שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > בריאות האוכלוסייה הערבית - גליון מס' 1 > התקף לב מופיע בגיל צעיר יותר אצל ערבים
ינואר 2010 January | גיליון מס' 1 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מחלות קרדיו-וסקולריות
התקף לב מופיע בגיל צעיר יותר אצל ערבים


ד“ר מוחמד עומרי

מבוא
מהנתונים של סקרי ה-ACSIS של האיגוד הקרדיולוגי והנתונים של משרד הבריאות, ICDC, עולה כי בקרב חולים המתאשפזים עם אוטם בשריר הלב בארץ, החולים הערבים צעירים יותר - המחלה הטרשתית מתחילה בגיל צעיר יותר - ויש בקרבם שכיחות יתר של גורמי סיכון, כגון: עישון, סוכרת, חוסר פעילות גופנית, עודף משקל וחוסר מודעות לאורח חיים בריא.
כמו כן, שיעור התמותה בעקבות תסמונת כלילית חריפה קצת גבוה יותר בחולים הערבים לעומת היהודים. בארץ מתאשפזים מדי שנה כ-25,000 חולים עם התקף לב, מתווסף למספר הזה חולים שלוקים בהתקף שקט וחולים שמתים בשלבים מוקדמים של ההתקף בטרם הגיעם לבית החולים.
בשנים האחרונות חל שפור משמעותי בגישה הטיפולית בהתקף הלב ובמקביל שיפור בפרוגנוזה.
ACSISי (Acute Coronary Syndrome Israel Survey)

ACSIS הוא סקר שמתבצע בכל היחידות והמחלקות הקרדיולוגיות ב-26 בתי החולים בארץ, ומטרתו לבדוק ולעקוב אחר טיפולים שמקבלים החולים עם תסמונת כלילית חריפה, ולהעריך באיזו מידה כל מחלקה פועלת לפי ההנחיות וההמלצות, ובמקביל אפשר להשוות את הרמה הטיפולית בארץ לעומת מדינות אחרות בעולם.
סקרי ה-ACSIS מתבצעים מדי שנתיים מאז 1992 ע“י העמותה הישראלית למניעת התקפי לב בחסות האיגוד הקרדיולוגי בישראל, והם כוללים את כל החולים שמתאשפזים עם תסמונת כלילית חריפה.
מסקרי ה-ACSIS והנתונים של משרד הבריאות, ICDC, ניתן לקבל מידע מנתונים דמוגרפיים על שכיחות גורמי הסיכון באופן כללי ובאוכלוסיות ספציפיות בארץ.
לפי סקר 2006 ACSIS, 35% מהחולים הערבים שלקו בהתקף לב מאזור נצרת ואושפזו בבית החולים האנגלי, לעומת
15% מהחולים שלקו בהתקף לב ביתר בתי החולים בארץ - היו בגיל צעיר מ-50 שנה.
הגיל הממוצע של החולים שלקו בהתקף לב והתאשפזו בטיפול נמרץ לב בבית החולים האנגלי בשנת 2006 היה 55 שנים, הגיל הממוצע של כל הערבים בארץ שלקו בהתקף לב היה 57 שנים, הגיל הממוצע של היהודים שלקו בהתקף לב באותה שנה היה 65 שנים.
הנתונים של ACSIS 2008 זהים, מלבד מגמת עלייה קלה בממוצע הגיל של כלל הערבים בארץ שלקו בהתקף לב
(מ-57 שנים ל-59 שנים).
בין החולים שאושפזו עקב תסמונת כלילית חריפה, שכיחות הסוכרת גבוהה יותר אצל ערבים מאשר אצל יהודים (40% לעומת 32% ב-2006 ו-49% לעומת 35% ב-2008), יש יותר מעשנים ערבים לעומת יהודים (60% לעומת 34% ב-2006 ו-52% לעומת 36% ב-2008), גם בהיסטוריה משפחתית של מחלת לב איסכמית הייתה שכיחות גבוהה יותר אצל ערבים לעומת יהודים (37% לעומת 25% בשנת 2006 ו-35 לעומת 25% בשנת 2008). בהשוואת יתר גורמי הסיכון לא נצפו הבדלים משמעותיים. כמו כן, לא היו הבדלים משמעותיים בשיטות הטיפוליות או בטיפול התרופתי ולא היה הבדל בשכיחות הסיבוכים של התקף לב.
התמותה עד 7 ימים ו-30 יום לאחר התקף הלב קצת גבוהה יותר אצל ערבים לעומת יהודים.
לפי נתוני משרד הבריאות, ICDC‏, “דו“ח מצב בריאות האוכלוסייה הערבית בישראל 2004“, נוסף על שיעורים גבוהים יותר של סוכרת ועישון באוכלוסייה הערבית, הערבים עושים פחות פעילות גופנית ויש בקרבם שכיחות יתר של עודף משקל.
שכיחות היתר של גורמי הסיכון הנ“ל והופעתם בגיל צעיר נוסף על הגורמים הגנטיים (היסטוריה משפחתי של CAD), יכולים להסביר את עודף התמותה אצל ערבים לעומת יהודים לפחות באופן חלקי.
סיכום
מהנתונים לעיל עולה שהמחלה הטרשתית מתחילה בגיל צעיר יותר בקרב האוכלוסייה הערבית בארץ, ושיש שכיחות יתר של גורמי סיכון, כגון: עישון, סוכרת, חוסר פעילות גופנית, עודף משקל וחוסר מודעות לאורח חיים בריא, והבדל קל בתמותה אחרי התקפי לב.
ניתן למנוע או לעכב את מחלת הלב הטרשתית ע“י איתור וטיפול בגורמי הסיכון, ורצוי בגיל צעיר לפני התפתחות הטרשת.
יש צורך במניעה ראשונית ושניונית בקרב האוכלוסייה הערבית, ויש למצוא את הדרך המתאימה להגברת המודעות לאורח חיים בריא, ולעודד פעילות גופנית עם דגש על גורמי הסיכון הייחודיים.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©