שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli journal of Ob/Gyn - גליון מס' 64 > עוד מיתוס מנופץ: האם יש ערך לביצוע קוניזציה מצוואר הרחם כאשר הממצא בביופסיה נמוך בשתי דרגות מהממצא במשטח פאפ?
נובמבר 2008 November | גיליון מס' 64 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
קולפוסקופיה
עוד מיתוס מנופץ: האם יש ערך לביצוע קוניזציה מצוואר הרחם כאשר הממצא בביופסיה נמוך בשתי דרגות מהממצא במשטח פאפ?


פרופ' יעקב בורנשטיין - מנהל האגף לבריאות האישה, בית החולים לגליל המערבי, נהריה; הפקולטה ע"ש רות וברוך רפפורט, הטכניון; חבר הנהלת החברה הישראלית והאיגוד הבין-לאומי לקולפוסקופיה ופתולוגיה של צוואר הרחם

A LEEP Cervical Conization is Rarely Indicated for a Two-Step Discrepancy
Lanneau GS, Skaggs V, Moore K, et al.
J Low Gen Tract Dis 2007;11:134-137

מבוא
אחת ההוריות המקובלת כיום לביצוע קוניזציה של צוואר הרחם כוללת פער של שתי דרגות בין הממצאים בציטולוגיה ובהיסטולוגיה של ביופסיה מצוואר הרחם. ומה אם הפער נשמר גם בתוצאת כריתת לולאה מצוואר הרחם (LEEP, או כפי שמכונה גם - LLETZ)? במחקר זה ניסו לקבוע אם יש ערך לביצוע LEEP נוסף מיידי במצב שבו יש פער של שתי דרגות בין הבדיקה הציטולוגית לתשובת ה-LEEP.

שיטות
במחקר רטרוספקטיבי נבדקו תיקים של נשים שהופנו למרפאת קולפוסקופיה עקב ממצא של נגע מדרגה גבוהה באפיתל הקשקשי LIS-GH (High Grade Squamous Intraepithelial Lesion) ואשר בביופסיה שנלקחה נמצא אפיתל נורמלי או נאופלזיה תוך-אפיתלית בדרגה 1 (CIN 1).

תוצאות
59 נשים עברו כריתת לולאה מצוואר הרחם (LEEP) מסיבה זו של פער בן שתי דרגות בין הציטולוגיה לממצא הפתולוגי. 27 מהן עברו LEEP נוסף.
מתוך 34 נשים שנמצא אצלן בביופסיה אפיתל תקין, נמצאו
ב-LEEP 10 (29%) עם אפיתל תקין ו-14 (41%) עם CIN 3.
מתוך אלו שבביופסיה נמצא CIN 1, נמצאו ב-LEEP 16 נשים עם CIN 3.
מבין אלו שעברו LEEP נוסף מאחר שבראשון נמצא אפיתל נורמלי, אצל אף אחת לא התגלה CIN ב-LEEP השני.
מסקנת המחברים היא שבדרך כלל אין צורך בביצוע LEEP שני בשל פער של שתי דרגות בין הממצא הציטולוגי להיסטולוגי.

דיון
במרפאות קולפוסקופיה נתקלים לעתים במצב שבו קיים פער או אי התאמה בין תוצאת הפאפ לתוצאה של הביופסיה. לכך מספר סיבות:
1. אבחון יתר ציטולוגי, כלומר: טעות בקריאת הפאפ
2. אבחון חסר פתולוגי, כלומר: טעות בקריאת התכשיר ההיסטופתולוגי
3. אבחון חסר קולפוסקופי, הימצאות הנגע במקום שנחבא מעיני קולפוסקופיסט, כגון לדן, פורניקס או אנדוצרביקס
4. חוסר דיוק במיקום ביצוע הביופסיה מצוואר הרחם, במרחק של מספר מ"מ מהנגע עצמו
כאשר נשללות הסיבות הללו, מקובל לבצע LEEP, או אף לחזור על ה-LEEP שכן לעתים הנגע קטן ונחבא באחת הקריפטות או בתעלת צוואר הרחם. יותר מכך, נמצאו אף מספר מקרים של סרטן חודרני, בייחוד בנשים מעל גיל 50, עם פער של שתי דרגות בין הממצאים בציטולוגיה ובהיסטולוגיה.
יש לזכור כי בראשית תקופת הכנסת ה-LEEP לשימוש הומלץ על ביצוע הפעולה בשני שלבים (Two Passes Technique). השלב הראשון מסיר את אזור המעבר (Transformation Zone) והשלב השני מסיר את הרקמה הפנימית, מתעלת צוואר הרחם (1). אופן זה של ביצוע LEEP נקרא LEEP Conization או Cowboy's Hat LEEP, בניגוד לביצועו בשלב אחד בלבד, המכונה בספרות LEEP Procedure. אך כיום, מרבית הקולפוסקופיסטים נמנעים מביצוע השלב השני, בייחוד בנשים צעירות שעדיין לא ילדו, שכן ביצוע LEEP Conization מעלה את הסיכוי לאי ספיקת צוואר הרחם ולידות מוקדמות (2).
האם יש דרך אחרת, פרט לביצוע LEEP או LEEP חוזר במקרים עם פער או אי התאמה בין תוצאת הפאפ לתוצאה של הביופסיה?
לדעתנו, לפני ביצוע LEEP או LEEP חוזר, ראוי שהקולפוסקופיסט הזהיר יבצע הערכה חוזרת של המקרה שתכלול:
א. בחינה חוזרת של משטח הפאפ והתכשיר הפתולוגי, כולל ביצוע צביעה ל-p16 המהווה מדד להתפתחות תהליך טרום ממאיר או ל-Ki67 המהווה מדד לפרוליפרציה.
ב. ביצוע קולפוסקופיה חוזרת כולל בדיקת הלדן והפורניקסים. רצוי להוסיף צביעת שילר וכן ביצוע דגימת תעלת צוואר הרחם - ECC.
ג. ביצוע בדיקה לנוכחות HPV בעל סיכון. אם לא יימצא HPV, יש מקום להמשיך במעקב.
לסיכום, המאמר הנוכחי ממעיט בחשיבות ביצוע LEEP חוזר ולמעשה גם של LEEP בשני שלבים במקרי פער או אי התאמה בין תוצאת הפאפ לתוצאה של הביופסיה. עם זאת, אנו בכל זאת מציעים לבצע LEEP בשני שלבים בנשים מבוגרות, נשים שטופלו בעבר, למשל על ידי הקפאת צוואר הרחם, וכאשר פתח הצוואר סטנוטי.


References
1.    Duggan BD, Felix JC, Muderspatch LI, et al. Cold knife conization versus the loop electrical excision procedure: a randomized, prospective study. Am J Obstet Gynecol 1999;180:276-282
2.    Jakobsson M, Gissler M, MsocSci, et al. Preterm Delivery after Surgical Treatment for Cervical Intraepithelial Neoplasia. Obstet Gynecol
2007;109:309-313

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©