שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Pediatrics - גליון מס' 69 > שינויים בשד בילדות ובמתבגרות
ספטמבר 2009 September | גיליון מס' 69 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
גינקולוגיה של ילדות ומתבגרות
שינויים בשד בילדות ובמתבגרות


פרופ' יורם בייט - המחלקה לגינקולוגיה ומיילדות, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא; הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל אביב

Breast Disorders in Children and Adolescents
Fallat ME, Ignacio RC.
J Pediatr Adolesc Gynecol 2008;21:311-316

מרבית השינויים בשד בילדות הם שפירים, אך מטבע הדברים ההורים מודאגים מאפשרות של ממאירות.
רכישת מידע בפתולוגיות השונות של השד, בדיקה פיזיקלית מדוקדקת והערכה אבחנתית הם אבני היסוד של אבחון מהימן והרגעת ההורה והמטופלת לגבי אפשרות של התפתחות ממאירות.

הסתמנות קלינית

תופעות חריגות בשד עשויות להופיע בכל גיל. התלונה העיקרית היא לרוב הגדלה חריגה של השד, גדילה בלתי סימטרית, הפרשה מהפטמה, כאב בשד, שינויים בעור או מישוש של גוש.
הממצאים הקליניים וגיל המטופלת מכתיבים את הצורך בבירור רדיולוגי. תופעות רבות דורשות רק בדיקה קלינית, המשך מעקב והסבר למטופלת.

דימות
סריקת על-קול היא בדיקת הבחירה להערכת גוש הנמוש בשד בילדות ובמתבגרות. בדיקה זו אינה מעשית כבדיקת סקר.
סקירת על-קול היא בדיקה טובה המאפשרת אבחון בין גוש ציסטי לגוש מוצק. בדיקת ממוגרפיה היא התוויית נגד יחסית במתבגרות וכמו כן מקשה על אבחון לנוכח העובדה שקיימת התפתחות של רקמה פיברוגלנדולרית בשלב זה של התפתחות השד וזו מקשה על האבחון. אולם, במקרים הבודדים של הפרשה מתמשכת מהפטמה ללא נוכחות גוש הניתן למשוש, ממוגרפיה בזווית אלכסונית, המבוצעת ע"י מומחה רדיולוג של השד, עשויה לתרום לאבחון.

חריגות בהתפתחות השד

Polythelia, פטמות עודפות, מופיעות ב-2% מהאוכלוסייה לאורך "קו החלב". לעתים הפטמה הנוספת מלווה גם בהתפתחות מסוימת של רקמת שד. התערבות כירורגית מוצדקת רק אם התופעה היא סימפטומטית, כגון גודש מחזורי או גירוי המקום. רקמת שד מופיעה לעתים גם בבית השחי, ומגיבה לגירויים הורמונליים.
Nipple Inversion, פטמות שקועות, תופעה נורמלית, לרוב משפחתית.
התופעה עלולה להיות חריגה ודורשת בירור אם היא מופיעה בשלב מאוחר יותר של החיים.
היפרטרופיה של השד ביילוד עשויה להופיע בשני המינים בתקופה הנאונטלית בגלל גירוי אטרוגני של האם. התופעה עשויה להיות חד-צדדית או דו-צדדית, לעתים מלווה בהפרשה. ההנחיה להורים היא להימנע מגירוי הפטמה.
התפתחות השד היא הסימן הראשון להתבגרות, ומופיעה בממוצע בגיל 13. במהלך ההתפתחות תופעה של שד א-סימטרי היא שכיחה. הגיל הממוצע של תחילת התפתחות השד בארה"ב הוא 8.9 שנה באוכלוסייה השחורה ו-10 שנים בלבנה.
Amastia, חוסר התפתחות שד, היא תופעה נדירה, העלולה ללוות מומי התפתחות נוספים בדופן בית החזה, כגון Poland's Syndrome.
ממדי השד קטנים בנוכחות התפתחות והתבגרות תקינים הם תופעה נורמלית. אולם, אם השד אינו מתפתח ונוסף על כך, קיים איחור בהתבגרות יש מקום לברר תקינות השחלות.
Juvenile Hypertrophy, תופעה חריגה של צמיחת יתר של השד. מניחים כי רגישות יתר לרצפטורים של האסטרוגנים היא הגורם לתופעה, שעשויה להיות תופעה משפחתית. התופעה מתפתחת בד-בבד עם הופעת הווסת, וכל שד עלול להגיע למשקל של 23-14 ק"ג.
אם הצמיחה היא א-סימטרית, קיים סיכוי כי מדובר בגידול חד-צדדי, כגון פיברואדנומה או לימפומה. תופעת ההיפרטרופיה עלולה לגרום לכאבי גב וצוואר בצעירות.
יש מקום לבצע ניתוחים להפחתת ממדי השד בשלב של ההתבגרות המאוחרת כאשר השד הגיע לממדיו הבוגרים.
Tuberous Breast, שד שצורתו כאגס, עלול להתפתח כתוצאה משימוש יתר בסטרואידים ממקור חיצוני.

