שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 144 > השמנת יתר: האם כל השמנים חולים?
דצמבר 2008 December | גיליון מס' 144 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
אבחון וטיפול בהשמנת יתר ובחמלות נלוות
השמנת יתר: האם כל השמנים חולים?


ד"ר יעקב פוגלמן - מומחה ברפואת משפחה, קופת חולים לאומית; ביה”ס לרפואה, הטכניון, חיפה

ארגון הבריאות העולמי ((WHO מעריך בדו"ח מדצמבר 2006
ש-2.0 מיליארד בוגרים מעל גיל 15 שנה בעולם כולו סובלים מעודף משקל, ו-400 מיליון בוגרים בעולם הם ממש שמנים (מדד מסת הגוף BMI מעל 30.0).
בארה"ב 66.3% מהאמריקאים, ילדים ומבוגרים, הם בעלי משקל עודף, ו-32% מהם שמנים ממש: שניים מכל שלושה אמריקאים סובל מעודף משקל. על הקשר המובהק בין השמנת יתר לבין תחלואה קשה, כסוכרת Type 2, מחלות לב וכלי דם, התסמונת המטבולית, יתר לחץ דם ושבץ מוחי ועוד, כבר עמדנו בפירוט במספר מאמרים קודמים. לכאורה, אין צורך להכביר עוד נתונים מדוע מרבה משקל אינו מרבה בריאות.
מספר מאמרים שפורסמו לאחרונה קוראים תיגר על הדעה הרווחת שכל שמן או כל אלה הסובלים מעודף משקל אכן ילקו בהמשך חייהם באותן מחלות כרוניות שפורטו לעיל. מחלות כרוניות אלו הן הגורמות לקיצור חיי המטופלים, ויגרמו לסבל רב.
מחקר חדש ומפתיע, ששופך אור מעט אחר על דעה זו, פורסם ב-American Heart Journal מיולי השנה, של חוקרים מאוניברסיטת אלברטה באדמונטון, קנדה. במחקר נבדקו באמצעות מטה-אנליזה תשעה מחקרים אשר בדקו את "פרדוקס ההשמנה": האם לחולים הסובלים מאי ספיקת הלב ובעלי עודף משקל או הלוקים בהשמנת יתר מתים פחות מאשר חולי אי ספיקת הלב הרזים יותר?
תוצאות המטה-אנליזה אישרו את "פרדוקס ההשמנה". נמצאה ירידה בתמותה מכל הסיבות וממחלות לב איסכמיות דווקא בשמנים! לא היה אף לא מחקר אחד מתוך התשעה שהראה שהחולים הרזים שלהם אי ספיקת לב, חיים יותר מעמיתהם השמנים. החוקרים ציינו כי הסיבה לכך עדיין לא ברורה, ונדרשים מחקרים נוספים לבירור התופעה.
יש לציין כי "פרדוקס ההשמנה" עובד גם בחולי המודיאליזה.
שאלות רבות בקשר לטיפול בהשמנת היתר ועודף המשקל החלו להישאל לאחרונה. שאלה מעניינת היא מאיזה ערך של BMI להתחיל לטפל? האם BMI 27 הוא הסף? קיימים מספר מחקרים שהראו שב-BMI כזה התמותה מכל הסיבות היא הנמוכה ביותר. אם כן, מה נחשב כיום BMI נורמלי?
שאלה נוספת הקשורה לכך היא אם לטפל באופן שווה בכל הקבוצות האתניות השונות. ידוע שבאסייתים המדדים האנטרופומטריים שונים לגמרי מבני המערב. האם עלינו לטפל בבני העדה האתיופית כמו באשכנזים?
ומה עם אותם מטופלים שלהם השמנת יתר ברורה, כמו BMI 32, ואין להם כל סימן לתסמונת המטבולית (מי שמכונים היום Fat and Fit)? האם אין במצבם למרות זאת סיכון כלשהו? האם יש פרמטרים אחרים מלבד אלו הקלאסיים המגדירים את התסמונת המטבולית אשר יראו לנו אם מטופלים אלה נמצאים בסיכון לתחלואה ותמותה מוגברים?
ומה עם אותם מטופלים אשר אינם ממלאים את ההגדרה המלאה של התסמונת המטבולית (כמו למשל אלה שלהם טריגליצרידים מעל 150 מ"ג% והקף מותן גדול), האם אליהם לא נתייחס ונטפל בהם?
שני מחקרים חדשים ומעניינים, שפורסמו במהדורת אוגוסט השנה של Archives of Internal Medicine, שופכים מעט אור על שאלות חשובות אלה.
מחקרים קודמים הדגימו ששומן הנמצא בסביבות המעי (ויסראלי), כלומר שומן ששוקע בבטן, קשור לעלייה בסיכון לסוכרת ולמחלת לב.
מטרת המחקר הייתה לבדוק מדוע אנשים שמנים מסוימים עדיין רגישים לאינסולין, כלומר בעלי מאפיינים בריאים, ואילו אחרים עם מסת גוף דומה סובלים מתנגודת לאינסולין. במחקר השתתפו 314 מבוגרים לבנים עם היסטוריה משפחתית של סוכרת סוג 2, BMI מעל 27 או אבחנה קודמת של אי סבילות לסוכר או סוכרת הריונית.
הנבדקים חולקו ל-4 קבוצות: משקל תקין, משקל עודף, מטופלים שמנים עם רגישות לאינסולין (Fat and Fit) ומטופלים שמנים עם תנגודת לאינסולין. החוקרים בדקו כיצד פיזור השומן היה קשור לרגישות לאינסולין ולטרשת עורקים עם דגש על שתי קבוצות השמנים.
כל הנבדקים עברו MRI למדידת שומן כולל בגוף, שומן מעי, שומן תת-עורי ותוכן שומן ברקמות אקטופיות (כבד ושריר שלד). היקף מותניים וסבילות לסוכר גם הם נמדדו. טרשת העורקים הוערכה על ידי מדידת עובי מדיה-אינטימה של עורק הקרוטיד (IMT) בעזרת אולטרה-סאונד ברזולוציה גבוהה.
