שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > ראומטולוגיה - גליון מס' 3 > היתרונות שבמתן סטטינים לחולים הסובלים מדלקת מפרקים שגרונתית
אוגוסט 2007 August | גיליון מס' 3 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מן הספרות
היתרונות שבמתן סטטינים לחולים הסובלים מדלקת מפרקים שגרונתית


פרופ' שאול סוקניק מנהל המחלקה לרפואה פנימית ד, מרכז רפואי אוניברסיטאי סורוקה והפקולטה למדעי הבריאות, אוניברסיטת בן גוריון, באר שבע

Beneficial Effects of Statins in Patients with Rheumatoid Arthritis in A Large Observational Cohort
Okamoto H, et al. J of Rheumatology 2007;34:964

כידוע, חולים הסובלים מדלקת מפרקים שגרונתית סובלים בשכיחות-יתר ממחלת לב כלילית קרוב לוודאי על הרקע הדלקתי של מחלת המפרקים שפוגעת גם בכלי הדם, ומחישה את התהליך האטרומטותי. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבדוק אם מתן סטטין יכול להשפיע  גם על פעילות דלקת המפרקים נוסף על השפעתו הידועה והצפויה על פרופיל השומנים.
נבדקו נתונים של 4,152 חולים (מהם 83.3% נשים ו-16.7% גברים) הסובלים מדלקת מפרקים שגרונתית שטופלו במרכז אחד בטוקיו. הגיל הממוצע של החולים היה 58.4 שנים.
מתוך 4,152 החולים רק 279 חולים (6.7%) טופלו גם על ידי סטטינים. בקבוצת החולים שטופלו בסטטינים, נצפתה ירידה משמעותית ברמת ה-C Reactive Protein (י0.85 בחולים שנטלו סטטין לעומת 1.24 בחולים שלא נטלו את התרופה), עובדה המעידה על השפעתם המטיבה של הסטטינים על דיכוי התהליך הדלקתי. נוסף על כך, נצפתה השפעה מיטיבה גם על התסמינים והממצאים המפרקיים. מספר המפרקים הנפוחים (מפרקים עם נוזל סינוביאלי) היה נמוך יותר בחולים שנטלו את התרופה: 1.8, לעומת 2.55 בקבוצה שחוליה לא נטלו את התרופה. יש לציין כי החולים שנטלו את הסטטינים גם צרכו כמויות גדולות יותר של סטרואידים, אולם גם לאחר הוספת גורם זה לחישוב הסטטיסטי עדיין נשאר ללא שנוי ההבדל המשמעותי לטובת הקבוצה שטופלה בסטטינים באשר להשפעה המיטיבה לגבי התסמינים המפרקיים. גם מדדים קליניים נוספים, כגון הערכת מצב המחלה על ידי הרופא המטפל והערכת עוצמת הכאב המפרקי על ידי החולה, הצביעו על שיפור גדול יותר בקבוצת החולים שנטלה סטטינים.

סיכום

מעניין יהיה לדעת אם תהיה המלצה לטפל באופן גורף בכל חולי דלקת המפרקים השגרונתית, ועוד יותר מעניין יהיה לדעת אם מתן תרופה באופן מונע יכול להקטין את שכיחות הופעת המחלה.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©