שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
לקביעת פגישה וירטואלית עם נציג, לחצו כאן
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Eye Update - גליון מס' 9 > מקום ה-SLT במערך טיפולי הגלאוקומה
ספטמבר 2009 September | גיליון מס' 9 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
סקירות רפואיות
מקום ה-SLT במערך טיפולי הגלאוקומה


ד"ר איתן שגב, פרופ' ארנה גייר - מחלקת עיניים, מרכז רפואי כרמל ע”ש ליידי דיוויס, חיפה

ה-SLT (Selective Laser Trabeculoplasty) רענן את העניין בלייזר טרבקולופלסטי. חלק מרופאי העיניים נרתם לטיפול זה ואחרים השמרנים יותר חיכו לדיווחים שיאשרו את הציפיות מהטיפול. השאלות העיקריות שעומדות על הפרק הן: האם ה-SLT שונה מה-ALT? האם הוא מתאים להיות קו ראשון בטיפול בגלאוקומה? והשאלה החשובה ביותר: האם ניתן לחזור על הטיפול?

המהות הקלינית של הטיפול ב-SLT

מתי מתחילה הירידה בלחץ וכמה זמן היא נמשכת?
מהירות הירידה בלחץ לאחר הטיפול אינה ברורה. מלבד הירידה המשמעותית בלחץ שמופיעה יום לאחר הטיפול, הירידה בלחץ מתרחשת במשך כשמונה שבועות לאחר הטיפול ואחר כך הלחץ מתייצב. השפעת ה-SLT היא זמנית. עבודות שונות הראו כישלון של הטיפול בכ-32% בשנה הראשונה בחולים שכבר מטופלים תרופתית.
ניבוי הצלחת טיפול
הלחץ לפני הטיפול הוא הגורם היחיד שמנבא את ההצלחה. ככל שהלחץ לפני SLT גבוה יותר, כך אחוז הירידה בלחץ אחרי SLT גדול יותר. הירידה בלחץ שבועיים לאחר SLT היא מדד לירידה שתהיה 3 חודשים לאחר הטיפול. כל גורמי הסיכון לגלאוקומה, מידת הפיגמנטציה של הזווית, סוג הגלאוקומה פתוחת הזווית ו-ALT קודם, אינם משפיעים על הצלחת הטיפול.
בטיחות הטיפול
SLT הוא טיפול בטוח. דלקת בלשכה הקדמית מופיעה כשעה לאחר הטיפול וחולפת 24 שעות לאחר הטיפול ברוב החולים (80%). מידת הדלקת קטנה בהשוואה לזו שלאחרי ה-ALT. הרגשת אי נוחות בעין בזמן הטיפול ומיד לאחריו קיימת בכ-15% מהחולים. גם תופעה זו חלשה בהשוואה ל-ALT. קפיצות לחץ של 5 ממ"כ או יותר קיימות ב-25% מהחולים וב-9% מהחולים יש קפיצות לחץ של 8 ממ"כ או יותר. הקפיצות מופיעות שעתיים לאחר הטיפול וחולפות ברובן עם טיפול תרופתי כעבור 24 שעות.

