שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 147 > זעם, עוינות ומחלות לב
אפריל 2009 April | גיליון מס' 147 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
קרדיולוגיה
זעם, עוינות ומחלות לב


ד"ר שי קרונטל - רופא משפחה, המחלקה לרפואת משפחה מחוזות דן-פ"ת, ת"א-יפו, המרכז הרפואי רבין, קמפוס בילינסון, שירותי בריאות כללית והפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל אביב

The Association of Anger and Hostility with Future Coronary Heart Disease: A Meta-Analytic Review of Prospective Evidence
Journal of the American College of Cardiology
2009;53:11:947-949


הקשר המזיק בין זעם לבריאות ידוע עוד מהזמן העתיק. על פי הבודהיזם, עם זעם נמנים גם התאוותנות והאיוולת - שלושת הרעלים של הנפש.
בחודש מרץ 2009 פרסם העיתון הרפואי JACC (ירחון הקולג' האמריקאי לקרדיולוגיה) סקירה הבודקת את הקשר בין מתח ועוינות לסיכון העתידי ללקות במחלת לב כלילית.
בתחום הפסיכוסומאטי, מיוחסת נטייה מוגברת למחלת לב לאנשים בעלי אישיות רגזנית או עוינת. בעבר נחשב דפוס אישיות מסוג A (Type A Personality) כגורם סיכון למחלת לב. אישיות זו מאופיינת בעוינות, שאפתנות רבה, יצר תחרותי, עיסוק מוגבר בעמידה בזמנים ותחושה שהזמן דוחק. אולם, מחקרים לא הצליחו להראות שאישיות מסוג A מהווה גורם סיכון למחלת לב. מספר חוקרים ניסו לבדוק אם מרכיב הזעם והעוינות הם שמנבאים את הסיכון המוגבר.
עוינות מוגדרת כעמדה או תפיסה שכלתנית שלילית, המופנית כלפי אחרים, זעם מוגדר כמצב רגשי המורכב מרגשות הנעים בעוצמתם מעצבנות קלה, טרדה ועד לחרון או זעם עצומים ותוקפנות מילולית או גופנית המתבטאת בצעקות, איום או תקיפה גופנית. למרות ההבדלים בין מצבים אלו, פעמים רבות השימוש בהם מתבלבל, ועל כן בסקירה המובאת בפניכם, אוחדו מושגים אלו לתוך הגדרה אחת של זעם ועוינות.
מסיבות מתודולוגיות שונות אוסף המחקרים שהתפרסם בנושא זה ב-25 השנים האחרונות לא הצליח להראות את הקשר בין עוינות לבין תחלואה קרדיו-וסקולרית. במחקר המוצג בפניכם נקטו החוקרים גישת סקירה שיטתית (Systematic Review) וערכו מטה-אנליזה של מחקרי עוקבה פרוספקטיביים.
החוקרים מצאו 44 מאמרים שעמדו בקריטריוני ההכללה, מחציתם עוסקים בסיכון של אוכלוסייה בריאה לפתח מחלת לב בקשר לזעם ועוינות ומחציתם באוכלוסייה שכבר לקתה במחלת לב איסכמית.
המחקרים שנבדקו נערכו ברחבי העולם (אוסטרליה, אירופה ואמריקה), ובהם נבדקו יותר מ-70,000 בריאים ו-8,000 חולים. מחקרי הבריאים היו ארוכים יותר ומחציתם עקבו אחר הנבדקים יותר מ-10 שנים. הוכללו מחקרים שבדקו תוצאים קליניים של מחלת לב כלילית כמו התקף לב או תמותה ממחלת לב כלילית.
מעט יותר מרבע מהמחקרים שהוכללו מצאו שלזעם ולעוינות יש השפעה מזיקה על תחלואה ותמותה קרדיו-וסקולרית. השיעור הוא דומה גם בקרב מחקרי הבריאים וגם בקרב מחקרי החולים. רק מחקר אחד בבריאים מצא שלזעם ולעוינות יש אפקט מגן בפני מחלות לב.
שיעור הסיכונים (Hazard Ratio) היה 1.19 בבריאים ו-1.23 בחולים, נתון המעיד על קשר חיובי בין זעם ועוינות לבין מחלת לב, והמעריך שלאנשים הנוטים לזעם ולעוינות סיכון הגדול ב-20% ללקות בסיבוכי מחלת לב כלילית בהשוואה לאוכלוסייה שאינה נוטה לזעם ולעוינות. המחקרים הארוכים יותר הצליחו להדגים קשר משמעותי יותר, ובמחקרי הגברים הבריאים נמצא הקשר החזק ביותר בין עוינות וזעם למחלת לב.
זוהי הסקירה השיטתית הראשונה המראה קשר כמותי חיובי המתקיים גם בבריאים וגם בחולים בין זעם ועוינות למחלת לב. לא ניתן להדגים סיבתיות במחקר זה בגלל שהמחקרים שנבדקו הם מחקרי תצפית ולא מחקרים התערבותיים. אם אכן זעם ועוינות הם הסיבה, אזי ניתן לקשור בדרכים רבות בינם למחלת לב, בדרך ההתנהגותית, כלומר, אנשים כועסים מקפידים פחות על התזונה שלהם על עישון ועל פעילות גופנית. או דרך שינה לקויה או היצמדות ירודה לטיפול (אומנם נתונים אלו נבדקו במחקרים המקוריים ולא נמצאה מובהקות סטטיסטית לאחר התאמה להרגלי העישון או נתוני המשקל של האנשים הזועמים).
ייתכן שהשפעת הזעם והעוינות על מחלת הלב היא דרך שינוי במסלולים של מערכת העצבים האוטונומית (דופק לב, ל"ד) או דרך השפעה על מדדי דלקת או קרישה כפי שנמצא במספר מחקרים אחרים.
ואף על פי שהתוצאים שנבדקו במחקרים שהוכללו היו מאורעות לבביים קליניים, ייתכן שהשפעת הזעם והעוינות היא על התפתחות ארוכת טווח של פלאק טרשתי ואם היו בודקים תוצא זה הייתה מתגלה השפעה גדולה עוד יותר.

