שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
לקביעת פגישה וירטואלית עם נציג, לחצו כאן
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Psychiatry Updates - גליון מס' 1 > Invega - Paliperidone Prolong - Release Tablets
ספטמבר 2008 September | גיליון מס' 1 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מאמר אינפורמטיבי
Invega - Paliperidone Prolong - Release Tablets


רוני מאור1 (MD), שילה גלרשטיין2 (PhD) 1יאנסן סילג,2 מנהלת מדעית ומנהלת מחקרים קליניים, יאנסן סילג

רקע
Paliperidone ER ((Invega היא תרופה אנטי פסיכוטית אטיפית חדשה במתן דרך הפה שפותחה לטיפול בסכיזופרניה. Invega היא התרופה האנטי פסיכוטית האטיפית היחידה שעושה שימוש במערכת שחרור אוסמוטית - טכנולוגיית OROS® - לשחרור תרופה פעילה בקצב מדויק ומבוקר.

טכנולוגיית OROS®
כאמור, ב-Paliperidone ER נעשה שימוש בטכנלוגיית OROS® (Osmotic Release Oral Delivery System) לשחרור פליפרידון בקצב מבוקר במשך 24 שעות לאחר לקיחת מנה יומית אחת. הטכנולוגיה מבטיחה עלייה הדרגתית בריכוז הפליפרידון בדם, וכך ניתן להתחיל את הטיפול במינון תרפויטי אפקטיבי כבר ביום הראשון, ללא צורך בטיטרציה ראשונית של המינון. הטכנולוגיה נועדה גם למזער את התנודות בריכוזי הפליפרידון בפלסמה בפרק זמן של 24 שעות (1).

פרמקוקינטיקה
שיא ריכוז פליפרידון בפלסמה מושג כ-24 שעות לאחר לקיחת מנה אחת. הפרמקוקינטיקה היא תלויית-מינון
(Dose-Proportional). זמן מחצית החיים לסילוק סופי של פליפרידון הוא כ-23 שעות. ריכוזי פליפרידון במצב יציב מושגים במרבית המטופלים תוך 5-4 ימים מתחילת השימוש בפליפרידון בשחרור מושהה.
מרבית התרופה (כ-70%) מופרשת בשתן ללא שינוי (2).

פרמקודינמיקה
Paliperidone ER הוא חוסם סלקטיבי של אפקט המונואמין ותכונותיו שונות מתרופות נוירולפטיות קודמות. Paliperidone ER נקשר בחוזקה לקולטנים הסרוטונרגיים 5-HT2 וכן לקולטנים הדופאמינרגיים D2.
פליפרידון פעיל גם כאנטגוניסט לקולטנים האדרנרגיים אלפא 1 ואלפא 2 ולקולטנים היסטמינרגיים מסוג H1, אולם אין לו זיקה לקולטנים כולינרגיים, מוסקריניים או לקולטנים בטא 1 ובטא 2 אדרנרגיים (3).

