שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 154 > פעילות גופנית יומית מונעת עלייה במשקל רק בנשים עם משקל תקין
אפריל 2010 April | גיליון מס' 154 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
בריאות האישה
פעילות גופנית יומית מונעת עלייה במשקל רק בנשים עם משקל תקין


ד"ר נילי בן צבי

רקע
אין מידע ברור מהי כמות הפעילות הגופנית הדרושה כדי למנוע עלייה במשקל לזמן ארוך. יש המלצות שונות ביניהן המלצות פדרליות אמריקאיות מ-2008 לעשות לפחות 150 דקות פעילות גופנית מתונה בשבוע לצרכים בריאותיים.
מטרה
מטרת המחקר הייתה להעריך את הקשר בין כמות הפעילות הגופנית לשינויי משקל לאורך זמן בנשים ששומרות על תזונה רגילה.
שיטות
המחקר בוצע בארה"ב, היה מסוג קוהורט וכלל כ-34,000 נשים בריאות בגיל ממוצע של 54 שנים. נעשה מעקב פרוספקטיבי מ-1992 ועד 2007. המשתתפות דיווחו על הפעילות הגופנית שלהן ועל משקלן בפרקי זמן קבועים מראש שמשכם משנה עד 3 שנים.
תוצאות
העלייה הממוצעת במשקל במשך שנות המחקר הייתה 2.6 ק"ג. היה קשר משמעותי בין הפעילות הגופנית למשקל. בקרב נשים עם BMI של 25 או פחות (משקל תקין), היה יחס הפוך בין כמות הפעילות הגופנית לעלייה במשקל. לעומת זאת, קשר כזה לא נמצא בקרב נשים עם BMI 29.9-25 (עודף משקל) או בנשים עם BMI של 30 ומעלה (השמנת יתר).
ב-13% מהנשים עם BMI קטן מ-25 במהלך המחקר נמצאה פעילות גופנית ממוצעת של כשעה ליום.
מסקנה
בקרב נשים שצורכות תזונה רגילה, פעילות גופנית קשורה פחות בעלייה במשקל רק בנשים עם BMI פחות מ-25. נשים שמצליחות לשמור על משקל תקין ועולות במשקל פחות מ-2.3 ק"ג במשך 13 שנים עושות בממוצע פעילות גופנית מתונה של 60 דקות ביום.
דיון
המחקר מעניין אם כי יש להתייחס למגבלותיו: המחקר התבסס על דיווח עצמי של הנשים, לא היה מידע מפורט על מרכיבי הגוף ועל תרופות שיכולות להשפיע על המשקל. נוסף על כך, אוכלוסיית המחקר לא הייתה דווקא אוכלוסייה מייצגת של ארה"ב ולא היו מדידות חוזרות במשך הזמן של מרכיבי התזונה והפעילות הגופנית. עם זאת, מסקנות המחקר הן?שבהתייחס להמלצות הפדרליות מארה"ב על פעילות גופנית של 150 דקות בשבוע, פעילות שמספיקה כדי להוריד את הסיכון למחלות כרוניות, הרי שפעילות זו?אינה מספיקה למניעת עלייה במשקל ללא הגבלה קלורית.
ההשפעה על המשקל הייתה בקרב נשים עם משקל תקין, אך לא בנשים עם משקל גבוה יותר. נשים אלה צריכות להקפיד על צריכה קלורית מתאימה כדי לשמור על המשקל או לרדת במשקל, וזאת נוסף על פעילות גופנית. האם ניתן להסיק מכך לגבי נשים בישראל? קשה להעריך את ההקבלה לנשים בישראל, אך ודאי שיש מקום להמליץ על פעילות גופנית בכל גיל, שכן מדובר בפעילות שטובה לגוף ולנפש, היא יכולה להיעשות במינימום עלות כספית (או ללא עלויות כלל) וללא תופעות לוואי כמעט לחלוטין. מובן שיש להדגיש בפני המטופלות שלנו את חשיבות ההקפדה על אורח חיים בריא שמשלב בתוכו תזונה נכונה, פעילות גופנית וכמובן הימנעות מעישון. חשוב להתאים את הציפיות של המטפלים והמטופלות, ועל סמך המחקר הנ"ל פעילות גופנית בלבד, ללא שינוי תזונתי, לא תתרום למניעת עלייה במשקל בנשים עם עודף משקל או עם השמנת יתר.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©