סיכום ודיון

מחקר זה מוסיף עוד נדבך לדיון ארוך השנים לגבי הקשר בין מבנה האישיות והאופי להתפתחות מחלות. לפני שנתיים התעורר דיון דומה סביב דיכאון כגורם פרוגנוסטי במחלת לב כלילית כמו גם באי ספיקת לב. איגוד הלב האמריקאי אף המליץ לסקור את כלל החולים במחלת לב כלילית ולאבחן קיום דיכאון. אך סקירה שיטתית שפורסמה חודש לאחר מכן לא מצאה עדות בעד או נגד גישה זאת. כמו דיכאון, גם זעם ועוינות הם מרכיב פסיכולוגי המשפיע על חולי ובריאות, והשפעתו, על פי מחקר, משמעותית גם היא לפחות כמו גורמי סיכון מקובלים אחרים.
ייחודו של רופא המשפחה בקרב כלל המקצועות המטפלים בלוקים בלבם הוא המנדט הניתן לעסוק גם בקשר בין הגוף לנפש. זכות זו ניתנה בשל מערכת היחסים המתמשכת עם המטופל והיכרותו בסביבת החיים הטבעית שלו.
אומנם מחקר זה אינו התערבותי, כלומר: אינו מוכיח שפעולות להפחתת עוינות וזעם מביאות לתוצאות טובות יותר מבחינת מחלת הלב, אך ניתן לשער שכמו גורמי סיכון אחרים (עישון, משקל עודף וחוסר פעילות גופנית), גם התמודדות עם גורם סיכון זה, תשפיע לטובה על בריאות הלב של המטופל.
עדיין נותר לגלות מהם הכלים שיעמדו בידי רופא המשפחה לעזור להתמודד עם נטייה אישיותית או תכונת אופי כגון זאת, ומהי התועלת הצפויה מהתערבויות אלו.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©