שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Pediatrics - גליון מס' 69 > שפעת חזירים: העולם צופה דרומה
ספטמבר 2009 September | גיליון מס' 69 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מחלות זיהומיות
שפעת חזירים: העולם צופה דרומה


"ר אמנון קירו, ד"ר זהר מורי - 1לשכת הבריאות המחוזית ת"א רמלה, משרד הבריאות 2IPROS - רשת המחקר של רופאי הילדים

 
The Swine Flu Pandemia - The World Looks Soouth Observes Southern Owtcoes/Developments
Amnon Kiro, Zohar Mor
 
העולם צופה דרומה

בהכרזת ארגון הבריאות העולמי על פאנדמיה בשלב 6 (1) יש משום הודעה על אי יכולת לבלום את התפשטות המחלה. יש לכך סיבות מתודולוגיות ופוליטיות והסיבות יידונו בהמשך. מאחר שהמחלה התפשטה,יש מקום ליתר זהירות וערנות לגבי המתרחש. העולם מביט כרגע דרומה לחצי הכדור הדרומי, למדינות כמו אוסטרליה, ניו זילנד וארצות דרום אמריקה ודרום אפריקה שם התחיל החורף. הטמפרטורה בחצי הכדור הדרומי יורדת וכידוע נגיף השפעת אוהב ופעיל בטמפרטורות נמוכות (2). גם עוצמת המחלה עולה עם ההתקררות. מצב זה הוא ה"סרט המקדים" למה שעלול להיות בסתיו ובחורף הבא. בעוד כחודש, כשהחורף יגיע לשיאו בחצי הכדור הדרומי (3), נדע מה עוצמתה של תחלואת השפעת עם הנגיף החדש שיגיע לשיאו וייתכן שאפילו הרבה קודם.

מספר נקודות שכדאי להדגיש לגבי אופיו של הנגיף החדש

עוצמת השינוי
אומנם מדובר ב-Shift אך ה-Shift הוא קל יחסית לפנדמיה. הנגיף H1N1 הוא נגיף בעל פעילות קלינית מתונה, והוא הווריאנט הקל יותר מבין הנגיפים האחרים (4).
השינוי לא פגע במבנים האנטיגניים (4) למרות השינוי הגנטי הנגיף לא שינה את שמו ואת זהותו ונשאר H1N1 בהשוואה לנגיף שפעת העופות בעל קטלניות של 50%-30% ששמו H5N1.
ההמאגלוטינין הוא הפרגמנט האנטיגני על דופן הנגיף H5, ואינו מוכר לבני האדם. כשנגיף זה הדביק את האדם, התוצאה הייתה קטלנית. פנדמיה מנגיף כזה קשורה בתוצאות חמורות הרבה יותר. שיעור הקטלניות בנגיף הנוכחי הוא, כרגע, פחות מחצי אחוז. נראה כי שיעור זה צפוי לעלות בהרבה עם השינוי בתנאים האקלימיים (5), עם התלקחות המחלה ועם בוא העונה הקרה שבה אנו חשופים יותר למחלות דרכי נשימה.
הנגיף הנוכחי מתפשט מהר מאוד וזאת לנוכח חוסר יכולת גופנו להתמודד, לנטרל ולהגיב לנגיף שאינו מוכר.
נגיף שפעת החזירים מתנהג באופן קלאסי כנגיף הצפוי לפעילות בשנת תחלואה הבאה. הוא עוצמתי, עם שיעורי קטלניות, ומתפרץ במספר רב של מקומות. הנגיף דועך קמעה בעונה החמה ומוכן לפרוץ ביתר שאת בעונה הבאה. לנוכח ההתפשטות המהירה ברור שנגיף זה הופך להיות הנגיף הדומיננטי.
 נוסף על הדומיננטיות בעונה הקרובה, תחילת תחלואה העונתית של השפעת צפויה להיות מוקדם מהרגיל ולהקדים בהרבה את שלב מוכנות החיסונים, שכן התהליך של יצירת חיסון לנגיף חדש יותר מורכב מהכנת חיסון שגרתי. התרחיש הצפוי הוא כי המחלה תעלה בדרגת הפעילות בחצי הכדור הצפוני כבר בסתיו (ייתכן בתחילת הסתיו) (6), ותתפשט במהירות עם היקפי תחלואה רחבים. פירוש הדבר שתקופת התחלואה תהיה חדה עם הגעה לשיא תוך שבועות ספורים, ותדעך במהירות לאחר מכן.
הסיכוי שאמצעי המנע ימנעו התפשטות תחלואה תלוי במידת ההיענות לאמצעים החריפים שיינקטו, עד כמה דעת הקהל תסבול הגבלות, כמו סגירת מוסדות חינוך (6) לתקופה ארוכה והימנעות מאירועים מרובי אדם ומקומות סואנים, כגון: רכבות ואוטובוסים. אמצעי מנע יעילים הוכיחו את עצמם רק במדינות בעלות מבנה שלטוני טוטליטרי (7), כך שלשלטונות הבריאות יש תוקף אכיפה תוך שימוש בצבא משטרה ואמצעי ענישה נגד מפירי חוק.
ברמה של תחלואה המונית’ ל"טמיפלו" יש תפקיד שולי בבלימת התפשטות המחלה, והכמויות הדרושות כדי להיות גורם מניעה משמעותי הן עצומות, כך שתפקידו בעונה הנוכחית יהיה זניח.

