שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 152 > המטומה עמוקה פורצת: סיבוך משמעותי וקשה של דרמטופורוזיס
פברואר 2010 February | גיליון מס' 152 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
רפואת עור
המטומה עמוקה פורצת: סיבוך משמעותי וקשה של דרמטופורוזיס


ד"ר סודי נמיר, ד"ר עקיבא טרטנר

דרמטופורוזיס הוא מונח חדש שהוטבע לאחרונה כדי לתאר סיבוכים של אי ספיקה ושבירות כרונית של העור. זהו מצב שכיח באוכלוסייה מבוגרת, מופיע לראשונה בסביבות גיל 60, אך בצורתו המלאה מופיע בגילים 90-70.
התופעות הקליניות של מצב זה מתבטאות בשבירות יתר של העור, כמו: פורפורה סנילית, נגעים דמויי צלקות ואטרופיה של העור וביטויים פונקציונליים של שבירות העור, כמו: קרעים וארוזיות בעור הנגרמות מטראומות מינימליות, איחור בריפוי פצעים ודימומים תת-עוריים. אחד הביטויים המיוחדים של סינדרום זה הוא דימומים תת-עוריים היכולים לגרום לאזורי נמק רחבים.
Deep Dissecting Hematoma הוא סיבוך חשוב של דרמטופורוזיס. הוא מופיע לרוב בגפיים התחתונות בחולים המבוגרים עם דרמטופורוזיס עקב השבירות המכנית של העור. הוא יכול לגרום לאשפוזים ארוכים ויקרים.
במאמר זה נסקרו 34 חולים שאושפזו במהלך 7 שנים במחלקת העור בבית החולים האוניברסיטאי בג'נווה. כל החולים עברו פתיחה כירורגית של הנגעים וניקוי האזור. רק ב-6 חולים התאפשרה סגירה ראשונית של חתכי הניתוח, וב-17 חולים היה צורך בהשתלת עור בעובי מלא.
רוב המאושפזים היו נשים בגיל ממוצע של 81.7 שנים. יחס נשים לגברים היה 5:1. לרוב החולים היה דרמטופורוזיס מתקדמת, והצורות הקשות יותר נצפו בחולים מבוגרים שטופלו בקורטיקוסטרואידים לטווח ארוך.
התסמינים הראשוניים בכל החולים היו כאב ונפיחות בגפה התחתונה. אודם ונפיחות ללא חום נצפו בגפה. נמק עורי נצפה כתסמין מאוחר. אריסיפלס הייתה האבחנה הראשונית ב-14 חולים, והם טופלו אנטיביוטית לפני קבלתם לאשפוז. העיכוב לפני אשפוז היה 16.4 ימים בממוצע. האבחון בוצע באמצעות MRI ובדיקה היסטולוגית. ממוצע זמן האשפוז היה 3.5 שבועות.
יש לציין שאבחון מוקדם וטיפול מתאים בהקדם חשוב לפרוגנוזה, לתוצאות הטיפול, למשך האשפוז ולעלותו. יש חשיבות רבה למודעות של הרופא הראשוני לאבחנה זו. כאשר לרופא מגיע חולה מבוגר עם רגל אדומה, חמה ונפוחה יש לשקול את האבחנה של Deep Dissecting Hematoma, במיוחד בנוכחות דרמטופורוזיס, כמו גם גורמי סיכון נוספים: גיל מבוגר, אנמנזה של טראומה טרייה לעור, טיפול ממושך בקורטיקוסטרואידים, טיפול באנטיקואגולנטים והפרעות בראייה.
כמניעה יש צורך בחולים עם דרמטופורוזיס בשימוש במגני טיביה ברגל, ביצירת סביבה בטוחה בביתם של החולים, במיוחד תשומת לב לרהיטים עם פינות חדות.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©