שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 152 > תעצרו את הטירוף הזה, אני רוצה לרדת! חוויות של מומחה צעיר ברפואת המשפחה
פברואר 2010 February | גיליון מס' 152 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

תעצרו את הטירוף הזה, אני רוצה לרדת! חוויות של מומחה צעיר ברפואת המשפחה


ד"ר יורם באך

זהו, עברתי למקום אחר. איזו הקלה. זה היה כבר בלתי נסבל.
אי אפשר היה להמשיך כך לאורך זמן.
פרק ראשון: הספקים
סיימתי 4 שנים במרפאה "תת-תקנית" עם 1,300 מטופלים בלבד, מתוכם 580 מעל גיל 65 (אבל מי סופר אותם?).
כל יום מתחיל ב-4 מטופלים שכבר ממתינים לי ליד החדר, בלי תור (איזה כוחות נפש צריך כדי לברך אותם בוקר טוב לבבי ולחייך). הרשימה מונה 20 מוזמנים כל בבוקר. כולם יגיעו חוץ ממטופל אחד שלא מרגיש טוב, ולכן לא יכול להגיע. עוד 20 מטופלים יגיעו ללא תור. למה לקבל אותם? כי מר כהן איבד את המרשמים שלו, מחר הוא ימצא אותם, אבל בינתיים הוא בחרדה קשה, וחייב לקנות את התרופות. גב' לוי משתעלת כבר יומיים, ולא יכולה לקבוע אלי תור לעוד שבוע, אולי יש לה שפעת חזירים? לגב' קלרה הקדימו את התור לקולונסקופיה בעוד 4 ימים (יש לה קשרים במקומות הנכונים), והיא צריכה דחוף מרשמים למרוקן, פרמין ולקסדין. מר דוד בהתקף אסתמה, הוא זקוק לאינהלציה דחופה, אדון פרץ עם טחורים מדממים מאתמול, גב' כץ שוב רבה עם בעלה וצריכה כדורי קלונקס שנגמרו לה, לגב' אשכנזי היה אתמול התקף סחרחורת והיא בטוחה שיש לה גידול במוח, דינה הגיעה כי היא לא מצליחה לתפוש אותי בטלפון (הפסקתי לענות לשיחות טלפון בזמן קבלת המטופלים, 20 שיחות ביום היו מעל ומעבר לכוחותי), הופיעה לה פריחה לאחר שהתחילה לקחת תחליף של אוקסר. וכמובן, הגב' רחל שחזרה מאשפוז, היא צריכה תרופות ובטח שהיא לא יכלה לדעת מתי היא תשתחרר ולקבוע תור מסודר.
בכל יום ממוצע התאשפז אצלי מטופל והשתחרר אחר. סה"כ כ-6-5 אשפוזים בשבוע. גם אותם צריך לקבל בלי תור (כמה זמן לוקח להקליד את האשפוז, לעדכן תרופות ואבחנות, להפנות לבדיקות, להסביר למטופל, במקרה הטוב, ולמשפחתו, במקרה הפחות טוב, את כל מה שקרה באשפוז, כי לרופא בבית חולים יש פחות זמן?).
ומה עם החולים שפנו "רק" למיון ולא התאשפזו? שפנו לרופא יועץ עם המלצות דחופות? שהזמינו ביקור בית?
אל-תור היא המצאה של מנהלים לשיפור השירות, הנגישות, היעילות, המהירות, התחרותיות והזמינות. מצד שני, אל-תור מעלה את התשישות של הרופאים.
הספקתי כ-15 אל-תורים ליום בחצי שעה, לאחר סיום קבלת המטופלים. לא הספקתי לדחוס את הבקשות בין המטופלים. אני נוהג להיפרד מהמטופלים וללוות אותם החוצה.
בדיקות מעבדה: בעידן שבו המטופלים דרשניים יותר, חולים ביותר מחלות, נוטלים יותר תרופות, הולכים ליותר יועצים ורופאים, יש עלייה תלולה בכמות הבדיקות ובדיקות הדימות. ולאחרונה בונוס מיוחד: גם בדיקות ובדיקות דימות שהפנו רופאים אחרים, מגיעות אל רופא המשפחה לאישור.
על הבדיקות עברתי בסיום קבלת המטופלים, ותמיד התלבטתי מה לעשות עם תוצאה חריגה. לחכות למטופל שיגיע? לעשות רשימה של בדיקות חריגות? להתקשר למטופלים? (ואם כבר התקשרת, ד"ר, איך היו יתר הבדיקות שלי?).
