שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israel Journal of Dermatologic Surgery and Dermatology - גליון מס' 12 > טיפולים בצלקות קלואידיות ובצלקות היפרטרופיות
דצמבר 2012 December | גיליון מס' 12 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
כירורגיה פלסטית אסתטית, שחזורים, כוויות ופצעים
טיפולים בצלקות קלואידיות ובצלקות היפרטרופיות


ד"ר יוסי חייק ד"ר חורי אימן

צלקת היא תוצאה סופית וחלק מתהליך ריפוי הפצע בניסיון של הגוף לשחזר את שלמות הרקמה מבחינת חוזק, מראה כולל, תפקוד העור ומבנהו לאחר הפרת האיזון ושבירת שלמותו.

תהליך ריפוי פצע הוא תהליך דלקתי שמתרחש בזמן ובסדר מסוים. השלב ראשון נקרא השלב הדלקתי (Inflamatory phase) שנמשך כשבוע ימים. השלב השני נקרא השלבהפרוליפרטיבי (Regenerative) שנמשך משבועיים עד חודש ימים, והשלב אחרון Remodeling מתחיל מחודש לאחר הפציעה ויכול להימשך עד שנתיים או אף יותר עד להתבגרות הצלקת (Scar Maturation).

העור בנוי משתי שכבות: אפידרמיס – השכבה החיצונית והעליונה של העור, ודרמיס – מבנה ושלד שעשוי מרקמות חיבור, כלי דם ומטפולות עור.

צלקת נגרמת לרוב לאחר פגיעה בשכבת הדרמיס ובסיבי הקולגן שבה. במצב זה הגוף מתקשה לתקן את הנזק שנגרם לרקמת העור, אך הוא מחדש את סיבי הקולגן ומייצר רקמה שאינה דומה במבנה שלה לרקמת העור המקורית מבחינת סדר ארכיטקטוני ותכולה. ברוב המקרים חוזק העור אינו חוזר במלואו וכן לא גמישותו. תיתכן פגיעה בטפולות העור ולכן גם פגיעה בשיעור וביכולת ההזעה או שימון העור.

הצלקת היא מבנה שונה בעיקר בתכולת רקמת החיבור, אך היא מצופה באפיתל חיצוני בניסיון לדמות את רקמת העור שאותה החליפה. הצלקת מספקת מענה אל מול חדירה של גורמים חיצוניים מזהמים ומאפשרת אטימות של העור מבחינת משטר הנוזלים והמלחים.

צלקת שאינה "תקינה", פתולוגית או מוגזמת היא תוצר של תהליך שגשוגי המפר את האיזון הטבעי, מה שגורם להתפתחות לצלקת היפרטרופית או קלואיד. יש לציין כי צלקות מסוג זה קיימות רק במין האנושי ואין מקבילה לכך במינים אחרים, מה שמקשה לבצע ניסויים מכל סוג שהוא במודל או בחיות מעבדה.

צלקות היפרטרופיות וצלקות קלואיד הן צלקות פרוליפרטיביות. צלקות אלו ייווצרו לרוב כאשר תהליך הריפוי נמשך יותר מ-3 שבועות. עיכוב ריפוי יכול להיווצר כתוצאה מזיהום, מתח, גופים זרים, גירוי כרוני מקומי וכו'. הסקאלה המקובלת כיום להערכת צלקות היא Vancouver Scale.


צלקת קלואידיתKeloid (תמונה שמאלית)– צלקת זאת יכולה להיווצר מיד לאחר הפציעה והיא גדלה מעבר לגבול המקורי של הפצע. צלקות אלו לרוב אינן נסוגות עם הזמן. שכיחותן בקרב חולים כהי עור היא 20%-15%(אפרו-אמריקנים, אסייתיים והיספנים). צלקת קלואידית נוצרת כנראה כתוצאה מהתערבות של גורמים רבים ולה אטיולוגיה מרובת גורמים. יש כבה מידה כלשהי של העברת תכונות גנטיות, אך נראה שתזונה, גיל, מין וגזע כמו גם זמן הריפוי הם מקצת הגורמים להיווצרות צלקת מסוג זה.

