שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
לקביעת פגישה וירטואלית עם נציג, לחצו כאן
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > בריאות האוכלוסייה הערבית - גליון מס' 1 > Terbinafine 1% Film-Forming Solution (למיסיל Once) כטיפול לפטרת הרגל (Tinea Pedis)
ינואר 2010 January | גיליון מס' 1 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
עדכונים ברפואת עור
Terbinafine 1% Film-Forming Solution (למיסיל Once) כטיפול לפטרת הרגל (Tinea Pedis)


ד"ר רינה סגל

לאחרונה הושק בארץ קרם למיזיל בלבוש חדש - Film Forming Solution המאפשר, לדברי היצרנים, לטפל באופן יעיל בפטרת הרגל במריחה חד-פעמית. תכשיר זה (שמו המסחרי הוא "למיסיל Once") נמכר ללא מרשם בבתי המרקחת, ואינו כלול בסל התרופות של קופות החולים.
מגוון של תכשירים טופיקלים אנטי-פטרייתיים עומד לרשות המטפל. בתכשירים אלה משתמשים לטיפול של פעם עד פעמיים ביום למשך שבוע עד ארבעה שבועות. טרבינפין הוא תכשיר אנטי-פונגלי ידוע בעל פעילות פונגיצידית, ובעל ערכי MIC נמוכים מאוד נגד דרמטופיטים. מכיוון שהתכשיר פונגיצידי, דרוש זמן קצר יחסית של חשיפת התרופה לפתוגן. עד היום הומלץ למרוח את התכשיר פעם ביום למשך שבוע ימים לטיפול בדרמטומיקוזות שונות, כולל בפטרת הרגל.
טיפול חד-פעמי לטיפול בפטרת הרגל, בהנחה שהוא יעיל, הוא יתרון בולט לעומת תכשירים אחרים, שיש צורך למרחם למשך שבוע עד ארבעה שבועות. הסיבה לכך היא שההיענות (Compliance) לטיפול תהיה גדולה יותר, ככל שמשך הטיפול קצר יותר. מעבר לכך הטיפול הוא נוח, מכיוון שהוא מצריך למרוח את התכשיר פעם אחת בלבד. לכן יש לקבל בברכה תכשיר חדש זה בתנאי, כמובן, שהוא יימצא יעיל.
הפורמולציה החדשה בתכשיר, המאפשרת מריחה חד-פעמית, מכילה תמיסה הנקראת Film Forming Solution והמורכבת מממיס נדיף - אתנול, מטרביפין כמלח הידרוכלורידי ומפולימר (Acrylates/Octylacrylamide Copolymer). לאחר שמורחים אותו, הממיס מתנדף ומשאיר משטח שכמעט אינו נראה, המכיל טרבינפין בריכוז גבוה יותר. הטרבינפין חודר בצורה מתמשכת לעור.
מחקרים על שימוש בתכשיר למיזיל במריחה חד-פעמית
בעבודות פרמקוקינטיות שנעשו בשלב 1 של ניסויים קלינים (Kienzler, et al., Curr Med Res Opin 2007) נבדק התכשיר על מטופלים בריאים, והושווה לטיפול בקרם הוותיק המכיל למיזיל 1%, ולפורמולציה החדשה בריכוז 5% (יש לציין שהשתמשו בשיטת Skin Stripping Method כדי להעריך את הפרמוקוקינטית של התרופה בעור בשכבה סובקורנלית). מדידת רמות הטרבינפין בשכבה סובקורנלית היו גבוהות יותר בתכשיר החדש לעומת רמות הטרבינפין לאחר מריחת הקרם הוותיק. גם זמן מחצית חיים (72 ש') וגם זמן הישארות התרופה ברקמה היו גבוהים יותר בתכשיר החדש (עד 13 יום לאחר המריחה). בשני מחקרים הושוו רמות טרבינפין בפורמולה החדשה לעומת רמות הטרבינפין בקרם הוותיק, שנמרח 4 ו-7 ימים פעם ביום. לאחר שבעה ימים רמות הטרבינפין היו גבוהות מעט יותר במטופלים שטופלו בקרם למיזיל לשבוע, לעומת הפורמולה החדשה.
ב-2006 התפרסמה עבודה של Ortonne וחב' על תוצאות שלב 3 של מחקר רב-מרכזי (54 מרכזים בצרפת ובגרמניה), שבו נבדק התכשיר הנ"ל בריכוז 1%, במריחה חד-פעמית, בהשוואה לפלצבו, במחקר אקראי, כפול סמיות כמקובל. החולים נבדקו בזמן 0, 1, 6, ו-12 שבועות לאחר מריחה חד-פעמית. יש לציין שהנבדקים סבלו מפטרת בין אצבעות הרגל, ונדרשו למרוח את התכשיר בשתי הרגליים, בין האצבעות ובכפות הרגליים (גם באזורים לא נגועים). טיפול אפקטיבי הוגדר כמיקולוגיה שלילית ובהעדר/מיעוט סימפטומים קליניים. בשבוע השישי 63% מהמטופלים הגיבו, לעומת 17% מטופלים בקבוצת הפלצבו. בקבוצת המגיבים, ב- 12.5% מהם נצפתה הישנות עם מיקולוגיה חיובית בשבוע 12.
