שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
לקביעת פגישה וירטואלית עם נציג, לחצו כאן
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 164 > דבר העורך
September 2011 ספטמבר | גיליון מס' 164 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
דבר העורך
דבר העורך


פרופ' פסח שוורצמן

גיליון זה יוצא לקראת השנה החדשה. בשנה הבאה נתמודד עם תוצאות מאבק רופאים ארוך ובהחלט טראומטי בלי כל קשר לתוצאותיו.
במאבק זה נוצרה אווירה של חוסר אמון וביקורת כלפי קבוצת הרופאים הנבחרת שהובילה את המאבק. המתמחים בבתי חולים התארגנו, הולך ומתארגן ארגון רופאי בתי חולים שלא דרך הר"י, וקבוצת רופאי קהילה, בעיקר מומחים צעירים, יצרה התארגנות מקבילה. לתהליכים אלה אין אח ורע באף מאבק קודם של רופאים. האם זה חלק מהלך רוח כללי בחברה הישראלית? האם זה כישלון של ההנהגה הרפואית היום לעדכן את בוחריה ולשתפם בתהליך? או האם באמת המאבק הממושך לא הביא לתוצאות המצופות?
לגבי רופאי הקהילה, תוצאות המאבק עדיין לא סופיות. בהחלט ניתן לראות הישגים משמעותיים (כפי שתראו בגיליון זה במדור שאלות ותשובות על הסכם השכר): הוגדלו מספר ימי ההשתלמות, הושג עוד יום שישי חופשי בחודש, והושגו תנאים טובים יותר למנהל מרפאה. רופאי הקהילה אף קיבלו תוספת מסוימת בשכר. אולם, המהפכה האמיתית עדיין תלויה במו"מ במסגרת הוועדות הפריטטיות. שם תידון שיטת התגמול לנורמה על ידי קביעת נורמה קטנה יותר בהתאם לתחלואה, לגיל ואולי למדדים נוספים. קביעת הנורמה לא תקטין את העומס אם לא יתווספו רופאים למערכת. גם הוועדה העוסקת במטלות רופאים לא תוכל להשיג את יעדה בהורדת עומס, אלא אם כן יוסכם להוסיף לרופאים כ"א סיעודי ומזכירותי.
בדרך כלל מאבקים מובלים על ידי רופאים בכירים ולא ע"י מומחים צעירים. האם העובדה שבכירי המומחים ברפואת המשפחה לא יצאו במרץ להיות מעורבים, הוא מתסכול ומעייפות?
ארגון הרופאים בהחלט היה פתוח כשפניתי להבהיר נקודות שונות, וד"ר קוסטינר בעצמו אף שמח לתקן חלק מהבלבול. איגוד רופאי המשפחה היה פעיל מינורית או פעל מאחורי הקלעים מתוך תפיסה מוטעית שאין זה תפקידו, מאחר שזה מאבק פרופסיונלי. לא מדובר במאבק פרופסיונלי אלא במאבק על הנושאים: איך תיראה רפואת משפחה כמקצוע בעשור הקרוב, איך צריכה להיראות סביבה מאפשרת, ומה התנאים למתן רפואת משפחה איכותית. על האיגוד היה לשקול ולהיות פעיל במאבק, וכך לעשות גם בהמשך.
רפואת המשפחה במצוקה. אם לא נשנה את פניה בדחיפות, היא מקצוע מתאבד. המפסידים העיקריים יהיו האוכלוסייה והקופות.
למרות כל האמור לעיל, המפתח לשנוי אינו בהכרח הסכם השכר אלא ההתנהלות שלנו. אין כל היגיון להתבכיין על אל-תור דיגיטלי או על קמפיין שיווקי זה או אחר. אופק ניהולי ומקצועי הוא חיוני, ואם נדרוש אותו נקבל אותו, גם אחרי חתימה על הסכמי השכר.
אני מאחל לכולנו שנוכל לתת לכל מטופלינו את מה שאנחנו יודעים ויכולים, ובתנאים מאפשרים שיקטינו את השחיקה שלנו, וימשכו למקצוע את הטובים שבבוגרים.
שנה טובה לכל הקוראים ובני משפחתם המאפשרים להם לתת רפואת משפחה איכותית.
שנה טובה,
פסח שורצמן

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©