שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
לקביעת פגישה וירטואלית עם נציג, לחצו כאן
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > בריאות האוכלוסייה הערבית - גליון מס' 1 > מאפייני שבץ מוחי של יהודים וערבים בישראל
ינואר 2010 January | גיליון מס' 1 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מחלות קרדיו-וסקולריות
מאפייני שבץ מוחי של יהודים וערבים בישראל


גב' יולי פלדמן-אידוב RN ,MPH, ד"ר בלה גרוס MD

תקציר
האוכלוסיות היהודית והערבית בישראל נבדלות במאפייני בריאות שונים. קיימות עדויות לנוכחות הבדלים בגורמי סיכון, בתחלואה ובתמותה קרדיו-וסקולרית בין שתי האוכלוסיות. בשנת 2004 נערך סקר לאומי ראשון של אירועים מוחיים חריפים בבתי החולים בישראל. בסקר זה נמצאו הבדלים בין יהודים לערבים במאפיינים דמוגרפיים וקליניים, תת-סוגים של שבץ, הזמן מתחילת הסימפטומים עד להגעה לבית חולים, נכות ויעד השחרור לאחר האשפוז. עם זאת, לא נמצאו הבדלים בתמותה, בהסתמנות הקלינית, חומרת האירוע המוחי והטיפול בין שתי האוכלוסיות.
רקע
פערים בבריאות בין קבוצות אתניות שונות נחקרים בהרחבה בספרות העולמית. רוב הספרות מתמקדת בהבדלים בין אוכלוסייה לבנה לשחורה בארה“ב. שתי הקבוצות האתניות העיקריות בישראל הן יהודים וערבים. שתי האוכלוסיות הללו נבדלות במאפיינים חברתיים, תרבותיים, כלכליים וגנטיים, כמו גם במאפייני בריאות. הבדלים בגורמי סיכון, תחלואה ותמותה קרדיו-וסקולריים, בכלל, ואירועים מוחיים, בפרט, דווחו בישראל הן בסקרים לאומיים והן במספר מחקרים נוספים.
גורמי סיכון
במחקר פרוספקטיבי גדול שכלל 15,052 חולים עם מחלת לב כלילית, נמצא כי הערבים הם בעלי שיעור הימצאות גבוה יותר של סוכרת ועישון, הימצאות נמוכה יותר של יתר לחץ דם לעומת היהודים. כמו כן, הערבים היו צעירים יותר בעת האירוע המוחי (1).
במחקר על 546 נשים תושבות ירושלים שעברו צנתור לב בביה“ח הדסה ואובחנו כסובלות ממחלת לב כלילית, נמצאו הבדלים בגורמי סיכון קרדיו-וסקולריים בין יהודיות לערביות. הנשים הערביות היו בעלות שיעורי הימצאות גבוהים יותר של סוכרת ועישון פסיבי ושיעורי הימצאות נמוכים יותר של פעילות גופנית וצריכת אלכוהול. שיעורי ההימצאות של דיסליפידמיה והיסטוריה משפחתית של מחלת לב כלילית היו גבוהים יותר בקרב היהודיות (2).
במחקר מבוסס קהילה שנערך בקרב 880 נדגמים בנפת חדרה, הייתה השמנה שכיחה בקרב האוכלוסייה הערבית יותר מאשר באוכלוסייה היהודית ובעיקר בקרב נשים ערביות (3).
בסקר בריאות לאומי שנערך בישראל בשנים 2004-2003, נמצאו ממצאים דומים: שיעורי סוכרת, השמנה ויתר לחץ דם שכיחים בקרב האוכלוסייה הערבית יותר מאשר באוכלוסייה היהודית. לעומת זאת, בקרב היהודיות שיעור יתר שומנים/כולסטרול בדם היה גבוה יותר מאשר בערביות. נוסף על כך, שיעור העישון הגבוה ביותר נצפה בקרב הגברים הערבים בעוד השיעור הנמוך ביותר נצפה בקרב נשים ערביות (4).
שיעורי הימצאות גבוהים של השמנה וסוכרת בערבים דווחו גם במחקרים על ערבים בגדה המערבית, במצריים, בבחריין, בלוב, בערב הסעודית, באיחוד האמירויות ובארה“ב (7-5,3).
בסקירת ספרות בנושא בריאות הערבים בארה“ב קיים מידע מועט לגבי הנטל של מחלות קרדיו-וסקולריות וגורמי הסיכון בקרב הערבים. מתוך המחקרים המעטים יחסית בנושא עולה שהימצאות יתר לחץ דם היא דומה בערבים ובלבנים. שיעורי סוכרת, עודף משקל ועישון, לעומת זאת, גבוהים בערבים לעומת כלל אוכלוסיית ארה“ב (8).
