שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > ראומטולוגיה - גליון מס' 3 > חוסר התאמה בין הפעילות של דלקת מפרקים שגרונתית הנמדדת במדדים קליניים ובין הרס המפרקים הנמדד על ידי צילומי רנטגן, בחולים המטופלים בשילוב של אנברל ומתוטרקסאט
אוגוסט 2007 August | גיליון מס' 3 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מן הספרות
חוסר התאמה בין הפעילות של דלקת מפרקים שגרונתית הנמדדת במדדים קליניים ובין הרס המפרקים הנמדד על ידי צילומי רנטגן, בחולים המטופלים בשילוב של אנברל ומתוטרקסאט


פרופ' שאול סוקניק מנהל המחלקה לרפואה פנימית ד, מרכז רפואי אוניברסיטאי סורוקה והפקולטה למדעי הבריאות, אוניברסיטת בן גוריון, באר שבע

Result from the Trial of Etanercept and Methotrexate with Radiographic and Patient Outcome.
Disconnect Between Inflammation and Joint Destruction after Treatment with Etanercept Plus Methotrexate

Landewe R, et al. Arthritis and Rheumatism 2006;54:3119

הרס המפרקים בדלקת מפרקים שגרונתית (דמ"ש) מופיע ברוב המקרים מוקדם מאוד במהלך המחלה, ולעתים קרובות כבר במהלך השנה הראשונה למחלה. מטרת הטיפול התרופתי בחולי דלקת מפרקים שגרונתית (דמ"ש) היא למנוע בשלב מוקדם ומהר ככל האפשר את הנזק למפרקים, ובעיקר את הרס העצם והסחוס המפרקי. מקובל כי טיפול תרופתי המביא לדיכוי המחלה (רמיסיה), כפי שנמדד על ידי סמנים דלקתיים מעבדתיים וקליניים, יכול למנוע גם את הופעת הנזקים האנטומיים ובעיקר את החמסים במפרקים.
מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבדוק אם אכן יש התאמה בין התגובה הקלינית לממצאי הרנטגן בשלוש קבוצות חולי דמ"ש: חולים המטופלים רק במתוטרקסאט, חולים המטופלים רק באנברל או חולים המטופלים בשילוב של אנברל ומתוטרקסאט. ההערכה הקלינית נעשתה על ידי מדד DAS 28ד (Disease Activity Score) ערכי CRP. ההערכה לגבי נזק אנטומי למפרקים בוצעה על ידי Modified Sharp Score שהוא מדד רנטגני המדרג את הנזק למפרקים לפי חומרתו (מספר הארוזיות, גודלן וכו'). משך המעקב היה עד שנתיים. מחקר זה היה מבוסס על מחקר קודם שנקרא TEMPO שהיה מחקר פרוספקטיבי רנדומאלי, מבוקר וכפול סמיות שנמשך שלוש שנים. במחקר זה השוו את היעילות של טיפול במתוטרקסאט לזאת של טיפול באנברל ולזאת של טיפול משולב של שתי תרופות אלו בחולי דמ"ש.
הממצאים העיקריים של מחקר זה הראו כי בקבוצת החולים שטופלו רק במתוטרקסאט נצפתה החמרה והתקדמות המחלה מבחינה רנטגנית שהייתה בהתאמה לערכי ה-CRP או 28 DAS. למרות ההטבה הקלינית שהושגה, עדיין נצפתה החמרה והתקדמות של הנזק למפרקים, כפי שנמדדה על ידי המדד של  Sharp. ההחמרה בנזק הייתה פחות בולטת אצל החולים שבאופן קליני היו בהפוגה טובה, ויותר חמורה אצל חולים שמחלתם הייתה פעילה (לפי המדדים הקליניים ומדד ה-CPR).
תוצאות דומות נצפו גם בקבוצת החולים שטופלו רק באנברל.

סיכום
הממצא המעניין בעבודה זאת נצפה בקבוצת החולים שטופלה בשילוב של שתי הקבוצות. בקבוצה זאת נצפתה ההאטה הרנטגנית הטובה ביותר בהתקדמות המחלה, והיא לא הייתה תמיד בהתאמה למדדים הקליניים ולערכי ה-CRP.
כלומר, יש יתרון לשילוב של שתי התרופות על פני מתן של כל אחת מהן בנפרד לא רק מבחינה קלינית אלא בעיקר למניעת נזק בלתי הפיך למפרקים שכאמור יכול להופיע מוקדם במהלך המחלה.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©