יש אזורים בגוף שבהם קיימת נטייה רבה יותר להיווצרות קלואידים, כמו מעל הקלוויקולה, זרועות, שכמות ואזור בית החזה הסטרנלי. אין דרך לחזות היווצרות של צלקות אלו ויש לנסות ולהימנע מניתוחים באנשים אשר נוטים לפתח קלואידים. מבחינה כירורגית יש לנסות ולהביא לסגירה ראשונית ולריפוי מהיר ומותאם בשכבות העור ככל האפשר על מנת לקצר את זמן הריפוי ולהימנע מריפוי משני אשר יגרום להתמשכות התהליך הדלקתי וכתוצאה מכך להיווצרות צלקת "מוגזמת".

צלקת היפרטרופית (תמונה ימנית) – צלקת שגודלת בגבולות הפצע, נוצרת במקביל לריפוי הפצע, תהליך הנמשך שנה או שנתיים מהפציעה, אך לרוב עוברת נסיגה ספונטנית. צלקות אלו נוצרות בדרך כלל כתוצאה ממתח באזור הצלקת הנגרם ממיקום בעייתי או תנועתיות יתר באזור ההצטלקות.

מבחינה היסטולוגית בצלקות היפרטרופיות או קלואידיות קיים ייצור יתר של כל המרכיבים החוץ-תאיים והדרמיס מעובה ואינו מסודר.

הטיפול בצלקות היפרטרופיות או קלואידיות הוא אתגרי. טיפול כירורגי יתבצע, אם בכלל, רק לאחר שהצלקת תחדל להיות פעילה. צלקת אינה פעילה כשאין יותר מילוי קפילרי ולאחר שצבע הצלקת מתקבע ונהיה דומה לעור שמסביב (כשנה או שנתיים לאחר היווצרות הצלקת. אין כיום דרך אחת מקובלת לטפל בצלקות. כל השיטות אינן באות להעלים את הצלקת אלא מנסות למנוע התפתחות של צלקות שאינן בשליטת המטפל או המטופל. יש לדעת כי אין אפשרות לחזות את טיב הצלקת בכל פציעה או ניתוח אך קיימות צורות טיפול שונות וכמה מהן לפניכם:

  1.  הימנעות מיצירת צלקות קלואיד היא הטיפול הטוב ביותר. חולים שיש להם נטייה לפתח צלקות קלואיד צריכים להימנע מכל פציעה הכרוכה בחדירה לעומק העור, כולל ניקוב חורים לעגילים, תפירה בלחץ, הסרת נגעי עור למטרות אסתטיות או ביצוע ניתוחים אסתטיים. בחולים שסובלים מאקנה או מזיהום עורי יש לטפל בהקדם האפשרי כדי למנוע עיכוב בריפוי והיווצרות צלקת היפרטרופית או קלואיד.
  2. חבישות לחץ - טיפול המבוסס על לחץ המופעל על הרקמה כולל מניעה של היווצרות כלי דם ואנגיוגנזה שמאפיינות תהליך דלקתי. הלחץ משנה גם את עובי שכבת הקולגן שהיא השכבה הפתולוגית בצלקות היפרטרופיות וקלואידיות. דוגמאות לחבישות לחץ כאלה הן JOBST PRESSURE GARMENTS button compression, pressure earrings, ACE bandages, elastic adhesive bandages, compression wraps, spandex, elastane (Lycra) bandages, support bandages. 60% מהחולים שטופלו בשיטה הזאת מראים 100%-75% שיפור. שיטה זאת היא היחידה שיעילותה מוכחת. אפשר לשלב שיטה זאת עם כל אחת מהשיטות הנוספות אשר יוזכרו לעיל. חליפות לחץ מיוצרות על פי מידה ובילדים יש לדאוג להחלפתן על פי גיל המטופל לפחות אחת ל-6-3 חודשים על מנת למנוע עצירה בהתפתחות הילד ובצמיחתו.
  3. יריעות סליקון - מיועדת לטיפול מניעתי בצלקות. הטיפול מבוסס על יריעות סיליקון לחות ועל יצירת מטען חשמלי סטטי או שינוי שדות מגנטיים. הוספת היריעות לטיפול בחבישות לחץ מגביר את הלחץ המקומי נוסף לזה שנוצר מהחבישה. הטיפול מיועד ל-24 שעות ביממה. הוספת יריעות הסיליקון מתבצעת בהדרגה. לאחר 12 חודשים הנתונים מראים 35% תוצאות טובות, 38 תוצאות בינוניות והשאר תגובה חלקית. קיימות יריעות שונות, מקצתן עם מקדמי הגנה ואחרות יכולות לגרום לרגישות מקומית ומצריכות להחליף את סוג היריעה.
  4. טיפול בהזרקת סטרואידים – בעיקר הזרקת Intra-Lesional. הטיפול מבוסס על כך שסטרואידים מפחיתים היווצרות רקמה צלקתית על ידי הפחתה בסינתזת קולגן, שינוי סינתזת גלוקוזאמינוגליקאן, הפחתת ייצור תגובה דלקתית ופרוליפרציה של פיברופלסטים בזמן החלמת הפצע. הסטרואיד הנפוץ בשימוש הוא Triamicinlone Acetonide בריכוז של 10-40mg/ml שמוזרק באופן Intra-Lesional במחט 27-25 במרווחי זמן של 6-4 שבועות. בחולים שונים התגובה שונה ויעילותה נעה בטווח 100%-50%. תופעות לוואי וסיבוכים כוללים אטרופיה באזור ההזרקה, Telangiectasia ושינוי פיגמטרי וכן אמבוליה ו/או עיוורון אם מבוצע בקרבת העיניים ו/או העפעפיים.
  5.  5-Fluorouracil intralesional - תרופה אנטי-מטבולית מדכאת פרוליפרציה של פיברופלסטים ברקמה שעשויה להפחית היווצרות צלקת אחרי ניתוח. המינון בשימוש בשילוב 0.1 מ"ל של triamicinlone acetonide (10 מ"ג/מ"ל) עם 0.9 מ"ל של 5-fu (50 מ"ג/מ"ל) עד 3 פעמים בשבוע.