זיהומים של השד והפטמה

תהליכים דלקתיים של השד הם כ-4% מכלל בעיות השד בילדות. הסיבות לזיהום הן רבות: זיהום מקומי, ציסטות אפידרמואידיות, גוף זר, טראומה, Piercing של הפטמה, גילוח השיער סביב הפטמה.

פתולוגיות שפירות של השד

Mastodynia, כאב השד, אם אינו מלווה במציאות גוש או בזיהום הוא תוצאה של גירוי הורמונלי וחוסר איזון אסטרוגן/פרוגסטרון.
גושים ציסטיים לרוב נדירים בגיל ההתבגרות. ניתן לשאוב ציסטות פשוטות ולחלופין לקחת ביופסיות מציסטות מורכבות. גלולות למניעת היריון עשויות לשפר את הסימפטומים ואת הממצאים.
Fibroadenoma הוא הגוש השכיח ביותר במתבגרות. ממדי הגוש בממוצע הם 3X2 ס"מ. הגוש גדל בהדרגה, וקצב הצמיחה יכול לעלות בהיריון.
Giant Fibroadenoma הוא גוש הגדל בקצב מהיר, לרוב בממדים גדולים יותר מ-5 ס"מ.
בנערה המאובחנת עם גוש בודד בשד הנראה רדיולוגית כפיברואדנומה ניתן לעקוב אחריו ואין צורך לכרותו. מדי 6 חודשים יש לבדוק את השד ולבצע בדיקת על-קול. הוראה לניתוח קיימת אם הגוש גדול בממדיו, או גדל בבדיקות חוזרות, אם הנערה או המשפחה מעדיפים כריתת הגוש או כאשר בדיקת העל-קול מדגימה אפיונים השונים מפיברואדנומה טיפוסית.

הפרשות מהפטמה

הפרשה מהפטמה יכולה להופיע בכל גיל והיא לרוב תופעה שפירה.
הפרשות יכולות להופיע בגיל ההתבגרות למשך תקופה מרבית של מספר חודשים. פעילות פיזית או טראומה יכולה אף היא לגרום להפרשה.
כל התהליכים הפתולוגיים הגורמים לרמות פרולקטין גבוהות עשויות להיות מלוות בהפרשות מהפטמה.

פתולוגיות ממאירות בשד

Phylloides Tumors מסווגים לשפירים, ממאירים ותהליכים שהם בין שפיר לממאיר. גידולים אלה חייבים לכרות:
את השפירים ניתן לכרות עם גבולות נקיים של 1 ס"מ.
גרורות של הגידול עלולות להופיע בפלוירה, בריאות, ברקמות הרכות, בעצמות, בלבלב ובמערכת עצבים מרכזית.
מקרים מעטים מאוד של סרטן ראשוני בשד מופיעים בילדים ובמתבגרות. מאז שנת 2000 דיווחו סה"כ על 39 מקרים, בגילאים 19-3 שנה, רובם בילדות. גידולים ממאירים בשד בילדים הם לרוב תוצאה של גרורות ולא ממקור ראשוני.

דיון

בשד של הילדות והנערות עשויות להתפתח פתולוגיות שונות שרובן ככולן הן תהליכים שפירים. יש צורך להכיר תהליכים אלה לצורך הסרת דאגות מהמטופלות ומההורים, לדעת להיעזר בבדיקות המתאימות ולהימנע מביצוע בדיקות שאינן מועילות, אינן תורמות לאבחנה ועלולות אפילו לגרום נזק בטווח ארוך.
לא כל מקרה של אבחון גוש בשד דורש התערבות כירורגית, ולעתים ניתן לבדוק ולעקוב אחרי גושים העשויים להיעלם. הפרשות מהפטמה אף הן לעתים קרובות נעלמות עם חלוף הגירוי שגרם להן. היות והממצאים החריגים בשד בילדות ובנערות הם יחסית נדירים, רצוי להתייעץ ברופאים שרכשו ניסיון בנושא זה כדי למנוע בדיקות ופעולות כירורגיות מיותרות.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©