שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 152 > 10 שנים אחרי ה-DPP: שינוי בהרגלי חיים וטיפול במטפורמין בלוקים בסוכרת מקדמית (Prediabetes) מפחיתים את סיכוני הסוכרת גם בטווח הארוך
פברואר 2010 February | גיליון מס' 152 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
השמנה
10 שנים אחרי ה-DPP: שינוי בהרגלי חיים וטיפול במטפורמין בלוקים בסוכרת מקדמית (Prediabetes) מפחיתים את סיכוני הסוכרת גם בטווח הארוך


ד"ר יעקב פוגלמן

תקציר
מניעת או עיכוב סוכרת בעזרת שינוי הרגלי חיים או מטפורמין יכולה להתמיד גם לאחר עשר שנים לפחות. חשיבות השינוי בהרגלי חיים באה לידי ביטוי בולט במחקרי ה-DPP ומחקר ההמשך.
לפני 8 שנים נתקלתי במאמר ב-NEJM (1) שהשאיר עלי רושם רב. בדרך כלל אנו נוטים לטפל במטופלינו במגוון המחלות הכרוניות שלהם בטיפולים תרופתיים למיניהם, ונרתעים מסיבות רבות מלטפל בשינוי בהרגלי החיים שלהם. כמעט כל רופא נתקל בעומס רב במרפאה, והייעוץ לשינוי בהרגלי החיים דורש זמן רב ופגישות מעקב רבות. גם התוצאות של השקעה כזאת לא תמיד מזהירות בלשון המעטה.
מאמר זה עודד את רוחי להשקיע יותר בכל זאת (כפי שתחושתי הפנימית אמרה) בייעוץ להגברת פעילות גופנית והפחתת משקל.
The Diabetes Prevention Program( DPP)
DPP הוא מחקר שכלל 3,234 מטופלים שהיו בסיכון גבוה ללקות בסוכרת, אך עדין לא לקו בה (Prediabetes - סוכרת מקדמית). מטופלים אלו חולקו באופן אקראי ל-3 קבוצות מחקר:
1. קבוצת אינבו
2. קבוצה שקיבלה מטפורמין
3. קבוצה שעברה שינוי בהרגלי חייה שכלל ירידה של 7% במשקל באמצעות דיאטה והגברת פעילות גופנית (ל-150 דקות בשבוע)
המחקר ארך 3 שנים.
תוצאות המחקר היו מעניינות: ההיארעות המצטברת הגבוהה ביותר של הופעת סוכרת גלויה הייתה בקבוצת האינבו. ההיארעות המצטברת הנמוכה ביותר הייתה בקבוצת השינויים בהרגלי החיים, וקבוצת המטפורמין הייתה באמצע ביניהן.
המעניין היה שבקבוצת המטפורמין הסיכון ללקות בסוכרת בזמן המחקר היה ב-31% נמוך יותר מקבוצת האינבו, אבל... בקבוצת השינוי בהרגלי החיים הסיכון היה ב-58% נמוך יותר מקבוצת האינבו. מפתיע אולי.
DPPOS )Diabetes Prevention Program Outcomes Study)
מחקר ה-DPP שהסתיים בתוצאות מרשימות, כאמור, גרר אחריו מחקר המשך, שתוצאותיו סוכמו לפני כחודשיים. מטרת מחקר ההמשך, ה-DPPOS, הייתה לבדוק את ההתערבויות שהחלו במחקר ה-DPP ואת ההשפעה ארוכת הטווח שלהם. 88% מהמשתתפים ש"שרדו" אחרי מחקר ה-DPP, הסכימו להשתתף במחקר ההמשך. עקב תוצאותיו של מחקר ה-DPP הוצע לכל המשתתפים לעבור קורס בן 16 פגישות לשינוי הרגלי החיים. קבוצות המשתתפים שנטלה את המטפורמין והאינבו המשיכו ליטול אותו גם במחקר ההמשך.
עיקר תוצאות מחקר ה-DPPOS מחזקות את תוצאות מחקר ה-DPP, ומראות כי שינויים ארוכי טווח היו כדלקמן:
1. הקבוצה שסיימה את המחקר בזרוע של הטיפול האינטנסיבי בשינוי הרגלי החיים שנועדו לירידה מתונה במשקל
• בקבוצה זו הסיכון להופעת סוכרת גלויה הייתה פחותה ב-34% לעומת קבוצת האינבו.
• הסיכון להופעת סוכרת פחת ב-49% במשתתפים מבוגרים מגיל 60 לעומת קבוצת האינבו.
• באלה שהופיעה סוכרת, היא הופיעה 4 שנים מאוחר יותר מאשר בקבוצת האינו.
2. הקבוצה שטופלה במטפורמין
• הייתה ירידה של 18% בהופעת סוכרת גלויה יחסית לאינבו.
