שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
לקביעת פגישה וירטואלית עם נציג, לחצו כאן
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > בריאות האוכלוסייה הערבית - גליון מס' 1 > הסיפור של מהא
ינואר 2010 January | גיליון מס' 1 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
סיפורי חולים
הסיפור של מהא


ד"ר מונה קנדלפת חורי

הקדמה
בתחילת עבודתי כרופאת משפחה במרפאה קבועה שלי, נפגשתי עם לא מעט חולים שחוזרים ומתלוננים על תלונות גופניות שונות שאין להן הסבר רפואי, ושבבסיס שלהן קיימת מצוקה רגשית כלשהי. עדיין חשבתי לתומי שהרופא הוא “פותר הבעיות", ועצם העובדה שהחולים חזרו והתלוננו ולא הרגישו יותר טוב לאחר הטיפול גרם לי מצוקה. התאכזבתי מעצמי שכל מה שלימדו אותי במשך שש שנות הלימודים בביה"ס לרפואה ובארבע שנות ההתמחות, לא עזר לי בטיפול בחולים האלה. זאת הייתה הסיבה העיקרית שפניתי ללימודי פסיכותרפיה, התקווה לפתור סוגיה זאת.
אני מביאה פה הסיפור של מהא (שם בדוי), החולה הראשונה שטיפלתי בה בשילוב של פסיכותרפיה.
הסיפור של מהא
המפגש הראשון שלי עם מהא היה ביום שלישי אחד בערב. השעה הייתה עשרה לשבע, הייתי עייפה מאוד ומותשת מיום כזה שמתחיל בשעה חמש וחצי בבוקר ושבו אני עובדת שתי משמרות עם משמרת בצהריים בבית. הייתי שמחה שסוף היום מתקרב, ואז נכנסה לחדר בחורה גבוהה, יפה, עם שיער אסוף ומסודרת בהופעתה החיצונית. הבחורה התקרבה לעבר שולחן העבודה שלי, הסתכלה אלי במבט בוהה כאילו מסתכלת מאחורי, ואז אמרה בקול חנוק: “שמי מהא, עברתי אלייך היום מרופא אחר. יש לי כאב ראש חזק מאוד, אני מעוניינת לעשות צילום CT לראש". ואז שתקה, עיניה הביעו מצוקה וקריאה לעזרה, עם אותו מבט בוהה לא ממוקד. שתקתי במשך כדקה, חשבתי ביני לביני: למה זה מגיע לי בסוף היום? אני עייפה ורוצה ללכת הביתה לילדים. חולה חדשה הסובלת מכאב ראש חזק, רוצה CT, איך אוכל לעזור לה בחמש הדקות שנשארו לפני סגירת המרפאה?
מהר מאוד שכחתי את העייפות שלי אזרתי את שארית כוחותי, ביקשתי שתשב ותספר לי בקצרה את סיפורה. במילים מעטות ובאותו קול חנוק סיפרה שהיא ילדה לא מזמן, ומאז הלידה היא מרגישה עייפות קיצונית, כאב ראש חזק ומתקשה בטיפול בתינוק. שאלתי אותה עוד כמה שאלות שירגיעו אותי עד המפגש הבא, ואז סיכמתי ואמרתי לה: “אני לא חושבת שאת צריכה צילום ראש, אני חושבת שאת סובלת מירידה במצב רוח אחרי לידה. אנחנו ניפגש מחר בבוקר במרפאה להמשך טיפול. בסיום המשפט עוד חיכיתי שהיא תתנגד לדברי או תתעקש לצילום כמו שהרבה חולים עושים, ומבקשים צילום לכאב ראש כדי להירגע, אך הופתעתי שהיא הסכימה איתי, הודתה לי ויצאה מהחדר.
למחרת בבוקר פנתה אלי שוב למרפאה, כמו שביקשתי. ישבתי איתה בנחת, לקחתי שוב אנמנזה מפורטת שבה תיארה לי את הקושי ההולך ומתגבר, את החולשה הקיצונית שהיא מרגישה. לדבריה, יום קודם לכן רצתה לקחת מגבון מהשולחן שלידה ולא יכלה להושיט את ידה. יש להזכיר שבתוך כל זה יש תינוק כבן חודש שכל עולמו הוא אימא שלו. בדקתי אותה בדיקה מהירה, ושוב סיכמתי: “את סובלת מדיכאון אחרי לידה, צריך להתחיל טיפול תרופתי משולב עם שיחות, פסיכותרפיה. בתיאום עם רופא פסיכיאטר התחלתי טיפול תרופתי. קבעתי איתה עשר פגישות של חצי שעה כל אחת במרפאה מחוץ לשעות הקבלה.
חודש לאחר הטיפול מהא התחילה להרגיש יותר טוב. אני זוכרת את הפעם הראשונה שבה ראיתי חיוך על פניה, לאט לאט חזר צבע לפניה וברק לעיניה.
האמת שמאוד התפעלתי מהשינוי לטובה שחל במהא, הרגשתי שמחה וגאווה שהצלחתי להקל מעט את הסבל של החולה, להפחית לאט לאט את כאב הראש שלה, לעזור לה לצאת מהבור החשוך שהייתה בו ולהשתפר, ולטפל בתינוק הקטן שלה.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©