תחלואה
בסקר בריאות ותזונה לאומי ראשון (מב“ת) שנערך בשנים 2001-1999, המידע לגבי התחלואה באירוע מוחי הוא חלקי. בגילים 64-55, 1.6% מהגברים הערבים ו-0.9% מהגברים היהודים  דיווחו כי אובחנו אי פעם כלוקים באירוע מוחי. זאת לעומת 2% מהנשים הערביות ו-1.2% מהנשים היהודיות (9).
במחקר של קורן-מורג וחב‘, שתואר לעיל, הסיכון לאירוע מוחי איסכמי בקרב נשים ערביות היה גבוה יותר מאשר בגברים. שיעור היארעות מתוקנן לגיל של אירועים מוחיים איסכמיים בערבים נמצא דומה לזה שבקרב יהודים שמוצאם מהבלקנים ומהמזרח התיכון. שיעורי היארעות אלה נמוכים יותר מאשר בקרב יהודים צברים ויהודים שמוצאם מצפון אפריקה. לעומת זאת, יהודים שמוצאם ממזרח אירופה, מרכז אירופה ומאזורי אירופה אחרים או אמריקה נמצאו כבעלי שיעורי היארעות נמוכים יותר מהערבים (1).
תמותה
בישראל, בדומה לארצות מערביות, אירוע מוחי הוא סיבת מוות שלישית בשכיחותה. משנת 1979 שיעורי התמותה המתוקננים לגיל מאירועים מוחיים הן באוכלוסייה היהודית והן בערבית נמצאים בירידה. הירידה בקרב האוכלוסייה הערבית היא מתונה יותר. תמותה מתוקננת לגיל מאירוע מוחי בשנת 1999 הייתה גבוהה בקרב הערבים לעומת היהודים (ל-100,000): 47.8 בקרב גברים ערבים ו-46.5 בקרב נשים ערביות, לעומת 32 בקרב גברים יהודים ו-27.8 בקרב נשים יהודיות.
שיעורי התמותה עולים עם הגיל בשתי האוכלוסיות: בקרב נשים שיעורי התמותה הסגוליים של ערביות גבוהים יותר מאלה של יהודיות מגיל 55 שנה ואילך, בקרב גברים רק מגיל 70 שנה ואילך שיעורי התמותה בקרב ערבים גבוהים יותר.
באופן כללי, שיעורי התמותה מאירועים מוחיים של האוכלוסייה בישראל נמוכים משיעור התמותה הממוצע של 25 מדינות האיחוד האירופי. שיעורי התמותה של גברים ערבים נמוכים ב-27%, בעוד של הנשים הערביות נמוכים ב-10% (9).
סקר לאומי ראשון של שבץ מוחי בישראל (NASIS-2004)
בחודשים פברואר-מרץ בשנת 2004 נערך סקר לאומי ראשון של אירועים מוחיים חריפים בכל 28 בתי החולים בישראל. בסקר נכללו 2,174 מטופלים שמתוכם 89% אירועים מוחיים איסכמיים (כולל אירועים מוחיים חולפים), 7% דימומים תוך-מוחיים ו-4% שאינם ידועים. מתוך הסקר ניתן להעריך כי 13,000 מטופלים בקירוב מתאשפזים כל שנה עקב אירוע מוחי (10).
על פי נתוני סקר זה בדקנו אם קיימים הבדלים במאפיינים, בטיפול ובתוצאים של אירועים מוחיים איסכמיים בין יהודים לערבים. מבין 1,540 מטופלים, 169 (11%) היו ערבים ו-1,371 (89%) יהודים. התפלגות זו דומה להתפלגות האוכלוסייה מעל
גיל 45 בישראל (11). הערבים היו צעירים כמעט בעשור מהיהודים בעת האירוע.
כמו במחקרים קודמים, גם במחקרנו הערבים נמצאו כבעלי שיעורי השמנה וסוכרת גבוהים יותר ושיעור דיסליפידמיה נמוך יותר לעומת היהודים.
הערבים נמצאו כבעלי סבירות גבוהה יותר להגיע לבית חולים באופן עצמאי (ברכב פרטי) וכבעלי סבירות נמוכה יותר להגיע למיון תוך 3 שעות מתחילת הסימפטומים. לא נצפו הבדלים בחומרת האירוע המוחי והסימנים הקליניים בין יהודים לערבים. כמו כן, הגישה הטיפולית והטיפול התרופתי בשחרור היו דומים ביהודים ובערבים, מלבד האינסולין שניתן בשכיחות גבוהה יותר בערבים, ככל הנראה עקב שכיחות סוכרת גבוהה יותר באוכלוסייה זו.
