שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 177 > האם פעילות אירובית של פחות מעשרים דקות אינה תורמת לשריפת שומן?
נובמבר 2013 November | גיליון מס' 177 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מיתוסים בתזונה
האם פעילות אירובית של פחות מעשרים דקות אינה תורמת לשריפת שומן?


רקפת אריאלי, שחר נייס


רבים מהמתאמנים מגיעים לחדר הכושר לאחר שהבינו שהם חייבים לשלב פעילות גופנית ודיאטת רזון מבוקרת, כדי לרדת במשקל באופן הדרגתי. האימון חשוב לא רק כדי להגדיל המאזן האנרגטי השלילי, אלא גם כדי להגדיל את מסת השומן ש"מאבדים" ולהפחית את הירידה במסה הרזה הנלווית בדרך כלל לדיאטת רזון "קשה".
התחלת הפעילות בחדר הכושר כרוכה בדרך כלל בתיאום ציפיות מקצועי בין המתאמן למדריך. לא אחת מתאמנים שהצהירו שמטרתם להפחית את משקל הגוף, כלומר שומן, שומעים את המדריך מצהיר בביטחון מקצועי שאי אפשר לערער עליו, כי "האימון האירובי חייב להימשך יותר מעשרים דקות, רק אחרי עשרים דקות מתחילים לשרוף שומנים, לפני כן שורפים רק פחמימות". כלומר, אם מטרתך היחידה היא להפחית את כמות השומן, אימון הקצר מעשרים דקות אינו יעיל, ולכן מיותר.
במאמץ ממושך (מעל שלוש דקות) המפעיל קבוצות שרירים גדולות (הליכה, ריצה, אופניים, שחייה וכד'), רוב האנרגיה לעבודה השרירית מקורה בתהליך האירובי. בעת הפקת האנרגיה התהליך האירובי מפרק פחמימות ושומנים תוך שימוש בחמצן (איור 1). רוב הפחמימות שהשריר משתמש בהן מקורן בגליקוגן, המאוחסן בשריר עצמו. חומצות השומן שהשריר משתמש בהן מקורן ברקמת השומן הנמצאת באזורים שונים בגוף, והן מגיעות באמצעות זרם הדם לשרירים הפועלים.
איור 1:

במצב מנוחה, שבו עצימות המאמץ נמוכה והוא יכול להימשך הרבה מעבר לשלוש דקות, כל האנרגיה (x) מסופקת בתהליך האירובי, 60% מתוכה מקורה בפירוק שומנים וכ-40% בפירוק פחמימות.
זו אינה הפעילות המומלצת ל"שריפת שומן", מכיוון שסך ההוצאה האנרגטית במנוחה נמוך.
איור 2:

כפי שאפשר לראות באיור 2, כאשר האדם קם מישיבה ויוצא למאמץ ממושך, כמות האנרגיה המוחלטת הנדרשת לפעולת השרירים גדולה (y) משמעותית מזו הנדרשת בעת מנוחה (x < y). מכיוון שהשריר זקוק לאנרגיה מידית ומכיוון שהדלק המטבולי הזמין הוא פחמימות, בתחילת המאמץ יש עלייה בשימוש היחסי (באחוזים) בפחמימות וירידה יחסית בשימוש בשומנים. אותה כמות שומן שנוצלה במנוחה, ממשיכה להיות מנוצלת, אך מכיוון שסך העלות האנרגטית גבוהה יותר, התרומה היחסית באחוזים קטנה.
איור 3:

לאחר כעשרים דקות מתרחש שינוי במגמה, המוצג בגרף באיור 3, וישנה עלייה יחסית בכמות השומן וירידה בכמות הפחמימות. עם התחלת המאמץ נשלחים סיגנלים הורמונאליים לרקמת השומן, ומתחיל פירוק מואץ של רקמת השומן. חולפות כעשרים דקות עד שחומצות השומן זמינות לשימוש השריר. אפשר לראות באופן ברור שלמרות שיש ירידה יחסית בשימוש בחומצות שומן במהלך עשרים הדקות הראשונות, אין רגע אחד שבו השומנים תורמים פחות מ-40% מהאנרגיה במאמץ המבוצע בעצימות כזו שאפשר להתמיד בה לאורך זמן.
האמירה שרק אחרי עשרים מתחילים לשרוף שומנים אינה נכונה, ומקורה בפירוש לא נכון של הגרף המראה שאחרי עשרים דקות ישנה עלייה בתרומה היחסית של השומנים.
סיכום
- בפעילות גופנית בעצימות מתונה-בינונית, "שריפת השומן" מהווה מרכיב יחסי משמעותי בהוצאה האנרגטית כבר בתחילת הפעילות
- בהיבט של הפחתה במשקל (במסת השומן), לשאלה אם מנצלים יותר שומנים או פחות בעת המאמץ אין חשיבות. מה שחשוב הוא סך ההוצאה האנרגטית = "שריפת הקלוריות"
- כל פעילות, גם אם היא קצרה, תורמת לסך ההוצאה האנרגטית היומית.

ביבליוגרפיה
נייס ש, ענבר ע. (2003). הפיזיולוגיה של המאמץ. הוצאת פוקוס
נייס ש, קונסטנטיני נ. (2011). מרשם אישי לאימון גופני ולבריאות. הוצאה עצמית
McArdle WD, Katch FI, Katch VL. (2009). Exercise Physiology. Williams and Willkins, 7th Edition
Jeukendrup A, Gleeson M. (2010). Sport Nutrition: an introduction to energy production and performance. United States, Human Kinetics, 2ed edition

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©