התוכנית לבלימת הפנדמיה של ארגון הבריאות העולמי: הישגים וכשלים

סיבות מקצועיות
חלוקת המחלה לשלבים מרובים (8) לא עמדה במבחן המציאות. לנוכח הדינמיות הרבה ומהירות התפשטות המחלה, יש לצמצם את השלבים, ולהחמיר את צעדי המנע במיוחד בשלבים הראשונים. נוסף על כך, כל מצב צריך להיות מוכרז מראש 2 שלבים גבוהים יותר כדי להיות אפקטיבי. על כל פנים, עם הופעת סימני פנדמיה, צריך לתת הערכה של שלב חומרה גבוה הכולל בידודים ואיסורים גם אם אינם נעימים. לסיכום, התוכנית לא פעלה מספיק מהר ולא החלטי ולא חמור מספיק. הדברים אמורים לבוא לידי ביטוי בעיקר בשלבים הראשונים שאז הסיכוי להגדיר, לתחום ולסגור את האזור עדיין שריר.
סיבות פוליטיות
היעדר דיווח והסתרה מיד בהופעה. יש כשל ברור בדיווח על הופעת זן פנדמיה הפוגע בבני אדם. התגובה לכך לא הייתה מספיק חריפה. יש לקחת בחשבון שאמצעי המנע פוגעים פוליטית וכלכלית ותדמיתית במדינה ובזירה שם מתרחשת הפנדמיה. מקסיקו המשיכה לפזר את המחלה גם לאחר הכרזת שלב הכוננות. היה דרוש גיוס וסיוע בין-לאומי למקסיקו. מדינות נתנו פרשנות שונה של המצב. מדינות המערב שנקטו אמצעים חלקיים בלבד לעומת מדינות כמו סין והונג קונג שהטילו סגרים על חולים ואזורים חשודים עם אפקטיביות גבוהה. העולם גם שכח שלא מדובר בסארס (7) שהייתה מעצם אופייה מחלה מוגבלת ולא מוטנטית אלא בשפעת שהיא מחלה אנושית המתפשטת במהירות. המחלה התפשטה דרך דרכי האוויר, ומצבים אלו לא טופלו בחומרה, בדומה למדינות מערביות אחרות, והניסיון להכיל מקרים בארץ היעד, נמצא כבלתי יעיל מה גם שהמחלה המשיכה לעבור מאדם לאדם.
המשך תת-דיווח במדינות מתוקנות
יש מעצמות-על שגם הן לא מאפשרות דיווח מלא על הקורה אצלן. לישראל טיסות מרובות מארה"ב המביאות חולים, והדיווחים משם על 25,000 חולים גובלים באבסורד. גם שם לא טופלו נתיבי האוויר והטיפול בחולים השבים ארצה והנוסעים היה טיפול סמלי ומתודי מתוך רצון שלא לשבש את מהלך החיים התקין במיוחד לנוכח המופע הקליני הקל של המחלה. לסיכום, התוכנית המניעה תרמה באופן חלקי בלבד למניעת היחשפות לתחלואה בצורה עוצמתית בעונה הקרובה.
אמצעי המנע לקראת העונה הקרובה
יש תרחיש בעל סבירות גבוהה שהמחלה תפרוץ לפי שיהיו חיסונים בארץ.
נראה שאין דרך למנוע תחלואה רחבה של נגיף שפעת החזירים.
המוקד הוא באמצעי מניעת התפשטות בעיקר בשכבות הצעירות המפיצות את המחלה (8) - סגירת בתי ספר, הימנעות מהגעה ושהייה במקומות צפופים, כמו אוטובוסים רכבות.
העיקר הכנת דעת קהל לאמצעים הנדרשים, יש לכך חשיבות רבה.

