שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 144 > סטטינים ובעיות בגידים: המחקר של 96 דיווחים ספונטנים בתקופה 2005-1990 וסקירת ספרות
דצמבר 2008 December | גיליון מס' 144 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
תקציר
סטטינים ובעיות בגידים: המחקר של 96 דיווחים ספונטנים בתקופה 2005-1990 וסקירת ספרות


ד"ר ריטה משוב, פרופ' חוה טבנקין - המחלקה לרפואת המשפחה בעמק, מחוז הצפון, השלוחה הצפונית של אוניברסיטת בן גוריון, באר שבע

Tendinous Disorders Attributed to Statins: A Study of 96 Spontaneous Reports in the Period 1990-2005 and Review of the Literature
Arthritis and Rheumatism (Arthritis Care & Research) 2008;59:3:367-372

בסקירה שפורסמה ב-Arthritis Care &Reserch  נמצא כי פגיעה בגידים היא אחת מתופעות הלוואי הנוספות של טיפול בסטטינים. החוקרים ביקשו לזהות באופן רטרוספקטיבי את כל ההפרעות בגידים המיוחסים לטיפול בסטטינים. במהלך התקופה שבין שנת 1990 לשנת 2005 דווח על 96 סיבוכים בגידים מ-31 מרכזים בצרפת.
במקביל בוצעה סקירת ספרות המתייחסת ל-Medline Database (2007-1996) הסוקרת את כל המאמרים בשפה האנגלית והצרפתית, ובה נמצא 43 מקרים של סיבוכים בגידים.
הגיל הממוצע של המטופלים עם הפרעות בגידים עמד על 56 שנים?(89-20). היחס בין גברים לנשים היה 2.3:1.
בסך הכל, הפרעות בגידים הופיעו בעיקר בשנה הראשונה של הטיפול בסטטינים (0-5,659 ימים). אחד החולים פיתח את הסיבוכים בתוך 24 שעות מנטילת הטיפול.
התופעה השכיחה ביותר הייתה טנדיניטיס אשר הופיעה ב-63 מקרים של פגיעות בגידים. טנדיניטיס עם קרע דווח ב-12 מקרים וקרע de novo ב-21 מקרים. פגיעות נוספות בגידים כללו: כאב, נפיחות, חום ואודם, נוקשות וקושי בתנועות באזור הפגוע. גיד אכילס היה מעורב במחצית מהמקרים (קרוב לוודאי עקב הפעלה משמעותית של הגיד). רוב הפגיעות היו דו-צדדיות.
הסיבוכים היו חמורים אצל 36 חולים: 17 חולים אושפזו ו-19 חולים סבלו מפגיעה תפקודית משמעותיות בשל קרע בגיד. לא דווח על מקרי מוות.
לפי הסקירה הנוכחית, Atorvastatin ו-Simvastatin גרמו לרוב המקרים של פגיעה בגידים ( Atorvastatin-37% ,Simvastatin - 31%).
לעומת זאת, לפי סקירת הספרות ממאגרי המידע של ה-Medline בשנים 2007-1966  נמצא יחס שונה:
Simvastatin - 86%,  %22 - Atorvastatin -  10% ,Pravastatin. ככל הנראה, כל הסטטינים גורמים לפגיעה בגידים, והדיווח על פגיעה שכיחה יותר בשימוש ב-Simvastatin קשור בעיקר לשיעור גבוה יותר בשימוש בתרופה זאת.
החוקרים מציינים עלייה משמעותית של פגיעה בגידים מ-1990 עד 2005: 8 מקרים ב-1995-1990, 32 ב-2000-1996 ו-56 ב-2005-2001. משנת 1990 ועד 2005 דווחו על ידי מרכזים פרמקולוגיים בצרפת סה"כ 4,597 מקרים של תופעות לוואי שונות עקב השימוש בסטטינים.
החוקרים סבורים שקיים קשר סיבתי בין הטיפול לפגיעות: הפגיעות הופיעו לאחר תחילת הטיפול ופסקו לאחר הפסקתו, ובכל 7 החולים שהטיפול בסטטינים חודש ההפרעות בגידים  חזרו.
החוקרים מציינים שלא היה הבדל בשיעור דיווח פגיעה בגידים כתוצאה מהטיפול בסטטינים בין 31 מרכזים שונים, דבר המבטל העדפת בחירה לפי המרכזים.
הסיבוכים בגידים לא היו תלויי מינון, יתרה מכך, לא היה שימוש מגביל בפיבראטים, Ezetimibe, או בכל תרופה אחרת העלולה להגדיל את רעילות הסטטינים אצל אף אחד מ-96 מטופלים. מצד שני, נמצא קשר מובהק בין הופעת סיבוכים בגידים למחלות נלוות כמו סוכרת, היפראוריצמיה, אי ספיקת כליות והמודיאליזה, שיגרון, היפרפרהתירואיד, מחלות שרירים אחרות ופעילות ספורטיבית.
החוקרים מעלים מספר רעיונות לגבי מנגנון הפגיעה בגידים עקב טיפול בסטטינים:
1. הכולסטרול הוא מרכיב חשוב וחיוני לממברנת התא. חסימת היצירה של כולסטרול יכולה לפגוע ביציבות ממברנות תאי הגידים ולגרום לדלקת או לקרע.
2. עיכוב יצירת כולסטרול עלול לגרום לפגיעה ברמה של חלבונים רגולטוריים המעורבים באחזקה של תאי גיד.
3. אפופטוזיס הנוצר מירידה של פרוליפראציה של תאי שריר חלק בהשפעה של סטטינים יכול גם לגרום לפגיעה גידית.

סיכום
סטטינים הן תרופות חשובות שהוכיחו את יעילותן במניעת אירועים קרדיו-וסקולריים. עם זאת, בהחלטה על מתן טיפול בסטטינים יש לקחת בחשבון סיכון של סיבוכים גידיים ולשקול בכל מקרה לגופו את התועלת מול הסיכון, בעיקר אצל מטופלים עם גורמי סיכון לפתח סיבוכים מסוג זה: חולי סוכרת, מטופלים העוסקים בפעילות ספורטיבית, חולי אי ספיקת כליות וכו'.
גם לאחר מתן טיפול בסטטינים יש להקפיד ולברר אצל המטופלים הופעת סימני פגיעה בגידים כדי להפסיק את הטיפול בזמן ולא לגרום לפגיעות בלתי הפיכות.

תגובות:



דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©