הממצא המפתיע הראשון של מחקר זה היה שהשמנה שפירה מטבולית, שאינה מלווה בתנגודת לאינסולין ובטרשת עורקים
(Fat and Fit), קיימת ב-25% מהנבדקים השמנים במחקר.
הממצא המפתיע השני הוא כי מה שאפיין שמנים שאכן סבלו מהתסמונת המטבולית הוא המקום שבו נאגר עודף השומן. לשומן שנאגר בכבד יש הפרופיל הגרוע ביותר. הצטברות של שומן בכבד היה המנבא העיקרי לתנגודת לאינסולין ולטרשת עורקים בשמנים.
שומן בכבד ובשריר היו גבוהים יותר משמעותית במטופלים שמנים עם תסמונת מטבולית בהשוואה לאלה ללא התסמונת. תבנית פיזור השומן המזיקה ביותר במטופלים שמנים הייתה שומן בכבד ולאחריו שומן בתוך השריר. שומן המעי היה רע גם הוא, אך לא רע כמו שומן בכבד או בשריר.
הפתעה נוספת ממחקר זה התגלתה כאשר מטופלים שמנים עם רגישות לאינסולין (Fat and Fit) היו בעלי רגישות כמעט זהה לאינסולין, כמו קבוצת המטופלים במשקל תקין ומדידות ה-IMT של עורק הקרוטיד שלהם לא היו שונות סטטיסטית. ממצא זה מצביע על כך שלמטופלים אלה יש השמנה שפירה יחסית.
מסקנות מחקר זה הן מרחיקות לכת בכך שאנו מתקרבים לקראת עתיד של רפואה אישית. הוא משנה את הדעה הרווחת שבכל שמן יש לטפל באותה המידה. זה אומר שעלינו לבצע הערכה כוללת ואינדיבידואלית של רמת הסיכון למטופל, ונמליץ על טיפול לפי רמות הסיכון.
רצוי לייעץ לכל המטופלים השמנים לרדת במשקל בעזרת תזונה נכונה ופעילות גופנית, אך עבור מטופלים בעלי פרופיל סיכון גבוה של השמנה, יש לשקול ולהציע טיפול תרופתי.
הבעיה היא שאי אפשר לזהות בקלות מטופלים עם רמות גבוהות של שומן בכבד ובשריר, וזה נעשה בעזרת בדיקת MRI, שכעת איננה זמינה בקהילה לצרכים אלה ולא ישימה לביצוע במטופלים השמנים. לכן, לעת עתה היקף מותניים נותן מושג כללי בנוגע לסיכון. מידע נוסף ניתן להשיג ממדידות מדדי דלקת, כמו CRP ויחס TG/HDL גבוה מקרבים אותנו קלינית להערכת גובה הסיכון הקרדיומטבולי.
המחקר השני בדק אם אנשים רזים יכולים לסבול מתסמונת מטבולית או אם שמנים לא יסבלו בחלקם מתסמונת זו בווריאציות שונות. החוקרים בדקו שכיחות של שישה פנוטיפים: משקל תקין עם תסמונת מטבולית וללא תסמונת זאת, משקל עודף עם תסמונת מטבולית וללא תסמונת זאת והשמנה עם תסמונת מטבולית וללא תסמונת זאת. במחקר השתתפו 5,440 מטופלים, שהשתתפו בסקר בדיקת בריאות ותזונה לאומי (NHANES), שנערך בשנים 2004-1999. תסמונת מטבולית כללה יתר לחץ דם, רמות גבוהות של טריגליצרידים, סוכרת בצום ו-CRP, תנגודת לאינסולין ו-HDL נמוך.
23.5% מהמטופלים עם משקל תקין סבלו מתסמונת מטבולית ואילו 51.3% מהמטופלים עם משקל עודף ו-31.7% מהמטופלים השמנים היו בריאים מטבולית. גורמים הקשורים עם אי תקינות קרדיומטבולית בקרב מטופלים במשקל תקין היו גיל מבוגר, רמות נמוכות יותר של פעילות גופנית והיקף מותניים גדול יותר. גורמים הקשורים עם בריאות מטבולית במטופלים עם משקל עודף ובמטופלים שמנים היו גיל צעיר יותר, גזע לא שחור או היספני, רמות גבוהות יותר של פעילות גופנית בשעות הפנאי והיקף מותניים קטן יותר.
החוקרים מסכמים ואומרים כי בקרב מבוגרים בארצות הברית יש שכיחות לא מבוטלת של תסמונת מטבולית במטופלים במשקל תקין ושכיחות גבוהה של מטופלים במשקל עודף ושמנים שהם בריאים מטבולית.
האם כל השמנים חולים?‎


References
1.    Oreopoulos A, Padwal R, Kalantar-Zadeh K, et al. (Norris CM1), McAlister FABody mass index and mortality in heart failure: a meta-analysis. Am Heart J 2008 Jul;156(1):13-22
2.    Norbert S, Kantartzis K, Machann J, et al. Identification and Characterization of Metabolically Benign Obesity in Humans. Arch Intern Med 2008;168:1609-1616
3.    Wildman RP, Muntner P, Reynolds K, et al. The Obese Without Cardiometabolic Risk Factor Clustering and the Normal Weight With Cardiometabolic Risk Factor Clustering: Prevalence and Correlates of 2 Phenotypes Among the US Population (NHANES 1999-2004). Arch Intern Med 2008;168:1617-1624
תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©