שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > עדכוני חדשות - גליון מס' 127 > מעגל קסמים בהשמנה: ההשמנה משמרת את עצמה באמצעות שינויים ביוכימיים במוח
מאי 2013 | גיליון מס' 127 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

מעגל קסמים בהשמנה: ההשמנה משמרת את עצמה באמצעות שינויים ביוכימיים במוח


Obesity Induces Hypothalamic Endoplasmic Reticulum Stress and Impairs Proopiomelanocortin (POMC) Post-translational Processing

חוקרים הראו כי השמנת יתר פוגעת בייצור הורמון המדכא תיאבון ומגביר שריפת קלוריות. למעשה זהו מעגל קסמים שבו השמנת יתר מתחזקת את עצמה.
במעבדה החוקרים הראו כי הם יכולים לטפל בתופעה זו באמצעות תרופות.
עד היום היה ידוע כי אחד המנגנונים שבו השמנה מגבירה את עצמה הוא על ידי יצירת עמידות ללפטין, הורמון המאותת למוח על מצב השומן בגוף.
לפני שנים מצא הכותב הראשי במאמר, Eduardo A. Nillni, פרופסור באוניברסיטת בראון וחוקר בבית החולים רוד איילנד, כי לאחר ארוחות לחולדות שמנות נותר חסר בהורמון בשם Alpha-MSH לעומת חולדות בעלות משקל תקין.
לחלבון Alpha-MSH שני תפקידים: הוא מדכא את פעילות חיפוש המזון בתאי המוח ומאותת לתאי מוח אחרים ליצר TRH, הגורם לבלוטת התריס לדרבן את פעילות שריפת הקלוריות בגוף.
Alpha-MSH נמוך בחולדות השמנות, למרות הימצאות לפטין בכמות גדולה ולמרות רמות תקינות של ביטוי גנטי לפרהקורסורים ביוכימיים המכונים Pro-Opiomelanocortin-POMC ולאנזימי מפתח בשם PC2, המכניסים POMC לתאי מוח.
המחקר החדש של Nillni וחבריו חיפש מהיכן נובע החסר ב-Alpha-MSH. הם מצאו כי בחולדות שמנות, מערכת ה-Endoplasmic Reticulum-ER במוח נכנסת לעקה ומשותקת.
הדבר פוגע ברמות חלבון PC2 , המצוי ברמה ירודה בחולדות שמנות, מצב המותיר את מערכת POMC במצב לא מקופל.
דבר זה פוגע בייצור חלבוני Alpha-MSH, ולכן הם מעטים יותר בחולדות השמנות לעומת החולדות הבריאות.
בהמשך טיפלו החוקרים בחולדות שמנות ובחולדות רזות בחומר שנקרא TUDCA, הידוע כמפחית עקה ב-ER.
בעוד שבחולדות רזות החומר לא העלה את ייצור Alpha-MSH, בחולדות שמנות הוא הביא לעלייה ניכרת בייצורו.
החוקרים מציינים כי החומרים שבהם השתמשו במחקר אינם מאושרים כתרופות להשמנה בבני אדם, ועלולות להיות להם תופעות לוואי לא רצויות, אולם הממצאים מגדילים את האפשרויות ליצירת תרופות חדשות להשמנת יתר. 

http://www.jbc.org/content/early/2013/05/02/jbc.M113.475343

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©