• דחה את הופעת הסוכרת בשנתיים.
מאז 2002 ומחקר ה-DPP אני נוהג לומר למטופלים שלי עם סוכרת התחלתית או במצבי טרום-סוכרת כי הרווח שהם יכולים להפיק משינוי בהרגלי חייהם הוא גדול יותר מנטילת תרופות, גם אם התרופה היא אחת התרופות הכי מומלצות ומהידועות ביותר לטיפול בסוכרת התחלתית ומתקדמת, כמו המטפורמין. ובכלל, אני רואה את תפקידי העיקרי במרפאה בתחום זה של שינוי בהרגלי חיים עם כל הקושי שבו.
רקע
דיכאון הוא אחת הבעיות השכיחות בהיריון. יש נתונים על הפרעת דיכאון משמעותית ביותר מ-12% מהנשים ההרות. ארגונים שונים ממליצים על סקירה שגרתית לדיכאון לפני לידה ואכן זה נעשה גם בארץ, בטיפות החלב. הרופאים המטפלים באישה לפני הלידה פוגשים אותה לפני ההיריון ובמהלכו, ולכן מתאימים להיות מי שיתייחסו לבעיה זו (אבחון, טיפול ומעקב). נמצא שפחות ממחצית הגינקולוגים דיווח שההתמחות הכינה אותם לאבחן דיכאון. המחקר בא לבדוק אם יש גורמי סיכון קליניים משמעותיים לדיכאון בהיריון, והוא עושה זאת באמצעות סקירת מאמרים מהספרות הרפואית ובכך מאפשר זיהוי ביתר קלות של נשים עם סיכוי גבוה לפתח את הדיכאון.
שיטות
נסקרו מאמרים וסקירות מהשנים 2008-1980 שנלקחו ממספר מאגרי מידע. כל מאמר נבדק ע"י שני סוקרים להכללה או אי הכללה במחקר בהתאם לקריטריונים שנקבעו (נכללו מחקרים בשפה האנגלית שעשו הערכה של הקשר בין דיכאון בהיריון לגורמי סיכון). במדגם המקורי היו 197 מאמרים שכללו יותר מ-100 גורמי סיכון, ולאחר סינון בהתאם לקריטריונים שנקבעו, נכללו בסקירה 159 מאמרים שבהם גודל המדגם הממוצע היה 522 נשים. כמחצית המחקרים בוצעו בארה"ב. מתוכם נבחרו למחקר המאמרים האיכותיים ביותר - סה"כ 57 מחקרים.
תוצאות
נמצאו מספר גורמי סיכון לדיכאון בהיריון:
•  חרדה של האם
• מצב של עקה בחיים (אירועי חיים, כמו גירושין או מוות במשפחה כמו גם תסכול, בעיות בעבודה, לחץ זמן)
•  סיפור קודם של דיכאון
•  חוסר תמיכה חברתית
•  אלימות במשפחה
• היריון לא מתוכנן
•  מערכת יחסים (אינטימית) לקויה
•  מצב ביטוח בריאות
•  מצב סוציו-אקונומי נמוך
•  עישון
•  שימוש באלכוהול או בסמים
דיון
התוצאות חשובות לרופאים המטפלים. לפי המחקר, מתברר שאפשר לזהות נשים בסיכון לדיכאון בהיריון על פי גורמי הסיכון. הסקירה דנה ברופאים גינקולוגים, אך רופאי המשפחה גם הם נמצאים בקשר עם הנשים בטרם ההיריון ובמהלכו, ולעתים תכופות אבחנת ההיריון נעשית לראשונה במרפאת רפואת המשפחה.
איתור וזיהוי דיכאון חשוב תמיד, במיוחד בנשים (שאצלן הדיכאון שכיח יותר מאשר אצל גברים), אך באופן מודגש בנשים בגיל הפוריות עקב הסכנה הפוטנציאלית שבדיכאון הן לאם ההרה והן לעובר.
יש להעלות את המודעות לנושא, ובכך להעלות את האבחון והטיפול בדיכאון בנשים בהיריון.
References
1.    Knowler WC, Barrett-Connor E, Fowler SE, et al. Diabetes Prevention Program Research Group. Reduction in the incidence of type 2 diabetes with lifestyle intervention or metformin. NEJM 2002;346:393-403
2.   Diabetes Prevention Program Research Group, Knowler WC, Fowler SE, Hamman RF, et al. 10-year follow-up of diabetes incidence and weight loss in the Diabetes Prevention Program Outcomes Study. Lancet 2009;374(9702):1677-1686

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©