עבודה נוספת ב-344 חולים, שבדקה את יעילות הטיפול בתמיסה זו בריכוזים של 1%, 5%, ו-10%, הדגימה אחוזי תגובה דומים: 66%, 70%, 61% בהתאמה, לעומת הפלצבו - 18%.
בסקירה מטא-אנליטית שפרסמו לאחרונה Ortonne וחב' נמצא, כי נתונים אלו אינם שונים מהותית מטיפולים בקרמים אימידזולים/ציקלופירוקס שניתנו במריחה למשך ארבעה שבועות, או מטיפולים בקרמים טרבינפין/בוטנפין שניתנו למשך שבוע.
יש לציין שבמחקר אחר (Korting, 2001), שבדק קרם למיזיל 1% במריחה חד-יומית למשך שבוע, נצפתה הטבה של 91.4% לעומת הטבה של 37.1% בקרב הפלצבו לאחר שישה שבועות מתום הטיפול.
עד היום אין דיווח בספרות על מחקר השוואתי בין התכשיר החדש לטיפול אנטי-פונגלי ותיק.
כמו כן יש לציין שכל המחקרים שצוטטו כאן הם בחסות חברות התרופות.
סיכום
יש לברך על הוספת בסיסים חדשים לתרופות, המשפרים זמינות, חדירות, יעילות, ונוחות הטיפול, ומאפשרים זמן טיפול קצר ככל הניתן. כל אלה מעלים את היענות החולה ואת שביעות רצונו. תכשיר אנטי-פטרייתי במריחה חד-פעמית הוא תכשיר אופטימלי למחלה כל כך שכיחה ומציקה. לצערנו, לא נראה לנו שתכשיר זה עומד להיות התשובה הניצחת לטיפול בפטרת העור, אך במקרים מסוימים, במיוחד כטיפול מניעתי, יש לו בהחלט יתרון על פני תכשירים אנטי-פונגליים אחרים.
דיון
לרופאי העור בארץ אין ניסיון רב בטיפול זה מכיוון שהוא אינו נמצא בסל הבריאות. זוהי תרופה הנמכרת ללא מרשם, ומכאן גם הקושי להעריך הערכה אמתית של יעילות הטיפול בה. גם לכותבת מאמר זה אין ניסיון בטיפול בתרופה זו.
היתרונות הם ברורים: מריחה חד-פעמית היא נוחה ואטרקטיבית למטופל, ומייתרת את בעיית ההיענות לטיפול. כמו כן קל להמליץ על טיפולים חוזרים כנ"ל למניעת הישנות, או במקרה של חזרת הסימפטומים.
החיסרון הוא מחיר גבוה יחסית (כ-75 ש"ח לשפופרת של כ-3 גר').
אולם השאלה החשובה היא: האם טיפול זה הוא באמת יעיל?
פטרת הרגל, הזיהום הפטרייתי השכיח ביותר, מתחילה בדרך כלל כפטרת בין אצבעות הרגל ומתפשטת בהמשך לכף הרגל. התמונה הקלינית היא וריאבילית ומשתנה מתמונה חריפה לכרונית ומפטרת אצבעות הרגל לפטרת כף הרגל. הטיפול המקובל לפטרת הרגל הוא טיפול מקומי, אך במקרים כרוניים כדאי לשקול אף טיפולים סיסטמיים.
היות שהתמונה הקלינית של פטרת הרגל היא בעלת מנעד קליני גדול, יש להתאים את הטיפול לנתוני השטח: יש להשתמש נכון בבסיס, להוסיף תכשיר סטרואידי/אנטיביוטי בהתחלה וכו'. משך הטיפול משתנה אף הוא לפי סוג התהליך: טיפול חריף - לזמן קצר, לעומת מצב כרוני הדורש טיפול ממושך. לפיכך נראה לי שטיפול חד-פעמי, גם אם הוא יעיל, כמו גם טיפול למשך שבוע בקרם טרבינפין, עשוי לספק מענה הולם רק במקרים בודדים שבהם מדובר בזיהום חריף, קל, שטחי וללא סיבוכי משנה. רוב המטופלים המגיעים למרפאות עור יזדקקו לטיפול מורכב ומותאם למחלתם. על מנת להעריך נכונה את הטיפול בתכשיר זה מן הראוי היה לבדקו בפטרת הגוף או בפטרת המפשעה בצורות החריפות שלהן.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©