שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > עדכוני חדשות - גליון מס' 86 > מדענים גילו את הסיבה הגנטית המדויקת להיווצרות גליובלסטומה - פותח פתח לטיפול חדש
יולי 2012 | גיליון מס' 86 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

מדענים גילו את הסיבה הגנטית המדויקת להיווצרות גליובלסטומה - פותח פתח לטיפול חדש


Transforming Fusions of FGFR and TACC Genes in Human Glioblastoma

בכתב העת Science פורסם כי חוקרים גילו שחלק ממקרי גליובלסטומה, הסרטן הנפוץ והקטלני מבין כלל סוגי סרטן מוח ראשוני, נגרמים על ידי איחוי של 2 גנים שכנים. נתגלה גם כי תרופות הפועלות על החלבון שנוצר בשל אברציה גנטית זו, עשויות להאט דרמטית את צמיחת הגידול בעכברים.
איחוי זה של 2 גנים נמצא רק ב-3% ממקרי הסרטן שנבדקו, ולכן כל טיפול שיפעל בכיוון זה יועיל רק לחלק קטן מהחולים, אך ייתכן כי בהמשך יימצאו תופעות גנטיות דומות בגנים אחרים, הגורמות למקרים אחרים של סרטן זה, ולכל אחת יותאם טיפול ספציפי.
גליובלסטומה הוא סרטן הצומח מאסטרוציטים, תאי רקמת תמיכה במוח. מאחר שתאים אלו מתחלקים מהר ונתמכים על ידי רשת גדולה של כלי דם, סרטן זה ממאיר ביותר. ההערכה היא כי בארה"ב נפגעים בשנה כ-10,000 איש מהמחלה.
הטיפול המקובל הוא ניתוח, ובהמשך הקרנות וכימותרפיה. אולם המחלה קטלנית באופן גורף, עם הישרדות חציונית של 14 חודשים, גם עם טיפול אגרסיבי.
מקרה דומה של איחוי בין גנים הגורם לסרטן נמצא ב-Chronic Myelogenous Leukemia-CML, שבו התרופה Gleevec (Imatinib) הפועלת על החלבון שנוצר יעילה ביותר לעצירת המחלה.
החוקרים במחקר הנוכחי בחנו פיסות גנום של גליובלסטומה מכמה מקרים וסרקו כמות גדולה של גידולים מתוך Cancer Genome Atlas Project.
האיחוי הגנטי הנפוץ שנמצא בחולים היה של הגנים FGFR-Fibroblast Growth Factor Receptor ו-TACC-Transforming Acidic Coiled-Coil.
החלבון שנוצר על ידי איחוי זה מפריע לכישור המיטוטי, המבנה התאי שמדריך את המיטוזה, וכשתהליך זה קורה באופן שגוי נוצרת חלוקה לא תקינה של הכרומוזומים בתאי הבת. מצב זה נקרא Aneuploidy ונחשב לאבן יסוד ביצירת גידולים.
כשהוצג החלבון FGFR-TACC לתאי מוח של עכברים, 90% מהם פיתחו גידול מוחי.
בניסוי אחר נתנו לעכברים עם צורה זו של גליובלסטומה תרופה פומית שמעכבת FGFR Kinase, אנזים חיוני לחלבון שמיוצר על ידי FGRF-TACC. התרופה מנעה מיטוזה לא תקינה והכפילה את זמן ההישרדות, לעומת קבוצת ביקורת.
ניסויים ראשוניים הראו כי לתרופה פרופיל בטיחות טוב.http://www.sciencemag.org/content/early/2012/07/25/science.1220834


תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©