יעילות ה-SLT בהשוואה ל-ALT ובסוגי גלאוקומה שונים

SLT לעומת ALT
עבודות שהשוו את שתי השיטות מצאו כי מידת הירידה בלחץ זהה בשתיהן. ה-SLT נמצא יעיל בעיניים שעברו ALT או ש-ALT נכשל.
גלאוקומות פסאודואקספוליאטיביות: הפיגמנטציה הרבה של הזווית בגלאוקומה מסוג זה יכולה להוות מכשול להצלחת הטיפול בעיניים אלו. מלמד וחבריו הראו ירידה של 41% בלחץ ב-5 חולי גלאוקומה פסאודואקספוליאטיבית כשה-SLT היה קו ראשון לטיפול. זנינטי מצא שמבין החולים אשר עברו SLT, מהסיבה שהטיפול התרופתי לא היה מספק, לאלו עם גלאוקומה פסאודואקספוליטיבית הייתה הירידה הגדולה ביותר בלחץ. מחקר רב מרכזי שנערך בארץ (תה"ש, אסף הרופא, כרמל) וכלל חולים עם גלאוקומה פסאודואקספוליטיבית שאינם מאוזנים עם טיפול תרופתי מקסימלי עם מעקב של עד שנה, מצא ירידה ממוצעת של 7.5 ממ"כ (31.5%). ל-84% מהחולים הייתה ירידה של 5 ממ"כ או יותר. ל-88% מהחולים הלחץ הממוצע במשך המעקב היה 21 ממ"כ או פחות ול-66% מהחולים לחץ של 18 ממ"כ או פחות. לא נצפו קפיצת לחץ.
גלאוקומה עם פיזור פיגמנט: יעילות ה-SLT בחולים אלה שנויה במחלוקת. חלק מהדיווחים הראו שהלייזר מוריד ביעילות את הלחץ. לעומתם אחרים דיווחו על קפיצות לחץ שבין 16% ל-19% שנמשכו 12 שבועות לאחר ה-SLT. בחלק מהחולים קפיצות הלחץ הגיעו ל-65 ממ"כ, וכמובן הצריכו ניתוח. טיפול בשטח זווית קטן (כ-90 מעלות) עם אנרגיות נמוכות מונע חלקית את הקפיצות בלחץ. כנראה שבחולים אלו (עם פגמנט רב בזווית)הטיפול הסלקטיבי לתאים עם הפיגמנט בלבד הוא חיסרון והגודל הרחב של קרן הלייזר (400 מיקרון) ב-SLT גורם לנזק נרחב יותר.
עיניים פאקיות (Phakic) לעומת פסאודופאקיות (Pseudophakic): לא קיימת תשובה חד-משמעית לנושא זה. חלק מהדיווחים טוענים שה-SLT פחות יעיל בעיניים פסאודופאקיות לעומת עיניים פאקיות והאחרים הראו ירידה דומה בלחץ לאחר SLT בשתי הקבוצות.
האם ניתן לבצע SLT בעיניים עם זווית צרה?
כדי לבצע את הטיפול החולה צריך להיות בעל זווית רחבה כדי שיהיה מספיק מקום לקרן הלייזר הגדולה. אם לחולה זווית צרה ניתן לבצע לייזר אירידוטומיה או אירידופלסטיה כטיפול מקדים ל-SLT במטרה להרחיב את הזווית.
גלאוקומה מאובאיטיס וגלאוקומה נאווסקולרית הן התוויית נגד ל-SLT.

טיפול חוזר

ה-SLT מוריד את הלחץ התוך עיני באמצעות "אפקט ביולוגי סלקטיבי" ללא גרימת נזק תרמי למבנה הטרבקולום או לרקמות הסמוכות. מכאן נובעת ההשערה שניתן לחזור על הטיפול. העבודה היחידה שקיימת בספרות בנושא זה הראתה כי טיפול חוזר בעיניים שעברו טיפול מלא לזווית (360 מעלות) הביא לירידה נוספת בלחץ, אך מידת הירידה הייתה קטנה מזו שהושגה בטיפול הראשון (ירידה של 2.9 ממ"כ לאחר הטיפול החוזר, לעומת
4 ממ"כ לאחר הטיפול הראשון במעקב של עד 8 חודשים).

היכן משתלב SLT בטיפול בגלאוקומה?

