שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 177 > Be an X-Smoker (חלק ג')
נובמבר 2013 November | גיליון מס' 177 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מניעת עישון וגמילה
Be an X-Smoker (חלק ג')


ד"ר יעל בר-זאב

תקציר
הסקירה מציגה את החלק השלישי במסגרת תכנית לגמילה מעישון בשלבים המיועדת לצוות המרפאה. התכנית פותחה על ידי צוות מומחים בשיתוף חברת פייזר, והיא כוללת חמישה שלבים המלווים את המטפל ואת המטופל במשך התקופה של הפסקת העישון.
החלק השלישי של התכנית, "Power to Control", נועד ליום שאחרי הפסקת העישון, ומדריך את המטופל כיצד להתמודד עם תסמיני הגמילה ועם תופעות הלוואי של הטיפול התרופתי, אם ישנן, ועל חשיבות ההתמדה בטיפול.

מילות מפתח: הפסקת עישון, תסמיני גמילה

רקע
לאחרונה פותחה תכנית לגמילה מעישון בשלבים המיועדת לשימוש צוות המרפאה הראשונית. התכנית פותחה על ידי צוות מומחים בשיתוף חברת פייזר, והיא כוללת חמישה שלבים המלווים את המטפל ואת המטופל במשך תקופת הפסקת העישון.
בגיליונות קודמים פורסמו השלב הראשון והשני של התכנית.(2,1) החלק הראשון (Power to Quit) כלל סקירה של כל הטיפולים המוכחים והמומלצים לגמילה מעישון: טיפולים תרופתיים כמו צ'מפיקס (Varenicline), זייבן (Bupropion) ותחליפי ניקוטין וטיפולים התנהגותיים (סדנאות, ייעוץ אישי, טלפוני או אינטרנטי). מטרת החלק הראשון היא העלאת המודעות והידע של המטופל על כל האפשרויות הזמינות, כדי שיוכל לבחור בדרך המתאימה לו ביותר. החלק השני (Power to Choose) נועד למטופל שהחליט שהוא מעוניין להפסיק לעשן, ומדריך אותו צעד אחר צעד כיצד להתכונן לקראת ההפסקה, כולל הכרה בהרגלי העישון שלו ו"שבירתם", והכנה אישית, חברתית וסביבתית לקראת ההפסקה.
הסקירה הנוכחית תציג את החלק השלישי של התכנית, "Power to Control", שנועד ליום שאחרי הפסקת העישון, והוא מדריך את המטופל כיצד להתמודד עם תסמיני הגמילה ועם תופעות הלוואי של הטיפול התרופתי, אם ישנן, ועל חשיבות ההתמדה בטיפול.
Power to Control
המרכיב העיקרי הגורם להתמכרות לסיגריות הוא הניקוטין. כפי שצוין בחלק הראשון,(1) תוך 10–16 שניות משאיפת עשן הסיגריה, הניקוטין מגיע אל מערכת העצבים המרכזית וגורם לשחרור דופאמין במערכת המזולימבית, ובעיקר ב-Nucleus Accumbens. שחרור הדופאמין הוא מה שמשרה על המעשן את תחושת ההנאה והרגיעה. עם הפסקת העישון מרבית המטופלים סובלים מתסמונת גמילה.
רוב תסמיני הגמילה מופיעים בימים הראשונים, וחלקם נמשכים כמה שבועות, אך בסופו של דבר כל תסמיני הגמילה חולפים.(3) בחוברת המטופל ימצא טבלה המפרטת את תסמיני הגמילה השונים, את משך הזמן הממוצע שסובלים מהם ודרכי התמודדות שונות. חלק מתסמיני הגמילה נובע מהחסר בדופאמין במערכת העצבים המרכזית, וחלק נובע מההשפעות הפיזיולוגיות של הניקוטין על הגוף מחוץ למערכת העצבים המרכזית.
ניקוטין לדוגמה מגביר את הפריסטלטיקה של המעי, ומעשנים רבים סובלים מעצירות עם הפסקת העישון. לרוב עצירות זו נמשכת כמה שבועות, וחולפת מעצמה כשהמעי מתרגל. דרכי התמודדות עם העצירות כוללות שתייה מרובה, צריכת סיבים תזונתיים ופעילות גופנית, ואם יש צורך, גם טיפול תרופתי ייעודי לעצירות.(4)
תסמיני גמילה הנובעים מחסר בדופאמין במערכת העצבים המרכזית, כוללים דחף חזק לעשן, רוגז, אי שקט, קושי בריכוז ועצבנות.(5) גם תסמינים אלו נמשכים בדרך כלל שבועיים עד ארבעה שבועות (למעט הדחף לעשן שהוא ממושך יותר), ואפשר להתמודד איתם. הטיפול התרופתי מקל במידה ניכרת על תסמינים אלו, וגם פעילות גופנית ופעולות הרפיה כגון נשימות ותרגילי דמיון מודרך יכולות להועיל בהתמודדות עם תסמינים אלו.(5)
אפשר להתרשם ממגוון תסמיני הגמילה ומדרכי ההתמודדות איתם בטבלה מספר 1:
טבלה מספר 1:


