שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
לקביעת פגישה וירטואלית עם נציג, לחצו כאן
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israel Journal of Dermatologic Surgery and Dermatology - גליון מס' 5 > אלרגיה לתפילין - ריאיון עם ד”ר עקיבא טרטנר
יולי 2009 July | גיליון מס' 5 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
דרמטולוגיה
אלרגיה לתפילין - ריאיון עם ד”ר עקיבא טרטנר


ד”ר אהוד ורנר - רופא עצמאי מאוחדת ומכבי, רחובות וקריית אונו

שאלות לד"ר עקיבא טרטנר, מנהל המרפאה לאלרגיה למגע ושירות העור האמבולטורי, בית חולים בילינסון; ורופא עור בקופת חולים מכבי

שאלה: כמה מקרים של אלרגיה לתפילין יש בארץ, להערכתך? איזה חלק מתוכם הוא אלרגיה לביכרומטים, והאם יכולה להיות אלרגיה לתפילין הנגרמת מגורם אחר? האם אתה יכול להעריך כמה אנשים מניחים תפילין בארץ באופן קבוע או כמעט קבוע, ואיזה חלק מתוך מניחי תפילין מפתחים אלרגיה?
באיזו גילאים הבטוי הראשוני של אלרגיה לתפילין ואיך היא מתבטאת? בחולים שהם אלרגים, האם מבחינה הלכתית מותר לשים חומר מבודד או מפריד בין התפילין לעור האמה והזרוע? היכן ניתן להשיג תפילין שהעור לא עבר עיבוד בביכרומטים?
תשובתו של ד"ר טרטנר:

אלרגיה לתפילין היא מצב נדיר יחסית. בדרך כלל האלרגיה היא לפוטסיום דיכרומט וכל המקרים שאנחנו תיארנו בזמנו היו לפוטסיום דיכרומט, אך היו תיאורי מקרים שבהם נמצאה רגישות לפורמאלדהיד ולצבע שחור - PPD.
מניסיוננו, גיל ההופעה יכול להיות מגיל 13 שנים ועד הופעה בגיל מבוגר, לאחר שנים רבות של הנחת תפילין ללא כל בעיה. במרבית המקרים התגובה הדלקתית הייתה בתחילה באזור האמה, בחלק קטן היא בזרוע ובמעוט קטן באזור העורף. בחלק מהחולים הדלקת הופיעה בצורת רצועות, אך בחלק היו אזורי דלקת ללא צורת רצועות. במרבית המקרים חלפו מספר שנים עד שנעשתה האבחנה ולעתים אף מעבר ל-10 שנים.
קשה להעריך כמה אנשים בארץ מניחים תפילין באופן קבוע (להערכתי כ-25% מהאוכלוסייה), וכאמור רק באופן נדיר מתפתחת רגישות לתפילין. ייתכן שהסיבה היא שזמן המגע עם התפילין הוא לרוב פחות משעה ביום, והוא בדרך כלל בשעות הבוקר המוקדמות שבהן פחות מזיעים.
יש אפשרות הלכתית לשים הפרדה של בד בין העור לבין רצועות התפילין, אך לא בין התפילין לבין העור. רוב החולים מעדיפים להשיג תפילין שבהן העור עובד ללא פוטסיום דיכרומט. יש מקום בבני ברק הנקרא מכון פאר, שבו אפשר להשיג תפילין כאלו.
Trattner A, David M. Tefillin Dermatitis. J Am Acad Dermatol 2005;52:831-833

הערת המערכת

כפי שצוין למעלה, משך הזמן עד שנעשית האבחנה הוא לעתים קרובות ארוך. אלרגיה כזו יכולה להתחיל גם במבוגרים לאחר שנים רבות של שימוש בתפילין, דבר העלול להטעות ולהסוות הקשר בין הדלקת לשמוש בתפילין. דלקת למגע מתפילין צריכה להיות באבחנה המבדלת בכל דלקת חוזרת מתמשכת באזור האמה או הזרוע בצד שמאל. ייתכן שאז יתקצר משך הזמן עד ביצוע האבחנה.
מתוך כתב העת הישראלי לרפואת המשפחה כרך 19, מס' 148, יוני 2009, מדיקל מדיה

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©