טיפול קו ראשון
מעט דיווחים קיימים על SLT כטיפול קו ראשון. העבודה הראשונה בנושא היא מהארץ של מלמד וחב' (2003) שמצאו ירידה של 7.7 ממ"כ (30%) לאחר מעקב של עד 18 חודש. ל-89% מהחולים הייתה ירידה של 5 ממ"כ או יותר. 7% נזקקו לטיפול תרופתי למרות ה-SLT.
המחקר השני הוא של MecIlraith וחב' שהשוו טיפול ראשוני ב-SLT (74 עיניים) לעומת Latannoprost (62 עיניים) עם מעקב של שנה. שני הטיפולים הורידו את הלחץ במידה דומה (8.3 ממ"כ, 31% לגבי ה-SLT ו-7.7 ממ"כ, 30.6% לגבי ה-Latanoprost). ירידה של 20% הושגה ב-83% בקבוצת ה-SLT וב-84% בקבוצת ה-Latanoprost. לפיגמנטציה בזווית לא הייתה השפעה על מידת הירידה בלחץ בקבוצת ה-SLT. ה-SLT גרם לירידה קטנה בלחץ בעין הנגדית.
Lai וחב' השוו טיפול ראשוני ב-SLT בעין אחת לעומת תרופות בעין הנגדית ב-29 חולי גלאקומה. העבודה מצאה שאותה הירידה בלחץ מושגת לאחר SLT וטיפול תרופתי ושמספר התרופות הדרוש לאיזון הלחץ (מתחת ל-21 ממ"כ) קטן יותר בעיניים שעברו SLT. שיעור כישלון הטיפול לאחר מעקב של 5 שנים (21 ממ"כ על טיפול תרופתי מקסימלי) היה נמוך יותר בקרב קבוצת ה-SLT (17.2% ב-SLT, 27.6% בקבוצת הטיפול התרופתי).
כיום מתנהל מחקר פרוספקטיבי רב מרכזי (17 מרכזים) כפול-סמיות עם שתי זרועות שבודק את ה-SLT כקו טיפול ראשון. במחקר, קבוצה אחת מטופלת ב-SLT (001 צריבות על פני 360 מעלות) בשתי העיניים והשנייה - בתרופות בשתי העיניים. כישלון של הטיפול מוגדר לחץ של 2 ממ"כ מעל ללחץ המטרה או ביצוע של השלב הבא במערך הטיפולי: ב-SLT חזרה על הטיפול, בקבוצת הטיפול התרופתי החלפת התרופה. תוצאות ראשוניות של 8 חודשי מעקב (47 חולים: 81-SLT ו-29 תרופות) הירידה בלחץ הייתה 7.6 ממ"כ בתרופות ו-6.7 ממ"כ ב-SLT. מספר הטיפולים שהוחלף היה 1.1 ב-SLT ו-1.3 בקבוצת התרופות. התוצאות מראות שלחץ המטרה הושג ברוב החולים בשני סוגי הטיפולים. מסקנה הראשונית היא שה-SLT כטיפול קו ראשון יעיל כמו תרופות. היתרון התאורטי של ה-SLT בכך שיש לו פחות תופעות לוואי ובעיית ההיענות לטיפול נמנעת.
טיפול בחולים המאוזנים בתרופות במטרה להפחית את מספרן
מטרת הטיפול בחולים אלו היא להקטין את תופעות הלוואי של התרופות. ירידה משמעותית במספר התרופות לאחר SLT נמצאה ב-97% מהעיניים לאחר 6 חודשים וב-87% לאחר שנה בעבודתם של Francis וחב'.
טיפול בחולים שאינם מאוזנים בתרופות והמועמדים לניתוח
אנו מצאנו שה-SLT הביא לירידה נוספת בלחץ בשיעור של 21% לאחר 6 חודשים ו-20% לאחר שנה והניתוח נידחה או נמנע ב-66% מהחולים כעבור 6 חודשים וב-55% כעבור שנה.
ה-SLT מוריד את הלחץ התוך עיני מבלי לפגוע במבנה הטרבקולום או ברקמות הסמוכות. תכונה זו יכולה להקנות ל-SLT יתרון בעתיד כשיתפתחו שיטות ניתוחיות חדשות המבוצעות באזור הטרבקולום ותעלת שלם (Canal Surgery Procedures) שדורשות לשם הצלחתם רקמות לא מצולקות.
לסיכום, ה-SLT יכול להשתלב בכל שלב בטיפול במחלת הגלאוקומה. הוא יכול להפחית את מספר התרופות שנוטל החולה ועל ידי כך להגביר היענות לטיפול. הוא יכול למנוע או לעכב את הצורך בניתוח בעיניים עם לחצים לא מאוזנים למרות טיפול תרופתי מקסימלי. ה-SLT יכול גם לבוא בחשבון כטיפול קו ראשון לטיפול במחלת הגלאוקומה, כפי שהראו מספר עבודות, אך הנושא עדיין שנוי במחלוקת. אם גישה זו תהיה נחלת הכלל, היא תביא לחיסכון בעלויות הכספיות העצומות שמערכת הבריאות מוציאה על טיפול תרופתי לגלאוקומה.

References
1.    Realini T. Selective Laser Trabeculoplasty. A Review. J Glaucoma
2008;17:497-502
2.    Hong BK, et al. Repeat selective laser trabeculoplasty, J Glaucoma 2009;18(3):180-183

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©