שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Psychiatry Updates - גליון מס' 1 > עדכונים בפסיכיאטריה של הזקנה
ספטמבר 2008 September | גיליון מס' 1 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

עדכונים בפסיכיאטריה של הזקנה


פרופ' יורם ברק-מנהל מחלקת פסיכוגריאטריה במרכז הרפואי לבריאות הנפש ע"ש יהודה אברבנאל, הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב

פעילות גופנית מאיטה ניוון מוחי בקרב חולי אלצהיימר
לגברים ונשים הסובלים ממחלת אלצהיימר בשלביה המוקדמים והם בכושר גופני גבוה, מוחות גדולים יותר בהשוואה לחולים שאינם בכושר גופני מעולה.
ממצאים אלה, למרות היותם ראשוניים, מרמזים ששמירה על כושר גופני יכולה להאט ניוון מוחי הקשור למחלת אלצהיימר. מצד שני, ייתכן שהממצאים מצביעים על תהליך בסיסי המשפיע הן על ניוון מוחי והן על כשירות קרדיו-וסקולרית.
המחקר שפורסם בעיתון המדעי Neurology הוא מחקר רוחבי ולכן מייצג רק תמונת מצב רגעית לגבי הכושר והניוון המוחי. לא ניתן לומר אם שיפור הכושר הגופני יביא להגדלת נפח המוח. מחקרים בחיות מרמזים כי קיימת אפשרות כזו, ובכך בעצם מונחת התשתית למחקר התערבותי בעתיד.
בקשישים ללא שיטיון הישארות בכושר גופני גבוה עוזרת לנטרל חלק מהשינויים המוחיים הקשורים להזדקנות פיזיולוגית. אולם, המומחים עדיין לא הבהירו בדיוק אם לפעילות גופנית השפעה על הסובלים ממחלת אלצהיימר.
במחקר עצמו השתתפו 57 קשישים הסובלים משלב מוקדם של מחלת אלצהיימר וקבוצה של 64 אנשים ללא שיטיון - כולם בגילאי 60 שנים ויותר. כל המשתתפים עברו מבחני כושר גופני וכן MRI מוחי.
הכושר הגופני נבחר כשיא 2VO, שהוא בעצם מדד כמותי ליכולת העבודה של הפרט. המשתתפים צעדו על הליכון תוך כדי מדידת צריכת החמצן שלהם. בשיא המאמץ, כמות החמצן הנצרכת משקפת את הכושר הגופני.
נמצא כי שיא 2VO היה נמוך במידת מה אצל הסובלים ממחלת אלצהיימר בהשוואה לקבוצת הביקורת. בקרב חולי אלצהיימר, לאלה שבכושר גופני ירוד, היה ניוון מוחי חמור פי 4 בהשוואה לזקנים בריאים.
מנהלי המחקר מדגישים כי לאנשים בכושר גבוה מוח גדול יותר והמתאם בין משתנים אלה חזק. כמו כן הם מציינים כי שיטת המחקר מגבילה את הכללת המסקנות. כעת קבוצת החוקרים פונה לתכנון מחקר התערבות שבו תיבדק השפעת כושר גופני על מהלך מחלת אלצהיימר.

מעורבות חברתית חוסמת שיטיון
ייתכן שהמפתח למוח בריא בגיל המבוגר טמון בחיי חברה פעילים, כך מרמז מחקר חדש.
"אם אתה מעורב חברתית, אתה בסיכון נמוך יותר לשיטיון" אומרת החוקרת הראשית ד"ר קרוקס ממחלקת המחקר של קייזר-פרמננטה בקליפורניה.
במהלך המחקר שבו עקבו אחר יותר מ-2,200 נשים בגילאי 78 שנים ויותר, במשך ארבע שנים - לאלה שלהן רשתות חברתיות גדולות ורחבות היה סיכון מופחת ב-26% לחלות בשיטיון.
מחקרים קודמים בנושא הקשר בין מעורבות חברתית עם משפחה וחברים ותפקוד קוגניטיבי בזקנה הדגימו תוצאות מעורבות. לדוגמה, היו מחקרים שהראו כי היותך נשוי תורמת להגנה כזו, ומחקרים אחרים סתרו זאת. בסך הכול, מגע חברתי נמצא כמקנה הגנה לתפקוד המוחי.
במחקר החדש שפורסם בעיתון המדעי Am J Public Health המידע נאסף בעזרת ריאיון טלפוני נרחב. כל המשתתפות היו ללא ליקוי קוגניטיבי בתחילת המחקר בשנת 2001. קבוצת החוקרים בחנה יכולות קוגניטיביות בטלפון וסקרו את התיק הרפואי. כמו כן נאסף מידע לגבי מגע חברתי עם בני זוג, בני משפחה וחברים. המידע היה מפורט וכלל תיאור אופי המגע ותדירותו.
כל אחת מהנבדקות נשאלה לגבי מספר האנשים שהיא חשה שתוכל לסמוך עליהם אם תזדקק לעזרה, וכן האם יש בעולמה החברתי פרטים שאיתם היא יכולה לשוחח על נושאים אישיים.
בתום מעקב בן ארבע שנים, 268 מהנשים אובחנו כסובלות משיטיון.
נשים שלהן תועדו רשתות חברתיות נרחבות הראו שיעור מוקטן של שיטיון. ממצא נוסף ומעניין היה, כי היות האישה נשואה לא תרם להגנה מפני שיטיון. בנוסף, לאלה שתדירות המגע החברתי הייתה פעם ביום לפחות נוסף עוד נדבך מגן. המגע לא חייב להיות אישי - גם אלה ששמרו על מגע בעזרת טלפון או דוא"ל זכו להגנה משיטיון.
קשה היה לחוקרים לאמוד את הגודל הקריטי של רשת חברתית. ממצאיהם מרמזים כי לפחות 3 חברים קרובים נדרשים כדי להיות רשת חברתית מזערית.
אין ספק כי ממצאי מחקר זה משתלבים עם הידע כי בדידות בזקנה היא גורם שלילי מבחינת איכות חיים. כמו כן, הממצאים מדגישים שוב את האתגר החיובי שמגע חברתי הדוק מציב למוח.

