שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 145 > ייעוץ קצר לגמילה מעישון במסגרת המרפאה: באיזו גישה עלי לבחור?
דצמבר 2008 December | גיליון מס' 145 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מניעת עישון וגמילה
ייעוץ קצר לגמילה מעישון במסגרת המרפאה: באיזו גישה עלי לבחור?


ד"ר שני אפק - רופא משפחה, המחלקה לרפואת משפחה, המרכז הרפואי מאיר, כפר סבא; שירותי בריאות כללית, העמותה הרפואית למניעה וגמילה מעישון בישראל

ייעוץ רפואי להפסקת עישון במסגרת מפגש עם מטופל במרפאה ראשונית הוא בעל השפעה משמעותית על הפסקת עישון. גופים שונים ממליצים על ייעוץ קצר לגמילה מעישון  (Minutes Brief Intervention 3) עם יעילות מחושבת של OR=1.74 ,CI 95% ,1.48-2.05.  באופן מסורתי ההמלצה להפסקת עישון כללה ייעוץ קצר עם דגשים רפואיים למשמעות העישון עבור המטופל באופן של מתן מידע רפואי רלוונטי למטופל עצמו.
ריאיון מוטיבציונלי הוא ריאיון רפואי טיפולי שתואר ע"י מילר וחבריו (2). הוא מתבסס על סיפור המטופל תוך אווירת שיחה פתוחה המקבלת ומעבדת תחושות מנוגדות לשינוי בריאותי, במקרה שלנו לגמילה מעישון. מטרת שיחה זו היא לשקף תחושות מנוגדות תוך התמודדות עם חששות, מכשולים והתנגדויות להפסקת עישון. בשנים האחרונות החלו גופים מקצועיים שונים, כדוגמת WHO (3) ו-USDHUS (4) להמליץ על שימוש בריאיון מוטיבציונלי כאפשרות לייעוץ קצר להפסקת עישון.
למרות המלצות אלה נעשו מעט מחקרים להשוואה בין הייעוץ המסורתי להפסקת עישון המתמקד בייעוץ לנזקי עישון לעומת שימוש בריאיון מוטיבציונלי ככלי המניע לשינוי. מחקר שנערך בספרד (5) והתפרסם בעיתון הבריטי לרפואת משפחה, השווה שתי גישות אלה.
השוואה נעשתה בין שני מרכזי רפואת משפחה סמוכים השייכים לרפואה הציבורית בספרד ומטפלים באוכלוסייה של 48,000 מטופלים. לכל רופא המשתתף במחקר היו 1,900 מטופלים מגיל 14 ו-13% מהמטופלים מעל גיל 65. רופאי המשפחה עברו הכשרה ייעודית לשימוש בריאיון מוטיבציונלי ככלי טיפולי.
נאספו 200 מטופלים מעשנים (מספר היעד שנקבע) בגילים 75-15. לכל מטופל מעשן שהגיע מכל סיבה לפגישה עם הרופא, הוצע להשתתף. לאחר קבלת הסכמה הוערכה מוכנות המעשן להפסקת עישון והערכת מידת התמכרותו. רק לאחר הערכת המטופל נפתחה מעטפה סגורה שבה נכתבה לרופא שיטת הייעוץ שבה עליו לנקוט כלפי המטופל. בחירת המעטפה נעשתה באופן אקראי. במהלך ההתערבות המטופל לא ידע מה סוג ההתערבות שנבחרה, ורופא המשפחה בתחילת הערכה של המטופל לא ידע את סוג הטיפול שיבחר בהמשך המפגש.
לאחר מכן הוזמנו המטופלים למפגשי ייעוץ נוספים כעבור חצי שנה ושנה, כלומר: סה"כ שלושה מפגשים קצרים עד 10 דקות לייעוץ והערכה לגמילה מעישון.
שיטת המעקב כללה הערכה של סטטוס עישון, כחצי שנה ושנה לאחר ההתערבות, עם מדידת CO באוויר הננשף לווידוא דיווח על גמילה מוצלחת (פליטת CO מעל PPM 7 מראה על עישון סיגריות).
ניתוח התוצאות נעשה בעזרת גורם שלישי שאינו מודע לסוג ההתערבות שעבר המטופל בשיטה של Intantion to Treat, ואובדן קשר עם מטופל חושב כמעשן (14.9% בקרב משתתפי ריאיון מוטיבציונלי ו-10% בקרב ייעוץ רפואי רגיל).
מבחינה דמוגרפית שתי הקבוצות היו זהות, עם גיל ממוצע של 38 וחלוקה כמעט שווה של נשים וגברים.
האוכלוסייה הייתה בריאה ברובה ול-10% בלבד הייתה תחלואה כרונית מסוג COPD או מחלת לב איסכמית. המשתתפים עישנו בממוצע 20 סיגריות ביום במשך 20 שנה בממוצע. מידת התמכרות לעישון סיגריות עפ"י שאלון פגרסטרום (6) הייתה 4 המתאימה להתמכרות נמוכה עד בינונית.
