depression and Antidepressant Treatment on Gestational Age at Birth and Risk of Preterm Birth Suri et al. Amer J of Psychiatry 2007;164:1213-1216

המחברים בדקו השפעה של שני משתנים על גיל העובר בעת הלידה:
1. חשיפה לתרופות נוגדות דיכאון בזמן היריון
2. עוצמת הדיכאון של האם
כמו כן, נבדקו הסיכונים של לידה מוקדמת עקב חשיפה לנוגדי דיכאון.
ידוע שהחמרה של דיכאון שכיחה במהלך ההיריון אך אין עדיין הסכמה לגבי הגישה הנכונה לטיפול בדיכאון בזמן ההיריון. עבודות אחרונות הראו שהפסקת הטיפול הנוגד דיכאון, כדי למנוע חשיפה של העובר לתרופות, מוביל להישנות הדיכאון באחוזים משמעותיים.
נוגדי דיכאון יכולים לגרום לקשיים כגון לידה מוקדמת, משקל נמוך בעת הלידה וקשיים פרינטליים. לידה מוקדמת כשלעצמה יכולה להוביל לסיבוכים כגון קשיי נשימה, אספירציה של מקוניום,  היפוגליקמיה, קשיים נשימתיים, קשיים התנהגותיים ועוד.
בעבודה זו עקבו המחברים אחר 90 נשים הרות מתחילת ההיריון ועד סופו, כדי לבדוק את השפעת השימוש בנוגדי דיכאון על גיל העובר בעת הלידה ועל שכיחות הלידה המוקדמת. הנשים נבדקו מדי חודש באמצעות שאלונים פסיכיאטריים, כגון השאלון הקליני לדיכאון וחרדה של ה-DSM-IV, הסולם על-שם המילטון, הסולם על-שם בק וסקאלה שבודקת את תחושת הסטרס.
במחקר השתתפו 49 נשים שאובחנו כסובלות מדיכאון במידה רבה וטופלו עם נוגדי דיכאון (קבוצה 1), 22 נשים שאובחנו כסובלות מדיכאון אך לא קיבלו טיפול עם נוגדי דיכאון, או שהחשיפה לתרופות הייתה מועטה במיוחד, ו-19 נשים שלא סבלו מדיכאון ולא קיבלו תרופות. המדדים המרכזיים של המחקר היו גיל העובר בעת הלידה (Gestational Age at Birth), משקל בעת הלידה, ציון אפגר דקה וחמש דקות אחרי הלידה, ואשפוז ביחידות לטיפול מיוחד.
הקבוצות נבדלו באופן משמעותי במדדים הבאים:
א.  Gestational Age at Birth
 MDD + תרופות 38.5 שבועות
 MDD ללא תרופות 39.4 שבועות
 קבוצת בקרה 39.7 שבועות
ב.  אחוזים של לידה מוקדמת
MDD + תרופות 14.3%
MDD + ללא תרופות 0%
קבוצת בקרה 5.3%
ג. אשפוז ביחידות לטיפול נמרץ
MDD + תרופות 21%
MDD ללא תרופות 9%
קבוצת בקרה 0%
ד. לא היו הבדלים במשקל בעת הלידה או בציוני אפגר
ה. מדד הדיכאון של האם לא השפיע על תוצאות המחקר
ו. נמצאה קורלציה חיובית וישירה בין המינון של התרופה הנוגדת דיכאון ובין-Gestational Age at Birth
מינונים "גבוהים" (40 מ"ג או יותר של צ'טלופרם, פרוקסטין או פלאוקסטין, 225 מ"ג או יותר של ונלפקסין, 150 מ"ג או יותר של סרטרלין, 300 מ"ג או יותר של בופרופיון ו-100 מ"ג או יותר של נורטילין) היו קשורים ל-Gestational Age at Birth נמוך יותר מאשר אלה שקיבלו מינונים נמוכים (38.8 sv 39.5). ממצא דומה התגלה בלידות מוקדמות, כאשר בקבוצה עם מינון גבוה, 20% נולדו לפני הזמן. בקבוצה של מינון בינוני-נמוך היו 9% של לידות מוקדמות, ובקבוצה ללא טיפול 0% של לידות מוקדמות.

דיון
לעבודה זו חשיבות רבה, שכן היא עקבה אחר נשים מתחילת ההיריון. נשים אלה השתייכו לקבוצת נשים יחסית בריאות (בלי מחלות אחרות כגון השמנת יתר ועוד Confounding Factors), בהן ניתן לבדוק באופן יחסית נקי את השפעת השימוש בנוגדי דיכאון על התפתחות העובר והלידה.
הממצאים הראו שמשך ההיריון מתקצר עקב השימוש בנוגדי דיכאון, ושהדבר בולט יותר אצל נשים שקיבלו מינונים גבוהים יותר של תרופות. כמו כן, הסיכון ללידה מוקדמת ולסיבוכים שדרשו אשפוז ביחידות לטיפול מיוחד, עלה בקרב נשים שקיבלו טיפול נוגד דיכאון. החוקרים לא מצאו קשר בין רמת הדיכאון אצל האם לבין מצב העובר או הלידה.
ממצאי המחקר מוסיפים נתונים לתמונה המורכבת של טיפול בנשים הסובלות מדיכאון ומעוניינות להיכנס להיריון או שכבר הרות. שאלות כגון הישנות הדיכאון בזמן ההיריון, מינונים וסוגים של התרופות, משך הטיפול, השפעות אפשריות טרטוגניות או אחרת על העובר ועוד, גורמות לכך שהטיפול בתקופה חשובה זו של החיים חייב להיעשות על ידי מומחים בתחום, תוך התחשבות במשתנים הרבים המעורבים בסוגיה.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©