ולא נשכח עוד כמה דקות חשובות בסוף יום העבודה המוקדשות ל"ניירת": עדכון ממוגרפיה (זה מדד איכות אז כדאי להקליד את זה, זה מאוד חשוב למנהל המרפאה), הקלדה של אקו-לב, CT, להסביר למנהל המחוזי למה התחלתי ליפיטור למטופל לאחר אירוע לבבי לפני סטטין אחר? לקרוא נהלים חדשים, ולהקליד תשובת HIV ותבחין נשיפה לתיק הרפואי של המטופל. וכמובן, מדדי איכות. עוד המצאה של מנהלים להוכיח ביצועים (מול קופות מתחרות), להשוות בין מרפאות ורופאים על חשבון זמן איכות יקר באינטראקציה שבין המטופל לרופא.
פרק שני: אנחנו דור מפונק!?
"המתמחים והמומחים הצעירים של היום מפונקים, הם לא רוצים לעבוד קשה, הם רוצים לעבוד שעות נוחות, מעט שעות, ולהרוויח משכורת טובה". אלו הקולות שנשמעים מדור הרופאים הוותיק.
האם לפני 25 שנים נדרשו רופאי המשפחה להספקים כאלה? האם היו להם מדדי איכות? רפואה מונעת? האם היו אז כל כך הרבה זקנים, אבחנות, תרופות ודרשנות מצד המטופלים?
אני זוכר כילד שהלך לרופא המשפחה שלו, מסדרון ריק, שקט, רוגע, תיקייה ידנית, מאוורר תקרה ורופא שהסתכל לי בעיניים ולא במסך מחשב ושעון היד.
כן, אנחנו דור שונה שחי בתקופה שונה, בתרבות צריכה שונה, בהספקים שונים, בדרשנות ובדעתנות שונה.
חשוב לי להיות בבית ולגדל את הילדים שלי כדי לחנך אותם לפי השקפת עולמי ולחוות איתם את שלבי התפתחותם. חשוב לי להתאמן פעמיים עד 3 בשבוע כדי לשמור על בריאותי ולהוות דוגמה למטופלי.
חשוב לי לעסוק בתחומים אחרים, כולל מדיטציה, כדי להירגע ולשבור מעט את השחיקה של העבודה. חשוב לי להשתכר בכבוד, יחסית לשנות ההכשרה הארוכות שעברתי ויחסית למקצועות רפואה אחרים שבהם יש רפואה פרטית.
פרק שלישי: פקידות
מרשמים, הפניות לבדיקות מעבדה, הפנייה לרופא יועץ, הפניות לבדיקות דימות, הפניה לבקשה לתרופה, הפניה לבקשה לבדיקה, טופס 17, הפנייה לאישור בית חולים שלא בהסדר, הקלדה של סיכום אשפוז או ייעוץ או דימות, הפנייה לחיסונים, תיעוד הביקור במחשב, מחיקת תרופות, הוספת תרופות קבועות, אישור לחדר כושר, אישור מחלה, סיכום מידע רפואי, מילוי טפסים לביטוח לאומי, מילוי טפסים לנרדפי הנאצים, מילוי טפסים להחזקת רישיון נשק ורישון נהיגה.
האם נשאר זמן לאנמנזה ולבדיקה פיזיקלית?
פרק רביעי: האם המודל הביו-פסיכוסוציאלי ישים רק באקדמיה?
למדתי 3 שנים במסגרת לימודי המשך של החוג לרופאת משפחה על אמפתיה, סבלנות וסובלנות, סדנאות תקשורת רופא-מטופל, התמודדות עם החולה הקשה, מבנה המשפחה, מודלים של משפחה ומשבר, סדנאות בלינט ועוד.
לדאבוני, היכולת ליישם את הנושאים הכל כך חשובים הללו הולכת ופוחתת למרות חשיבותם הרבה.
האם בעצם אני נדרש לכישורים אחרים לגמרי בסיום ההתמחות, כגון: שליטה מהירה ויעילה בקליקס? תפעול יעיל ומהיר של אין-ספור חלונות הנפתחים בזמן ביקור? הקלדה עיוורת? תפעול יעיל של תקלות מדפסת ומחשב? שיפור יכולת קשב וריכוז?
פרק חמישי: סיום
האם צריך להוסיף רופאים? להקטין את כמות הנפשות ליחידה? במיוחד יחידות עמוסות בקשישים? להצמיד מזכירה לכל רופא? לפתוח יחידות עצמאיות לרפואה מונעת ומדדי איכות (כמו טיפות חלב ומרפאות מטיילים)? להעביר סמכויות לאחיות?
ועד שיימצא הפתרון המערכתי, אני מצאתי את הפתרון שלי, פשוט עזבתי את המרפאה.
לתגובות: toyoram@gmail.com

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©