שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > ספר סרטן - גליון מס' 1 > כאשר לבת או לבן הזוג יש סרטן
| גיליון מס' 1 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
חלק II תפקיד הנפש
כאשר לבת או לבן הזוג יש סרטן


אנדרו וו. קנייר Andrew W. Kneier Ph.D

מה שעליכם לעשות כאשר בן או בת הזוג חולה בסרטן תלוי בצרכים האישיים שלהם. כל מצב הוא שונה. ייתכן שבן או בת הזוג אובחן זה עתה מחדש, והוא או היא מתמודדים עם סרטן עם גרורות, או חיים במצב של אי וודאות, מבלי לדעת האם הסרטן נסוג. להלן כמה הנחיות כלליות שיכולות לעזור לכם לספק תמיכה לצרכים של בן או בת הזוג.

להתמודד ביחד עם הסרטן

למרות שבן או בת הזוג חולה בסרטן, למעשה שניכם סובלים מהמחלה. השינוי שעובר עליכם דומה במובנים רבים לשינויים שעוברים על בן או בת הזוג. שניכם מתחלקים באותם הרגשות והדאגות. שניכם מנסים למצוא דרכים בונות כדי להתמודד עם השינויים והאיומים של הסרטן ושל תופעות הלוואי של הטיפולים הרפואיים. הידיעה ששניכם מתמודדים עם המחלה ביחד ושהתמיכה והמעורבות שלכם תהיה חזקה לאורך כל הדרך, ללא כל קשר למה שיקרה מרגיעה ומנחמת את בן או בת הזוג החולה במידה רבה מאוד.
להלן כמה סוגיות שאתם צריכים להתמודד עמן:
• עד כמה הסרטן חמור?
• מה הטיפול הטוב ביותר ומה היתרונות והחסרונות של הטיפולים השונים?
• האם יש תרופות וטיפולים ניסויים שכדאי לשקול או אולי טיפולים אלטרנטיביים או משלימים?
• איזה תפקיד יהיה לכל אחד מכם בבדיקה של הדברים הללו, ואיך תחלקו את העבודה?
• מה עליכם לספר לילדים שלכם, וכיצד תוכלו לעזור להם להתמודד עם המצב המפחיד?
• הזה?
• אילו שינויים עליכם לעשות בשגרה היומיומית כדי להתמודד עם הטיפולים ועם תופעות הלוואי שלהם?
• מה הם הצרכים של המשפחה שלכם בתמיכה ובעזרה מעשית מקרובי משפחה, חברים והקהילה שלכם?
• איך נוכל לבקש תמיכה לצרכים שלנו בדרך הטובה ביותר?

רצוי לדבר על כך במקום להניח מראש

אל תניחו מראש שאתם יודעים מה בן או בת הזוג שלכם חושב או מרגיש על הסרטן, או שאתם יודעים מה הוא או היא צריכים מכם. אתם יכולים לחשוב שבן או בת הזוג שלכם הוא חזק וגמיש בעוד למעשה הוא או היא מאוד פגיע ותלוי בכם, אבל לא רוצים להגיד לכם. אתם יכולים לחשוב שהאיש או האישה שאתם אוהבים רוצה שתעודדו אותו ותתנו לה תקווה, בעוד שמה שהוא רוצה זה שתגיד "אני איתך במה שאת/ה מרגיש/ה ואנחנו נתמודד עם זה ביחד ולא חשוב מה שיקרה."
הנקודה היא שעליכם לדבר עם בן או בת הזוג על התגובות הרגשיות והחרדות שלו או שלה ולשאול אותו או אותה מה הוא צריך מכם. חלק מהצרכים האלה יכולים להיות מעשיים וקונקרטיים: ללכת ביחד לרופא, ללמוד על הסרטן ועל אפשרויות הטיפול השונות, לקבל את כל שיחות הטלפון מהחברים ומקרובי המשפחה ולעשות חלק גדול יותר מהמטלות הביתיות. צרכים אחרים יכולים להיות יותר רגשיים: להיות קשוב לצרכים של בן או בת הזוג, לעודד את בן או בת הזוג להתחלק עמכם בסודות שלו או שלה, ולהיות אמפטיים ולתמוך בו או בה בזמנים הקשים האלה.

לתמוך ברגשות האמיתיים של בן או בת הזוג

רוב חולי הסרטן מרגישים את הלחץ המופעל עליהם לשמור על גישה נפשית חיובית ולעיתים קרובות לחץ זה מונע מהם לבטא את התחושות האמיתיות שלהם. בן או בת הזוג עלול לא לשתף אתכם בפחדים ובחרדות שלו או שלה כי הוא לא רוצה לאכזב אתכם או להיות למעמסה ומפני שהוא חושב שתחושות שליליות עלולות לעכב את תהליך ההחלמה. למען האמת, הדחקת הפחדים, העצב או הכעס יכלה לעכב את ההסתגלות הפסיכולוגית למחלה של בן או בת הזוג ואת התגובה של המערכת החיסונית. לבן או בת הזוג שאתם אוהבים יש בודאי סיבות טובות מדוע הוא או היא כועסים ומודאגים או אופטימיים ומלאי תקווה. עליכם לנסות ולתמוך בשני סוגי התחושות (לא רק בחיוביות).

לטפל בסוגיות של יחסי המין

הסרטן והטיפולים בוודאי משפיעים על העניין שיש לבן או בת הזוג ביחסי מין, בתפקוד המיני שלו או על התחושה שלו בקשר להופעה החיצונית. דוגמאות נפוצות הן אובדן החשק המיני בגלל הכימותרפיה והטיפולים ההורמונליים, אין אונות שנגרמת על ידי הטיפולים בסרטן בבלוטת הערמונית ודימוי גוף נמוך כתוצאה מכריתת השדיים וניתוחים לשיחזור השד. גם ללא הבעיות המסוימות האלה, הדיכאון שנובע מהסרטן יכול לגרום לירידה בחשק המיני ובתפקוד המיני. גם השינויים במצב הרוח והשינויים בגוף של בן או בת הזוג יכולים לגרום לו לאבד עניין ביחסי מין.
הדרך להתמודד עם בעיות אלה היא תקשורת פתוחה. היות ובן או בת הזוג יכול שלא לפתוח נושאים אלה, עליכם לעשות זאת בכך שתדברו על הנושאים הללו ותביעו רצון להתמודד עם הבעיות ביחד. ייתכן שתרצו לשכנע את בן או בת הזוג שאתם אוהבים אותם והרגשות שלכם כלפיו אינם מונעים על ידי ההופעה החיצונית שלו או הביצועים המיניים, שהדבר החשוב ביותר עבורכם הוא ההישרדות של בן או בת הזוג בחיים, ושאתם תמשיכו לחשוק בו ולרצות ביחסים אינטימיים.
אני מכיר מאות זוגות שפעלו לפי העקרונות האלה. הם סיפרו לי שהקשר ביניהם התחזק והפך להיות עמוק יותר. "זה אירוני" אמר לי אחד מהבעלים "אבל בדרך כלשהי האפשרות שנתמודד עם המוות ונצטרך להיפרד גרמה לנו להיות קרובים יותר ולהעריך את מה שיש לנו."

נלקח מכתב העת התמודדות

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש. לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©