שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Eye Update - גליון מס' 16 > אוהל הניתוחים- חסר
דצמבר 2011 December | גיליון מס' 16 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

אוהל הניתוחים- חסר


ד"ר מודי נפתלי מנהל יחידת עיניים, מרכז רפואי ע"ש ברוך פדה, פורייה

ניתוחי ירוד בעולם השלישי הם אתגר לא פשוט לטיפול ממספר סיבות: הסיבה העיקרית שבהם היא בעיית נגישות של האוכלוסייה למרכזים רפואיים. מרבית האוכלוסייה המקומית איננה נעה בדרכים, לא בכל מקום יש כבישים מוסדרים ומרבית התושבים המבוגרים לא עזבו מעולם את סביבת מגוריהם וסיבה שולית כמו עיוורון לא תשבור את שגרת חייהם מקדמת דנן. גם אם אובחן כסובל מירוד, יעדיף תושב העולם השלישי להגיע אל הרופא המקומי ולקבל טיפול מתקדם כמו צריבת כוויות מעל העפעפיים, ובלבד שלא להגיע אל אותם מקומות לא מוכרים לו ויקרים עד כדי כך שאינם בני השגה עבורו. לכן, ההגעה אל המקומות הנידחים וביצוע ניתוחי ירוד סמוך למקום מגוריו של הכפרי שחי בהרים היא אחד הפתרונות היצירתיים והיעילים ביותר לטיפול בבעיית העיוורון בעולם השלישי. אלא שלהגיע, גם למטיבי לכת, כמו רופאי עיניים, לא מספיק, יש צורך בחדר ניתוח שיהיה סטרילי. גם אם חדר הניתוח סטרילי ונקי הרי שמרבית המטופלים אינם נקיים די הצורך להכניסם לחדר ניתוח, ופעולת הרחצה שלהם תגזול זמן רב ביותר אם היא בכלל אפשרית. כיצד ניתן בכל זאת לקיים ניתוחים בסביבה טבעית כמו בהרי נפאל באזורים נידחים באתיופיה או אי שם באיים המלדיביים? אילו יכולנו לקחת רק את הראש ולהכניסו לחדר ניתוח, יכול היה הכל להיות פשוט יותר, רחצה סבירה של הפנים וכיסוי הולם יפתור את בעיית הסטריליות. וכאן הגיע הרעיון הגאוני והפשוט כל כך. נפריד את הראש מהגוף אבל לא ממש אלא רק על ידי פרגוד. המנתח והראש יהיו בחדר הניתוח ושאר הגוף בחוץ. כך גם אם המנותח אינו נקי ביותר, אנו נדאג רק לראשו ואת שאר הגוף נשאיר לטיפולו. כך נוצר חדר הניתוח הנייד המכונה גם MOR - Operating Mobile Room.
הרעיון כאמור פשוט (שרטוט 1): המנתח וצוותו נמצאים בתוך אוהל מבודד מהסביבה. אל האוהל מוזרם אוויר דרך מסנן שמנקה אותו ומעלה את הלחץ באוהל מעל ללחץ שסביבו. כתוצאה מכך בכל פתח שיהיה באוהל תהיה תמיד זרימת אוויר נקי מן האוהל החוצה עקב לחץ החיובי שבתוך האוהל. דרך חלון קטן מוכנס ראשו של המטופל ששוכב על מיטה שגובהה כגובה החלון וגם אם יש מעבר אוויר כלשהו הוא תמיד בכיוון מהאוהל החוצה (חצים אדומים). כך נשאר האוהל סטרילי ונקי, והאוויר המזוהם סביבו אינו חודר (ואף מתנקה מזרימת אוויר נקי מהאוהל). 
את המעבר מן הרעיון למעשה יזם וביצע נתי מרכוס ממקימי הארגון "עין מציון" שהקים אוהל עשוי פלסטיק די חזק שמולבש על שלד שניתן להקימו בתוך מספר דקות בודדות. לאחר מספר ניסויים "קרים" ושינויים של הרגע האחרון יצא האוהל לטבילת האש הראשונה בעולם באיים המלדיביים. טבילת האש הראשונה לא הייתה בהרים או בשדות אלא בתוך בית חולים, אבל בתוך אולם רגיל שאינו חדר ניתוח, ובכך התאפשר המשך עבודת חדר הניתוח של בית החולים כרגיל בזמן שאנו ניתחנו בתוך אולם רגיל שהוסב בתוך דקות מעטות לחדר ניתוח זמני. הניתוח הראשון שבוצע באוהל היה DCR בהרדמה מקומית ואחריו ניתוחי ירוד ופטריגיום. לתוך האוהל הוכנס אפילו מזגן קטן והעבודה בתוכו הייתה נוחה למדי. הנסיעה השנייה של האוהל הייתה לנפאל. האוהל לא עבר שינויים רבים בין הנסיעות. שם בהרים לאחר מסע מפרך ביותר נפרש האוהל, התחבר למקור המתח העיקרי והיחיד כמעט באזור, ושוב נותחו בו ניתוחי פלסטיקה, וניתוחי פאקו בוצעו במהלך תקין ורגיל.
את האוהל ניתן לפרוש גם בתנאי שטח קשים יחסית ללא חשמל כאשר הוא מצויד בגנרטור וצילייה וכן באולמות או בבתי חולים כאשר מערכת חדר הניתוח איננה מצוידת במערכת סינון אוויר נאותה. ניתן להעביר אותו בטיסה, ברכב ואפילו על הגב. 
מהירות זרימת החולים, כמו בכל חדר ניתוח היא הגורם קובע הקצב. מערך יעיל של הכנת חולים לפני ניתוח סמוך מאוד לאוהל שיכול לכלול אף רחצה, יכול להקטין את הזמן הנדרש בין ניתוח לניתוח למינימום שגם בתי חולים פרטיים הזריזים בארץ יתקנאו בו. יתרון משמעותי שניתן להבחין בו מיד במבט ראשון על האוהל הוא היעדר מחשב שמאפשר עבודה יעילה וזריזה בלי תקלות, בלי סיסמאות, בלי אבטחת מידע ובלי "פעולה לא חוקית" שסוגרת את התוכנה, ומבקשת לשלוח דיווח. תמונות 2,1: מהלך ניתוחים בתוך אולם המשמש ככיתה. בצילומים שלפניכם ניתן לראות את טבילת האש הראשונה של האוהל. מאז עבר האוהל מספר שדרוגים ועוד נכונו לו שינויים ושיפורים רבים. בנסיעות הקרובות המתוכננות של "עין מציון" יש כוונה להשתמש באוהל למטרות הומניטריות במדינות שבהן חדרי ניתוח מפוארים מצויים רק בדמיון. נאחל לו בהצלחה במשימותיו.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש. לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©