  6. Cryosurgery – שימוש בחנקן נוזלי שמשפיע על אספקת הדם ועל היווצרות אנוקסיה ברקמה. הטיפול הוא 3-2 קורסים שנמשכים 30-10 שניות. צריך לחזור על הטיפול כל 30-20 יום. הטיפול כרוך בכאב והיפופיגמינטציה קבועה בחולים מסוימים ובייחוד בכהי עור. הצלחת הטיפול מוערכת ב-74%-51% למשך 30 חודשי מעקב ותוצאות טובות מושגות על ידי שילוב עם טיפולים אחרים.

 

  1. כריתת צלקות - בצלקות שנוצרו מריפוי משני אפשר לנסות לשפר את ההצטלקות על ידי כריתת הצלקת ו/או הקלואיד בניתוח תוך הקפדה בתפירה ללא מתח וקרוב שוליים. בכריתה בלבד קיימת חזרה של הצלקת 100%-45% ולכן מומלץ לשלב כריתה עם שיטות נוספות כמו הזרקת סטרואידים, הפעלת לחץ מיידית לאחר הניתוח ו/או הימנעות מהשארת תפרים בעומק, הורדת מתח על ידי שינוי כיוון הצלקת, שימוש במותחני עור להשגת עור עודף ללא מתח, שימוש בתחליפי עור שנותנים עובי ותחליף דרמלי ומונעים הצטלקות.

 

  1.  Pulsed dye laser - פועל על ידי דיכוי פרוליפירציה של פיברופלסטים ואינדוקציה של מוות תאי ופעילות אנזימטית. טיפול בלייזר עם Intra-Lesional Corticosteroids או 5-FU יכול להביא לתוצאות טובות יותר משימוש בכל אפשרות טיפולית נפרדת. פעולה זאת לרוב מבוצעת על מנת לשפר את האדמומיות בצלקת הנגרמת מפגיעה בכלי הדם. לאחר הטיפול עלולה להופיע אדמומיות מוגברת כתוצאה מהתהליך הדלקתי הפעיל (Rebound).

 

  1.  Radiation Therapy - רוב המחקרים הראו יעילות גבוהה של 90%-70% הצלחה בטיפול בצלקות על ידי הקרנות מקומיות, אך המגבלה העיקרית היא הסיכוי לפתח ממאירות שקשורה להקרנות.

 

  1. טיפולים עתידיים - כיום מנסים בעזרת תרופות כמו Intraferon Alfa ותרופות שמעכבות את הורמוני הגדילה להשפיע על שלבי היווצרות הצלקת. באחרונה נעשה מחקר גם על השפעות לייזרים שונים לשיפור איכות הצלקות (גם "ישנות") על ידי יצירת נקבים מיקרוסקופיים אשר יכולים לשנות את סידור הקולגן ולחדשו. ניסיונות נוספים הם הזרקת שומן ותאי אב בניסיון לשפר את אופי הצלקת מבחינת עובי, רכות ואלסטיות. כל אלו עדיין במחקר ואין מחקר אשר מוכיח את יעילותם באופן חד-משמעי או חלקי.

 תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©