שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 144 > גרד כללי כביטוי למחלות סיסטמיות
דצמבר 2008 December | גיליון מס' 144 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
רפואת עור
גרד כללי כביטוי למחלות סיסטמיות


ד"ר עקיבא טרטנר - מנהל שירות העור האמבולטורי, המרכז הרפואי רבין, בילינסון, פתח תקווה; מרצה בכיר בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל אביב

Generalized Pruritus: A Prospective Study Concerning Etiology
Preview By: Muhterem P, Pinar Ö, Mustafa N?, et al.
American Journal of Clinical Dermatology 2008;9:1:39-44

במאמר זה נבדקו 55 חולים עם גרד כללי בהשוואה לקבוצת ביקורת של 41 אנשים בריאים מותאמים בגיל ובמין. ל-12 מהסובלים מגרד כללי היו סיבות סיסטמיות לגרד, מתוכם ב-8 הגרד היה התסמין הראשוני לבעייתם הסיסטמית. המחלות הסיסטמיות כללו: אנמיה מחסר בברזל, היפוטירואידיזם, CLL, הפטיטיס C, הפטיטיס B, סוכרת, סרטן הריאה ואורמיה. אנמיה מחסר בברזל הייתה האבחנה השכיחה ביותר.
גרד הוא אחד התסמינים העוריים השכיחים ביותר, והוא מופיע בטווח רחב של מחלות עור ומחלות סיסטמיות שונות. גרד כללי הוא מצב שאינו קשור לפריחה עורית כלשהי, משפיע על אזורי עור רחבים ונמשך מחודשים ועד שנים. גרד כללי יכול להיות ביטוי ראשוני למחלה סיסטמית.
בעבודות שונות נמצא שלחולים עם גרד כללי ללא פריחה עורית ראשונית יש סיבות סיסטמיות לגרד ב-50%-14%. רוב המחקרים היו רטרוספקטיביים ובחולים מרפאתיים בשכיחות של 24%-14%, בחולים מאושפזים הייתה שכיחות של 50% של סיבות סיסטמיות בעבודה אחת.
הבירור הראשוני של חולה עם גרד כללי כלל בעבודה הנ"ל בדיקות דם: ס"ד, ש"ד, גלוקוז בצום, תפקודי כליה, חומצה אורית, תפקודי כבד, ברזל, פריטין, ויטמין B12, חומצה פולית, ASO, CRP, ריאומטואיד פקטור, תפקודי בלוטת התריס ובילירובין. כמו כן, נלקחה בדיקת צואה לפרזיטים ולדם סמוי בצואה וצילום חזה.
זהו בירור ראשוני מקובל, ויש להוסיף לבירור זה כל ממצא העולה באנמנזה ובבדיקה פיזיקאלית המכוון למחלה סיסטמית נוספת המצריכה בירור נוסף.
יש לציין שאחת הסיבות השכיחות לגרד כללי ממושך הוא על רקע פסיכולוגי, אך סיבה זו ניתנת כאבחנה רק לאחר שלילת כל האפשרויות האחרות.
סיבה נוספת שכיחה ביותר היא דרמטוגרפיזם או אורטיקריה פיזיקאלית. סיבה זו ניתנת לאבחנה מהירה הן אנמנסטית והן ע"י בדיקה באמצעות לחץ פיזי מתון על העור באמצעות עט או מכשיר אחר והופעת האורטיקריה במקום הלחץ. לאבחנה זו טיפול יעיל באמצעות כדורי Cetirizine הניתנים באופן ממושך.
לסיכום, בגרד כללי מחלות סיסטמיות מהוות גורם שכיח, ויש צורך בבירור ראשוני כמובא לעיל ע"י רופא המשפחה. אם נמצאת סיבה, יש לטפל בה. אם לא נמצא גורם, יש להפנות את החולה לרופא העור להמשך בירור.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©