שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
לקביעת פגישה וירטואלית עם נציג, לחצו כאן
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 164 > יש מזונות שצריכתם מרזה: נכון או לא נכון?
September 2011 ספטמבר | גיליון מס' 164 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מיתוסים בתזונה
יש מזונות שצריכתם מרזה: נכון או לא נכון?


רקפת אריאלי RD ,MSc דיאטנית קלינית וספורט, המרכז לרפואת ספורט הדסה אופטימל, ירושלים

למזונות מסוימים מיוחסת הטענה שאכילתם תתרום להרזיה, הטענה מבוססת על ההנחה שההוצאה האנרגטית המלווה את עיכול המזון גדולה מהערך האנרגטי של המזון עצמו.

האם קיים הבדל בהוצאה האנרגטית בשעת עיכול המזון עבור אבות המזון השונים?
ההוצאה האנרגטית מושפעת מקצב חילוף החומרים במנוחה, מההוצאה האנרגטית בעקבות אכילה (האפקט התרמוגני של המזון) ומההוצאה האנרגטית כתוצאה מפעילות גופנית ספונטנית ואימון גופני מתוכנן.
קצב חילוף החומרים במנוחה
קצב חילוף החומרים במנוחה, RMR (Resting Metabolic Rate), משקף את ההוצאה הקלורית הדרושה לקיום הבסיסי של רקמות הגוף ולפעולת המערכות הפיזיולוגיות בזמן מנוחה מוחלטת. שיעור ערך זה הוא 70%-60% מההוצאה הקלורית היומית.
ההוצאה האנרגטית במהלך פעילות גופנית
שיעור ערך זה הוא כ-30%-15% מההוצאה הקלורית היומית וכולל את הפעילות הגופנית הנדרשת לביצוע מטלות יום-יומיות בעבודה, בבית ובשגרה,
ADL (Activity of Daily Living), ואת האימון הגופני היזום כמו פעילויות ספורט, אימון בחדר כושר וכו'.
ההוצאה האנרגטית בעקבות אכילה (האפקט התרמוגני של המזון),
DIT (Diet Induced Thermogenesis)
הוצאה אנרגטית זאת משקפת את הגברת קצב חילוף החומרים, מספר שעות מסיום הארוחה, בתגובה לפעולת האכילה, העיכול וספיגת המזון. ערכה הקלורי כ-10% מקצב חילוף החומרים במנוחה, והיא תלויה בכמות ובסוג המזון הנצרך. ההוצאה האנרגטית בעקבות אכילת פחמימות היא 8%-6% מהערך הקלורי של הפחמימות שנאכלו, ההוצאה האנרגטית בעקבות אכילת שומנים היא 3%-2% מהערך הקלורי של השומנים שנאכלו, וההוצאה האנרגטית בעקבות אכילת חלבונים היא 30%-25% מהערך הקלורי של החלבונים שנאכלו (1).
מהמצוין לעיל ניתן להבין ששינוי הרכב התזונה המבוצע לאורך זמן יכול להשפיע על המאזן הקלורי. לדוגמה, ההוצאה האנרגטית בעקבות אכילת תזונה מעורבת בשיעור של 2,000 קק"ל הכוללת 55% פחמימות (1,100 קק"ל), 30% שומנים (600 קק"ל) ו-15% חלבון (300 קק"ל) תהיה 175 קק"ל (7% X 1,100 + 2.5% X 600 + 27.5% X 300). ההוצאה האנרגטית בעקבות אכילת תזונה דלת פחמימות בשיעור של 2,000 קק"ל הכוללת 10% פחמימות (200 קק"ל), 52% שומנים (1,055 קק"ל) ו-38% חלבון (745 קק"ל) תהיה 245 קק"ל
(7% X 200 + 2.5% X 1,055 + 27.5% X 745). במקרים שתוארו הפער בהוצאה האנרגטית היומית הוא 70 קק"ל שמשמעותם 2,100 קק"ל בחודש שהם 25,200 קק"ל בשנה המקבילות לכ-3.3 ק"ג שומן. חשוב לציין שדיאטת דלת פחמימות הנצרכת לאורך זמן עלולה לפגוע בתפקוד הגופני בכלל וביכולת הספורטיבית בפרט וכמו כן קשה מאוד לביצוע (הגדלת ההוצאה היומית ב-70 קק"ל, יכולה להיות מושגת בצורה פשוטה הרבה יותר ע"י ביצוע פעילות גופנית אירובית למשך 10 דקות ביום לאדם שמשקלו כ-70 ק"ג).
נוסף על כך, חשוב לציין כי גם אם יש מזונות שההוצאה האנרגטית על עיכולם גבוהה יחסית (מזונות עשירים בחלבון ובבסיבים תזונתיים), הערך האנרגטי בצריכתם יהיה גבוה יותר מערך ההוצאה אנרגטית על עיכולם. ההוצאה האנרגטית בעקבות עיכול וספיגה של המזון היא רק כ-10% מסך האנרגייה שאנו מוציאים ביום, כך שמי שמעוניין לרדת במשקל מומלץ שיגדיל את ההוצאה האנרגטית ע"י הגדלת החלקים האחרים המרכיבים את ההוצאה האנרגטית, ובעיקר את הפעילות הגופנית הספונטנית והיזומה. 

References
1. Jequier E. Pathways to obesity. Int J Obes 2002;26:12-17
2. McArdle WD, et al. Sports and Exercise Nutrition. Williams and Willkins 2007

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©