האוטם הלקונרי, הנובע מפגיעה בכלי הדם הקטנים במוח, נמצא שכיח יותר בקרב הערבים. ביהודים לעומת זאת, שכיחות אוטמים לא לקונריים מפגיעה בכלי דם גדולים ובינוניים היא גבוהה יותר. יש לציין שאוטמים לקונריים נמצאו בספרות כקשורים לסוכרת.
נוסף על כך, נמצא כי הערבים הם בעלי נכות נמוכה יותר בשחרור מבית החולים, וכי הם נוטים להשתחרר הביתה, לעומת היהודים הנוטים להשתחרר למוסדות סיעודיים או שיקומיים.
לא נצפו הבדלים בין ערבים ליהודים בסיבוכים במהלך האשפוז.  בניגוד למחקרים הקודמים, במחקר הנוכחי לא נמצאו הבדלים בתמותה בין שתי האוכלוסיות לאחר 3 חודשים, חצי שנה, שנה ו-3 שנים לאחר האירוע.
סיכום
העדויות בספרות מצביעות על הבדלים בגורמי סיכון קרדיו-וסקולריים בין יהודים לערבים. ערבים סובלים יותר מסוכרת ומהשמנה בעיקר, בעוד שיהודים סובלים יותר מדיסליפידמיה. נראה כי התחלואה באירוע מוחי איסכמי אינה שונה בין האוכלוסיות, אך נושא זה דורש המשך מחקר.
מחקרנו מדגים את המאפיינים המיוחדים של האוכלוסייה הערבית והיהודית עם אירוע מוחי איסכמי. קיימים הבדלים במאפיינים דמוגרפיים וקליניים, תת-סוגים של שבץ, הזמן מתחילת הסימפטומים עד להגעה לבית חולים, נכות ויעד השחרור לאחר האשפוז. בניגוד למחקרים שנערכו בארץ, המצביעים על תמותה גבוהה יותר מאירוע מוחי בקרב הערבים, לא מצאנו במחקרנו עדות להבדל זה. כמו כן, לא מצאנו הבדלים בהסתמנות הקלינית, בחומרת האירוע המוחי ובטיפול בשתי האוכלוסיות.
מומלץ לקחת בחשבון את המאפיינים הייחודיים של כל אוכלוסייה בעת תכנון שירותי בריאות, בכלל, ושירותים לטיפול בשבץ מוחי, בפרט. כמו כן, יש לתכנן אסטרטגיות קידום בריאות תוך מתן דגש למניעה ולטיפול בגורמי סיכון הניתנים לטיפול, עידוד אורח חיים בריא, פעילות גופנית ותזונה נכונה, וחינוך להגעה מוקדמת לבית החולים.
References
1.    Koren-Morag N Patients: Is Variation Explained by Recognized Risk Factors? Isr Med Assoc J 2009;9:586–591
 2.    Jabara R, Namouz S, Kark JD, et al. Risk characteristics of Arab and Jewish women with coronary heart disease in Jerusalem. Isr Med Assoc J 2007;9:316–320
3.    Kalter-Leibovici O, Atamna A, Lubin F, et al. Obesity among Arabs and Jews in Israel: a population-based study. Isr Med Assoc J 2007;9(7):525–530
4.    Israeli Center for Disease Control Israeli National Health Interview Survey (INHS-1) 2003-4. Jerusalem Israel Ministry of Health 2006;49
5.    Raz I. Complex Impact of Obesity on Type 2 Diabetes. Isr Med Assoc J 2005;7:402-403
6.    Baynouna LM, Revel AD, Nagelkerke NJ, et al. High prevalence of the cardiovascular risk factors in Al-Ain, United Arab Emirates. An emerging health care priority. Saudi Med J 2008 Aug;29(8):1173-1178
7.    Abdul-Ghani M, Sabbah M, Muati B, et al. Hug Frequency of Pre-diabetes, Undiagnosed Diabetes and Metabolic Syndrome among Overweight Arabs in Israel. Isr Med Assoc J 2005;7:143-147
8.    El-Sayed AM, Galea S. The health of Arab-Americans living in the United States: a systematic review of the literature. BMC Public Health 2009;9:273
9.    Israeli Center for Disease Control. The Health of Arab population in Israel. Jerusalem Israel Ministry of Health 2005;226
10.    Tanne D, Goldbourt U, Koton S, et al. A national survey of acute cerebrovascular disease in Israel: burden, management, outcome and adherence to guidelines. Isr Med Assoc J 2006;8:3–7
11.    Israel Central Bureau of Statistics. Population, by population group, religion, sex and age. Jerusalem: Israel Central Bureau of Statistics 2008

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©