שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
לקביעת פגישה וירטואלית עם נציג, לחצו כאן
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Pediatrics - גליון מס' 78 > פעילות גופנית ותפקוד אנדותל במתבגרים
יוני 2012 June | גיליון מס' 78 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
רפואת ספורט ופעילות גופנית
פעילות גופנית ותפקוד אנדותל במתבגרים


ד"ר גל דובנוב-רז, מרפאת ספורט, תזונה ואורח חיים בריא, בית החולים אדמונד ולילי ספרא לילדים, מרכז רפואי ע"ש שיבא, תל השומר ד"ר נעמה קונסטנטיני, מנהלת המרכז לרפואת ספורט הדסה אופטימל, המחלקה האורתופדית, מרכז רפואי אוניברסיטאי הדסה, ירושלים

Pahkala K, Heinonen OJ, Simell O, Viikari JS, Rönnemaa T, Niinikoski H, Raitakari OT. Association of physical activity with vascular endothelial function and intima-media thickness. Circulation 2011; 124: 1956-63.


מבוא
כבר בגיל ההתבגרות אפשר לראות את השפעות התהליך הטרשתי בעורקים. ירידה ביכולת הרפיית העורק על ידי תאי האנדותל היא גורם סיכון לתחלואת לב וכלי דם. ניתן להדגים באמצעות אולטרה-סאונד את הרחבת העורק הברכיאלי לאחר חסימה (Flow-mediated dilatation, FMD), וזהו סמן מקובל לתפקוד האנדותל. כמו כן אפשר למדוד עובי דופן של עורק באמצעות אולטרה-סאונד (Intima-Media Thickness, IMT), כסמן נוסף לתהליך הטרשתי. לרוב מבוצעת מדידה זו בעורק הקרוטיד, אולם נתוני נתיחות מעידים כי ראשית התהליך היא באאורטה הבטנית.
פעילות גופנית ידועה כמשפרת את תפקוד האנדותל במבוגרים וכמאטה את התהליך הטרשתי. טרם בוצעו מחקרים בעלי אופי אורכי למדידת הקשר בין פעילות גופנית לשינויי התהליך הטרשתי באאורטה הבטנית במתבגרים, או לשינויים בתפקוד האנדותל. מטרת המחקר הייתה לבחון קשרים אלו.

שיטות
אוכלוסיות המחקר כללה מתבגרים אשר עבור בדיקות לתפקוד האנדותל בקרב בני 13 (n=553), בני 15 (n=531) ובני 17 (n=494). תפקוד האנדותל נמדד על ידי מדידת קוטר העורק הברכיאלי באמצעות מכשיר אולטרה-סאונד ייעודי, לפני חסימת העורק ואחריה. החסימה בוצעה למשך 4.5 דקות על ידי ניפוח מד לחץ דם ללחץ של 250 ממ"כ, ולאחר שחרור נצפית היפראמיה תגובתית עקב הרחבת כלי הדם בתגובה לחסימה. קוטר העורק נמדד במשך 180-30 שניות לאחר שחרור החסימה, והרחבה רבה מעידה על תפקוד טוב. עובי דופן האאורטה נמדד גם הוא באמצעות אולטרה-סאונד ייעודי.
פעילות גופנית בשעות הפנאי הוערכה על ידי שאלון שבו נבדקו עצימות, משך ותדירות. בוצע סיכום של משך הפעילות השבועית ועצימויות הפעילויות השונות, לשם קבלת מספר אחד (MET hr/wk). נמדד הקשר בין רמת פעילות גופנית בגילים השונים ובין מדדי האנדותל שתוארו לעיל.

תוצאות
פעילות גופנית נמצאה כקשורה לתפקוד אנדותל טוב יותר ולקוטר קטן יותר של דופן האאורטה – זאת גם לאחר תיקון לגיל, מין, BMI, HDL, כולסטרול, לחץ דם ו-CRP.
בקרב בני הנוער אשר היו נייחים בגיל 13 אך הגבירו את פעילותם לקראת גיל 17, נצפתה ירידה בקוטר דופן האאורטה הבטנית ועלייה בתפקוד האנדותל. שינוי זה נבדל משמעותית מהמדדים בקרב בני הנוער אשר נותרו נייחים לאורך ההתבגרות. בני נוער אשר היו פעילים בגיל הצעיר אך נייחים בגיל 17 היו בעלי עובי דופן כְּשֶׁל אלו אשר היו נייחים לאורך ההתבגרות.

מסקנות
פעילות גופנית בגיל ההתבגרות קשורה לתפקוד האנדותל ולתהליך טרשת העורקים. ממצא חשוב הוא כי הגברת הפעילות במהלך התבגרות קשורה לנסיגה בעובי דופן העורק, כעדות לנסיגת התהליך הטרשתי ותוך שיפור בתפקודו.

דבר העורכים
מחקר חלוצי זה מראה יתרון נוסף של הפעילות הגופנית בגיל ההתבגרות – שיפור בתפקוד כלי הדם ונסיגה של טרשת העורקים. אפילו הגברה קלה של הפעילות (תוספת שעה של משחק טניס, שעת הליכה במהירות 6 קמ"ש בשבוע ועוד) נמצאה כמטיבה. פעילות גופנית ידועה היטב כמפחיתה גורמי סיכון רבים למחלות לב ולכלי דם במקביל, ומחקרים מעידים כיצד היא משפרת (כצפוי) גם את התוצאה הסופית של כל גורמים אלו, כלומר מאטה התהליך הטרשתי עצמו וכבר בגיל הצעיר.
המרשם לפעילות גופנית לילדים ולבני נוער כולל צבירת 60 דקות ביממה לפחות של פעילות גופנית מהסוג האירובי בעצימות בינונית-מאומצת (התנשפות קלה, מאמץ קשה במקצת), עם שילוב פעילויות בעצימות גבוהה יותר ופעילות מחזקת שריר ועצם 3 פעמים בשבוע.
סקר של ארגון הבריאות העולמי משנת 2006-2005 מעיד כי רק כ-12% מהבנות ו-24% מהבנים בני ה-13 בישראל פעילים כמומלץ, ורק כ-6% מהבנות וכ-13% מהבנים בני 15 בישראל פעילים כמומלץ. עלינו לקדם ללא הרף פעילות גופנית בקרב ילדים ובקרב בני נוער בישראל, להגנה ממחלות לב וכלי דם, להגנה מפני צבירת רקמת שומן מיותרת, לבניית עצם טובה יותר, להגברת הסיכוי כי יהיו מבוגרים פעילים ולתפקוד נפשי ואקדמי טובים יותר.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©