טיפול בחולים מחוץ לבתי חולים

קיימת הצעה מקורית לטפל בחולים במקומות מאווררים ופתוחים.
קיימת הצעה למרפאות שפעת מתחת לכיפת השמים, כלומר בדיקה בשטחים פתוחים, כגון אצטדיונים, מגרשי כדורסל וכדומה, ולא בתוך מבנים העלולים להתגלות כאתרי הדבקה. שמירה על פרטיות עם פרגודים בלבד. מרפאות אלו יכולות להיפרש גם מסביב לאזורים העירוניים. התנאים במרפאות אלו לא יחויבו בתהליכים מסורבלים של תיעוד ורישומים מדויקים אלא במיון רפואי והגשת טיפול תרופתי לנזקקים (9).

פוליטיקה של חיסונים

חברת נוברטיס עוסקת בטכנולוגיה חדשה לייצור חיסונים, והיא הודיעה שיידרש תהליך רגולטורי לא פשוט (10). עיקר הדאגה מופנית למדינות העולם השלישי (11) שידן אינה משגת את קניית החיסונים (אם ייוצרו). חברות התרופות הן בבעלות
על-לאומיות ואינן מולאמות ע"י מדינות המערב. השיקולים למכירה הם בעיקר שיקולים מקצועיים, אולם קיימת הכוונה של ארגון הבריאות העולמי להקצות אחוז מסוים למדינות העולם השלישי שם עשויה להיגרם תחלואה ותמותה משמעותית. נוסף על כך, ממשלת ארצות הברית משקיעה בחברת חיסונים המקצרת את תהליך ייצור החיסון ומאפשרת מענה חיסוני מהיר יותר ומעודדת יצירת חיסון שפעת אוניברסלי הטוב לכל סוגי השפעת (12).

References
1.    Dr Margaret Chan Director-General of the World Health Organization: http://www.who.int/mediacentre/news/statements/2009/h1n1_pandemic_phase6_20090611/en/index.html
2.    Seasonal Influenza: http://www.cdc.gov/flu/about/qa/disease.htm
3.    Kitler ME, Gavinio P, Lavanchy D. Influenza and the work of the World Health Organization. Vaccine 2002;20:(Suppl 2):5-14
4.    Mutational analysis of H5N1 and H1N1 for ascertaining test systems Current Science 2007;92:7:894-895
5.    Professor John Oxford
http://www.telegraph.co.uk/health/swine-flu/5416452/Swine-flu-pandemic-in-autumn.html
6.    Medical response in chaos in swine flu pandemic
http://www.theaustralian.news.com.au/story/0,25197,25628852-601,00.htm
7.    Thousands of schools could be closed down for weeks to contain swine flu
http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1192271/Swine-flu-WHO-announces-global-pandemic-40-years-swine-bug-cases-hit-30-000.html
8.    Smith, R. D. (2006). Responding to global infectious disease outbreaks: Lessons from SARS on the role of risk perception, communication and management. Journal of Social Science and Medicine, 63, 3113-3123
9.    Clinical management of human infection with new influenza A (H1N1) virus:
 initial guidance
www.emro.who.int/csr/h1n1/pdf/clinical_management_21_5_2009.pdf
21 May 2009 WHO
10.    Hobday RA, Cason JW
 The Open-Air Treatment of Pandemic Influenza.
Am J Public Health. 2009 May 21. [Epub ahead of print]
11.    Novartis successfully demonstrates capabilities of cell-based technology for production of A(H1N1) vaccine
http://www.novartis.com/newsroom/media-releases/en/2009/1322241.shtml
12.    WHO Urges H1N1 Vaccine Producers To Give 10 Per Cent To Poor Countries
http://www.medicalnewstoday.com/articles/150692.php
13.    http://www.reuters.com/article/GCA-SwineFlu/idUSTRE55H5DB20090623

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©