בהערכה של מוכנות לשינוי עפ"י תאוריית השינוי בשלבים של פרוצ'סקה (7) היה שוני בין הקבוצות:
בקבוצת ההתערבות של ייעוץ לנזקי עישון היו 70% בשלב ההכחשה - קדם הרהור ((Precontamplation - לעומת 56.1% בקבוצת הריאיון המוטיבציונלי. כמו כן 7% מהמשתתפים בקבוצת הריאיון המוטיבציונלי היו בשלב קבלת ההחלטה להפסקת עישון לעומת 1.2% בקבוצת המשתתפים שקיבלו ייעוץ לנזקי עישון.
אובדן הקשר לגבי המטופלים הוערך ב14.9% בקרב משתתפי קבוצת הריאיון המוטיבציונלי ו-10% בקרב קבוצת המשתתפים שקיבלו ייעוץ רפואי רגיל.
בהערכה של סטטוס השינוי והפסקת עישון, כפי שנבדק ע"י דיווח החולה ובדיקת CO באוויר הננשף שנה לאחר מתן הייעוץ הראשוני, התקבלו התוצאות הבאות:
כ-3.5% מהמטופלים בקבוצת הייעוץ הרפואי הסטנדרטי הפסיקו לעשן בהשוואה ל-18.4% בקבוצת הריאיון המוטיבציונלי. בהערכה סטטיסטית זו מתקבלת מובהקות
OR= 6.25 ,CI 95% ,1.8-21.71)) עם עלייה אבסולוטית בהצלחת הגמילה ב-15% ו-NNT של 7.
המאמר בדק למעשה התערבות באוכלוסייה בתנאים דומים להתערבות באוכלוסייה שלנו, מטופלים בגילים שונים הבאים מסיבות שונות לייעוץ רפואי ובאופן מזדמן מקבלים ייעוץ קצר לגמילה מעישון. רוב האוכלסייה, בדומה לנתונים הקיימים בארץ, אינו מעוניין בהפסקת עישון מיידית ולמעשה מרבית הייעוצים עוסקים בעידוד ובהעלאת מוטיבציה להפסקת עישון. המעשנים היו בגיל 40, בריאים, מעשנים כ-20 סיגריות ביום (קופסה סטנדרטית) עם מידת התמכרות בינונית. מצב זה משקף נאמנה את זה הקיים במרפאות רבות בארץ.
המחקר הוא אקראי עם ניסיון למקסם את הסמיות בקרב הנבדקים והמטפלים כאחד עם חישוב של Intantion to Treat. מטופלים שאבד איתם הקשר (14%) הוערכו כמעשנים.
באופן זה ניסו החוקרים להגביר את מהימנות המחקר.
עם זאת, הקבוצות לא היו הומגניות מבחינת המוכנות לשינוי עפ"י תאוריית השלבים של פרוצ'סקה, דבר שגורם להטיה מסוימת של התוצאות.
למרות הכל, ההבדלים בין שיטת ההתערבות הרגילה הכוללת ייעוץ לנזקי עישון לעומת ההתערבות המוטיבציונלית הם מרשימים. אם היינו מתרגמים זאת לטיפול תרופתי, היינו בהחלט נמצאים ברושם שטיפול זה הוא טיפול אפקטיבי. בעיני, מאמר זה מוסיף נדבך נוסף בחשיבותו של הריאיון המוטבציונלי ככלי טיפולי אינטגרלי בקרב רופאים הן ביעילותו והן ביכולת ליישם אותו בחיי היום-יום שלנו.

References
1.    Lancaster T, Stead LF. Physician advice for smoking cessation (review). Cochrane Database Syst Rev 2004;(Issue 4):CD000165
2.    Miler WRR. Motivational Interviewing: Preparing People to Change,2nd edition. NY The Guilford press, 2002
3.    World Health Organisation. Evidence-based recommendations on the treatment of tobacco dependency. Copenhagen, WHO, 2001
4.    Fiore MC, Bailey WC, Cohen SJ, et al. Treating tobacco Use and Dependence.Clinical Practice Guideline. Rockville Md: US Dept Health Human Services. Public Health Service, June 2008
5.    Soria R, Legido AA. Randomised controlled trial of motivational interviewing for smoking cessation. Br J Gen Pract 2006;56(531):768-774
6.    Fagerström KO, Schneider NG. Measuring nicotine dependence: a review of the Fagerström Tolerance Questionnaire. J Behav Med 1989;12:159-182
7.    Prochaska JO, DiClemente CC. Stages and processes of self-change of smoking: toward an integrative model of change. J Consult Clin Psychol

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©