שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 147 > דיכוי חמור של רקמת העצם
אפריל 2009 April | גיליון מס' 147 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
אוסטאופורוזיס
דיכוי חמור של רקמת העצם


ד"ר מירי שטייר - מומחית ברפואת משפחה, יועצת במרפאת אוסטאופורוזיס, מרפאה מקצועית לין, חיפה

Severely Suppressed Bone Turnover and Atypical Skeletal Fragility
Visekruna, et al.
J Clin Endocrinol Metab 2008;93:2948-2952

שברים הקשורים לאוסטאופורוזיס שכיחים באוכלוסייה המבוגרת. הטיפול בביספוספונטים מיועד למנוע ולטפל בשברים אלו. השאלה אם טיפול ממושך בביספוספונטים עלול לגרום לדיכוי יתר של שחלוף העצם, לעצם א-דינמית וכתוצאה מכך להחמיר את הסיכון לשברים.
במאמר תיאור 3 מקרים עם שברים לאחר טיפול ממושך במעכב פירוק עצם. השברים הופיעו ספונטנית או לאחר חבלה קלה מאוד, באמצע עצם קורטיקלית, דו-צדדיים, מלווים קודם לכן בכאב מקדים ומלווים בריפוי ממושך. כל המקרים נחשפו לטיפולים מעכבי פירוק עצם קודם: לאלנדרונט, לרלוקסיפן, לאסטרוגן אנדוגני, לקורטיקו סטרואידים או לטיפול הורמונלי חליפי. מדדי שחלוף עצם היו נמוכים מאוד או בגבול תחתון של הטווח הפרה-מנופאוזלי. בביופסיית עצם עם סימון בטטרציקלין נמצאה פעילות עצם נמוכה מאוד.
תיאור 3 מקרים אלו דומה לתיאורים קודמים על דיכוי חמור של שחלוף עצם המלווה בשברים אטיפיים.
תיאור ראשון נכתב ב-2005 על ידי (1) Odvina על תשעה מקרים עם שברים ספונטניים מחוץ לעמוד שדרה שטופלו בביספוספונטים זמן ממושך. 5 מ-9 המקרים חוו שבר בפמור, ול-2 מהם השבר היה דו-צדדי. לרובם היו גורמים נוספים לדיכוי עצם מלבד טיפול בביספוספונטים. שלושה קיבלו טיפול הורמונלי חליפי, ושניים קיבלו גלוקוקורטיקואידים. ב-6 היה ריפוי מאוחר או חוסר ריפוי עד שנתיים מהשבר בביופסיית עצם. עם סימון בטטרציקלין נמצאו סימני דיכוי יצירת עצם.
בספרות מתוארים מקרים נוספים של שברים בעצם הפמור במטופלות פוסט-מנופאוזליות המקבלות טיפול ממושך בביספסופונטים (3,2), ודיווחים על אוסטאונקרוזיס של עצם הלסת.
המקרים המתוארים דומים לקבוצת חולים באוסטאופורוזיס על רקע הפרעה גנטית, שלהם צפיפות עצם גבוהה מאוד, אך גם סיכון גבוה לשברים.
ההנחה היא שבמקרים נדירים דיכוי יתר של האוסטאוקלסט גורם למצב הדומה לאוסטאופורוזיס. ייתכן שלאוסטאוקלסט יש סבילות משתנה לטיפולים פרמקולוגיים המדכאים שחלוף עצם. בחלק מהמטופלים טיפול ממושך או שילוב מספר תרופות מדכאות שחלוף עצם יגרום נזק לרקמת העצם ולשברים.
כותבי המאמר מציינים שמדובר בתיאור מקרים קליניים בודדים ללא קבוצת ביקורת וללא הוכחה ישירה על פי ביופסיית עצם התומכת בהנחתם. אין כוונתם לשלול טיפול בביספוספונטים. התועלת בטיפול בביספוספונטים הוכחה במחקרים מבוקרים רנדומליים כעולה לאין שיעור על הנזק המתואר כאן, ויש להמשיך בטיפול בהם למניעה ולטיפול בשברים אוסטאופורוטיים. אולם, קיום מקרים אלו עם היעדר דיווח על עלייה בסיכון לשברים לאחר הפסקת טיפול ממושך בביספוספונטים תומכת בהמלצה לבצע הפסקות טיפול, Drug Holiday, למניעת דיכוי יתר ולשמירת איכות העצם.
מהמאמר אנו למדים:
1. במתן טיפול מדכא פירוק עצם יש להתחשב בטיפולים פרמקולוגיים קודמים בעלי השפעה על דיכוי יצירת עצם.
2. הופעת שברים לא במיקום האופייני לשברים אוסטאופורוטיים, המלווים קודם בכאב בעצם קורטיקלית, דו-צדדית, ללא סיפור של חבלה, תוך טיפול או לאחר טיפול ממושך בביספוספונטים, מעלה חשד לדיכוי יתר של רקמת העצם.
3. בהופעת שברים תוך טיפול או לאחר טיפול ממושך בביספוספונטים, אין מקום לשנות את הטיפול לביספוספונט אחר או לביספוספונט פוטנטי יותר, נהפוך הוא, אלו המקרים שבהם הטיפול האופטימלי יהיה טיפול אנבולי.
4. במטופלים של שנים רבות בתרופות מדכאות שחלוף עצם יש לשקול "חופשה מטיפול" אחת לכמה שנים או מתן טפול אנבולי לסירוגין.

References
1.    Odvina CV. J Clin Endocrinol Metab 2005;90(3):1294-301
2.    Case Reports: Two Femoral Insufficiency Fractures after Long-term. Alendronate Therapy Clin Orthop Relat Res
3.    Sequential non-traumatic femoral shaft fractures in a patient on long-term alendronate. Hong Kong Med J 2007;13(6):485-489

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©