יעילות התכשיר ובטיחותו
.Kane et al (7002) במחקר שכלל 628 חולי סכיזופרניה בוגרים (4) הראה כי בהשוואה לפלצבו, כל המינונים של Paliperidone ER הראו שיפור משמעותי בניקוד PANSS כללי, בניקוד כל הרכיבים של PANSS (p<0.001) בניקוד CGI ובתפקוד אישי וחברתי (p<0.001).
אחוזים גבוהים יותר משמעותית של מטופלים שקיבלו Paliperidone ER הראו ירידה ≥ 30% בניקוד PANSS כללי בהשוואה לפלצבו (p<0.001).
מרבית תופעות הלוואי שנצפו במחקר היו קלות או בינוניות בחומרתן. היארעות EPS והיפרקינזיה הייתה דומה בקבוצת האינבו והמטופלים במינון 6 מ"ג. אם כי דווחו לעתים קרובות יותר בקבוצות של 9 ו-12 מ"ג, בהשוואה לפלצבו דווחו טכיקרדיה, הפרעה חוץ-פירמידלית והיפרקינזיה.
לא נצפו במשתתפים במחקר תופעות לוואי הקשורות לרמת הסוכר או שינויים משמעותיים בערכי מעבדה כלשהם מנקודת ההתחלה לנקודת הסיום, לרבות רמת סוכר ממוצעת בצום, אינסולין או ליפידים בסרום. השינוי הממוצע במשקל הגוף היה נמוך מ-1 ק"ג בכל הקבוצות של Paliperidone ER.
.Kramer et al (7002) דיווח על תוצאות מחקר שבדק את היעילות של מינון גמיש של פליפרידון בשחרור מושהה בעיכוב הישנות התסמינים ב-113 חולי סכיזופרניה בוגרים (5).
בשל תוצאות יעילות חיוביות מובהקות הופסק המחקר לאחר ניתוח הביניים.
הזמן להישנות המחלה היה משמעותית ארוך יותר בקבוצה של Paliperidone ER (מינון ממוצע 10.8 מ"ג ליום) בהשוואה לפלצבו (p=0.005). 92 מטופלים שקיבלו פלצבו (53%) סבלו מאירוע הישנות לעומת 14 מטופלים שקיבלו Paliperidone ER (25%). נקודת הזמן בה סבלו 25% מהמטופלים מהישנות הייתה 23 יום בקבוצת הפלצבו לעומת 83 יום בקבוצת Paliperidone ER. גם מדדים אחרים של חומרת התסמינים (QOL, תפקוד המטופל) הראו עלייה משמעותית.תדירות תופעות הלוואי בעקבות הטיפול הייתה דומה בקבוצות של Paliperidone ER ופלצבו. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר שדווחו בעקבות הטיפול בשלב הפתוח כללו רעד (16%), כאב ראש (%14), היפרקינזיה(12%) ונדודי שינה 10%)). בשלב כפול-הסמיות דווח רק על פסיכוזה, תגובה תוקפנית ונדודי שינה
≥ 5% מהמטופלים בכל אחת מקבוצות הטיפול. העלייה הממוצעת במשקל הייתה 1.8 ק"ג בקבוצה של Paliperidone ER לעומת 0.2 ק"ג בקבוצת הפלצבו.
במחקר מעניין אחר .Canuso et al מסן-דייגו (6) הישוו בניסוי כפול-סמיות את הטיפול ב-Paliperidone ER, לטיפול ב-Quetiapine.
399 חולי סכיזופרניה שסבלו מהחמרה אקוטית ונזקקו לאשפוז שובצו באקראי לטיפול ב-Paliperidone ER, Quetiapine או פלצבו.
התוצאות הראו שיפור משמעותי עם Paliperidone ER לעומת Quetiapine מבחינת ממוצע (SE) השינוי בניקוד PANSS כבר מיום 5 -11.4 (1.1)] לעומת (1.1) -8.2; p=0.011)] ועד לסיום המונותרפיה כעבור שבועיים [(1.8) -23.4 לעומת (1.8) -17.1; p<0.001].
כמו כן, נמצאו שיפורים משמעותיים עם פליפרידון בשחרור מושהה, לעומת קווטיאפין בניקוד הפקטורים החיוביים, השליליים, מחשבות לא מאורגנות ועוינות/התרגשות בלתי נשלטת ב- SSNAP (p≤0.008).
המסקנות היו כי פליפרידון בשחרור מושהה (9-12 מ"ג) יעילה יותר מקווטיאפין (600-800 מ"ג ליום) בטווח הקצר כטיפול
חד-תרופתי להחמרה אקוטית של סכיזופרניה שאירעה לאחרונה וחייבה אשפוז.

סיכום
לרופא המטפל בחולי סכיזופרניה הזקוק לתרופות אפקטיביות וחדשניות Paliperidone ER היא תרופה אטיפית חדשה המפחיתה את רמת תופעות הלוואי, תוך שמירה על יעילות טיפולית ושיפור משמעותי אף בתפקודים האישיים והחברתיים של החולים. לשיפור במדדים אלה משמעות רבה בקרב חולי הסכיזופרניה הנוטים להחליף את הטיפול התרופתי מספר פעמים בשנה מסיבות שונות (כישלון בטיפול, תופעות לוואי, היעדר דבקות בטיפול). התרופה רשומה בארץ מאוגוסט 2008 והוגשה בקשה לכלול אותה בסל התרופות לשנת 2009.

References
1. Vermeir M, Boom S, Naessens I, Talluri K, Eerdekens M.
Metabolism and excretion of a single oral dose of 14C-paliperidone 1 mg in healthy subjects (poster). 18th Annual Meeting of the European College of Neuropsychopharmacology; October 22-26, 2005; Amsterdam, Netherlands.
2. Conley R, Gupta, SK, Sathyan G. Clinical spectrum of
the osmotic-controlled release oral delivery system (oros), an advanced oral delivery form. Current medical research and opinion 2006;22(10):1879-1892
3. עלון לרופא כפי שאושר על ידי משרד הבריאות, אוגוסט 2008
4. Kane, J et al. Treatment of schizophrenia with paliperidone
extended-release tablets: a 6-week placebo-controlled trial. Schizophrenia Research 2007;90 (1-3):147-161
5. Kramer, M, et al. Paliperidone extended-release tablets for
prevention of symptom recurrence in patients with schizophrenia. A randomized, double-blind, placebo-controlled study. Journal Clinical Psychopharmacology 2007;27 (1):6-14
6. Canuso C, et al. A comparative analysis of paliperidone ER and
quetiapine in patients with a recent, acute exacerbation of schizophrenia, presented at the 20th Annual U.S. Psychiatric and Mental Health Congress in Orlando, Florida 2007

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©