תמצית גרעיני ענבים עוזרת להילחם במחלת אלצהיימר
תמצית המופקת מגרעיני ענבים אדומים כוללת את המיטב שביין (ללא אלכוהול), ועוזרת לשימור הזיכרון ומניעת אובדנו, כך מרמז מחקר בעכברים.
מכרסמים מזן הנוטה לפתח מחלה דמויית אלצהיימר (עם שינויים היסטולוגיים אופייניים) מראים תפקוד קוגניטיבי משופר בגיל שנה, אם ניתנה להם במי השתייה תמצית פוליפנולית מגרעיני ענבים אדומים.
החוקרת הראשית, ד"ר פזינטי מהמרכז הרפואי Mount Sinai פרסמה את ממצאי המחקר בעיתון המדעי: J Neuroscience.
תרכובות פוליפנוליות הן נוגדי חמצון טבעיים והן נמצאות ביין, תה, שוקולד ופירות וירקות מסוימים. עכברי המחקר קיבלו מינון של פוליפנולים השווה לשתיית 2 כוסות יין אדום ביום. בעוד שיתרונות הבריאות של צריכת יין מתונה נהירים, הרי האלכוהול שהוא מכיל, עלול להביא לסיבוכים בקרב פרטים הסובלים מתחלואה קרדיאלית או מטבולית. לכן, היה היגיון מחקרי לבדוק את השפעת תמצית הגרעינים. העכברים קיבלו כמות שוות ערך לגרם "אנושי" של פוליפנולים במי השתייה, או מי שתייה רגילים.
לאחר 5 חודשים של טיפול, העכברים שקיבלו תמצית גרעיני ענבים, הראו ירידה של 50%-30% בשקיעת חלבון הבטא-עמילואיד במוחותיהם. כיוון ששקיעת בטא-עמילואיד היא שלב מפתח ביצירת הפלקים והטנגלים במוחות חולי אלצהיימר, מניעת השלב עשוי לעזור להאטת ניוון מוחי.
חשוב לציין, שהחיות שטופלו בתמצית גרעיני הענבים, ביצועיהן היו טובים בהרבה במבחני למידה מרחבית. ביצועי העכברים הבריאים במבוך לא השתפרו. משני ממצאים אלה הסיקו החוקרים, בזהירות, כי התמצית פועלת באופן ייחודי בעכברים הנוטים למחלה ניוונית. קבוצת המחקר מתכננת מחקר בקרב אנשים הסובלים ממחלת אלצהיימר - כטיפול או כמניעה.

References
1. Crooks VC, Lubben J, Petitti DB, Little D, Chiu V. Social network, cognitive function, and dementia incidence among elderly women. Am J Public Health 2008;98(7):1221-1227
2. Wang J, Ho L, Zhao W, Ono K, Rosensweig C, Chen L, Humala N, Teplow DB, Pasinetti GM. Grape-derived polyphenolics prevent Abeta oligomerization and attenuate cognitive deterioration in a mouse model of Alzheimer's disease. J Neurosci  2008;18;28(25):6388-6392
3. Burns JM, Cronk BB, Anderson HS, Donnelly JE, Thomas GP, Harsha A, Brooks WM, Swerdlow RH. Cardiorespiratory fitness and brain atrophy in early Alzheimer disease. Neurology 2008;15;71(3):210-216

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©