נוסף על תסמיני הגמילה, בתקופה הראשונה של הפסקת העישון, במהלך קבלת הטיפול התרופתי התומך, ייתכנו גם תופעות לוואי של הטיפול. בחוברת המטופל ימצא פירוט של תופעות הלוואי השכיחות האפשריות כתוצאה מהטיפולים התרופתיים השונים (תרופות במרשם רופא או תחליפי ניקוטין קצרי טווח וארוכי טווח) והמלצות כלליות להתמודדות עם תופעות הלוואי. מרבית תופעות הלוואי קלות וחולפות מעצמן, לדוגמה יובש בפה מזייבן,(7,6) בחילות מצמפיקס(8) וגירוי מקומי בפה ובלוע מגומי לעיסה ומלכסניות ניקוטין.(10,9)
כמובן שיש להדגיש למטופל שיש להתייעץ עם רופא המשפחה על כל תופעת לוואי, ובמיוחד על תופעות הלוואי השכיחות פחות, שאינן מוזכרות בחוברת ודורשות הסבר ובירור עם המטופל.
אפשר למצוא פירוט של תופעות הלוואי השכיחות ושל ההמלצות להתמודדות איתם בטבלה מספר 2:
טבלה מספר 2:


כדי לחזק את המטופל בימים ובשבועות הראשונים לאחר הגמילה, החוברת מכילה גם התייחסות ליתרונות הבריאותיים שבהפסקת העישון, ובמיוחד להארכת תוחלת החיים של המעשן. מחקרי עוקבה גדולים מאנגליה ומארה"ב הראו שקיימת תועלת והארכה בתוחלת החיים בכל גיל שבו מפסיקים לעשן, והתועלת הגדולה ביותר תגיע מהפסקת עישון לפני אמצע שנות השלושים.(12,11)
סיכום
הפסקת עישון הוא תהליך הדורש מהמטופל התמודדות שיכולה להיות לעתים מורכבת. במהלך התהליך המטופל עלול לחוות תסמיני גמילה הנובעים מהחסר בניקוטין ותופעות לוואי של הטיפול התרופתי התומך. קיימות דרכי התמודדות עם תסמיני הגמילה ועם תופעות הלוואי שיכולות להקל על התהליך ולעזור למטופל להצליח להישאר לא מעשן.
סקירה זו והחוברת עצמה נועדו לעזור לנו, המטפלים, ללוות את המטופל בתהליך הקשה של שינוי התנהגות – הפסקת עישון.


References:
    •    Afek S. Be an X-Smoker (part 1). Israeli Journal of Family Practice. 2013;22(174):8-10
    •    Bar-Zeev Y. Be an X-Smoker (part 2). Israeli Journal of Family Practice. 2013;22(176):8-10
    •    Jarvis MJ. Why People Smoke. BMJ. 2004;328:277-279
    •    Hajek P, Gillison F, McRobbie H. Stopping smoking can cause constipation. Addiction. 2003; 98:1563-1567
    •    McEwen A, Hajek P, McRobbie H, West R. Manual of Smoking Cessation. A Guide for Counselors and Practitioners. 2006, Addiction Press: Blackwell Publishing
    •    Zyban (Bupropion) Patient Information, as approved by the Israeli Ministry of Health
    •    Zyban Prescribing Information, as approved by the Israeli Ministry of Health
    •    Champix (Varenicline) Prescribing Information, as approved by the Israeli Ministry of Health
    •    Nicotinell Gum Patient Information, as approved by the Ministry of Health
    •    Nicotinell Lozenge Patient Information, as approved by the Ministry of Health
    •    Doll R, Peto R, Boreham J, Sutherland I. Mortality in Relation to Smoking: 50 Years Observations on Male British Doctors. BMJ. 2004;328:1519-1528
    •    Prabhat J, Landsman V.  21 st-Century Hazards of Smoking and Benefits of Cessation in the United States. NEJM. 2013; 368:341-350

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©