שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 177 > מרפאת שיניים נגישה וטיפול שיניים נייד למרותקי בית ומיטה
נובמבר 2013 November | גיליון מס' 177 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
רפואת הפה והשיניים
מרפאת שיניים נגישה וטיפול שיניים נייד למרותקי בית ומיטה


ד"ר אבישי רייזנר

תקציר
מאמר זה דן בטיפול שיניים בקשישים ובאוכלוסייה המתקשה בניידות. מתוארת הגישה הייחודית לטיפול שיניים במטופלים אלה, באמצעות הבאתם למרפאת שיניים או באמצעות מרפאה ניידת המגיעה לביתם. כמו כן, מוסברת המורכבות בטיפול באוכלוסייה זו והצורך להתייחס למצב הרפואי והנפשי שלה, תוך שיתוף פעולה בין כל הגורמים המטפלים, כל זאת מתוך דאגה לצורכי הקשישים והנכים ובשאיפה לשמור על איכות חייהם ועל כבודם העצמי.

הקדמה
עם העלייה בתוחלת החיים, שיעור המבוגרים בני 65 שנים ומעלה באוכלוסייה גדל. בקרב בני גיל זה נראה בשכיחות גבוהה יותר מצבים רפואיים מורכבים, עלייה בשכיחות מחלות, שימוש בתרופות רבות, שינויים במצב הרוח וירידה ביכולות השכליות ובהתמצאות.(1–6)
בני גיל זה נחלקים לכמה קבוצות על פי אופי המגורים ועל פי רמת התפקוד. חלקם עצמאים, חלקם מתגוררים בביתם ונעזרים במטפל או בבן משפחה, אחרים עוברים להתגורר במסגרות דיור מוגן, תוך שמירה על עצמאות יחסית, ויש כאלה הנזקקים לאשפוז במוסד סיעודי. מן הסתם, חלק נכבד מאוכלוסייה זו אינו יכול להגיע לטיפול שגרתי אצל רופא השיניים.
לבריאות הפה – מצב של היעדר כאב או זיהום, יכולת לעיסה ותפקוד ואסתטיקה דנטאלית טובה – חשיבות מכרעת לבריאותו הכללית של המבוגר, לתפיסתו העצמית ולמצב רוחו.(5,1) מחלת חניכיים שאינה מטופלת יכולה להוות גורם סיכון למחלת לב, להחמיר סוכרת ולהוות סיכון ל-Aspiration Pneumonia.(3)
במאמר הנוכחי נדון באפשרויות לטיפול שיניים במבוגרים בעלי קשיי נגישות, מרותקי בית ומאושפזים.
טיפול במתגוררים בדיור מוגן ובמחלקות סיעודיות
לאוכלוסייה במסגרות דיור מוגן או במחלקות סיעודיות האפשרות האידיאלית היא מרפאת שיניים הממוקמת בתוך הבית.(1)
לקיומה של מרפאה זו יתרונות רבים:
1. מאפשר טיפול שיניים בתנאים אידיאליים לרופא השיניים ולמטופל, וכן בניית יחסי אמון ארוכי טווח וניהול טיפול ומעקב מסודרים
2. מונע את הצורך להרחיק את המטופל מסביבתו המוכרת
3. מאפשר שיתוף פעולה הכרחי בין צוות הרופאים והאחיות, העובדים הסוציאליים, הצוות המטפל ובני המשפחה
4. מקל על ביצוע בדיקות שיניים יזומות במחלקות סיעודיות (עם הקבלה למחלקה, באופן תקופתי ובמצב חירום)
5. מאפשר לרופא השיניים לתת ייעוץ והדרכה המשכיים לצוות הרפואי בתחום רפואת השיניים ובנושא שמירה על גיהות הפה
6. מסייע בהטמעת תחום רפואת השיניים בתיק הרפואי הכללי של המטופל
7. מאפשר זמינות של רופא השיניים לטיפולי חירום.
כדי לטפל באוכלוסייה המבוגרת במרפאת השיניים הממוקמת בדיור מוגן, חשוב להתאים את מבנה המרפאה ואת הכיסא הדנטאלי למטופלים.
מרפאת השיניים חייבת להיות בעלת נגישות מלאה. חשוב להתאים את דלת הכניסה למרפאה לרוחב של כיסא גלגלים. חדר הטיפולים צריך להוות סביבה בטוחה למטופל, ועל הרופא והסייעת ללוות את המטופל ולהושיבו בצורה בטוחה על כיסא הטיפולים. אם המטופל מתנייד באמצעות כיסא גלגלים, חשוב להקימו בצורה בטוחה מהכיסא, כאשר הבלמים של הכיסא נעולים, ולהעבירו לכיסא הדנטאלי. על הכיסא אפשר להיעזר בכריות שונות לשיפור הנוחות של המטופל. תופעה נפוצה מאוד לאחר הטיפול היא סחרחורת בזמן הקימה ממצב שכיבה לישיבה (Postural Hypotension), ולכן חשוב שהקימה תהיה הדרגתית, ורק לאחר שהסחרחורת הרגעית חלפה.
אם אי אפשר להקים את המטופל מכיסא הגלגלים, אפשר לבצע את טיפול השיניים כשהמטופל ישוב בו. אפשר להוציא את משענת הראש של הכיסא הדנטאלי ולהפוך את כיוונה. במצב זה כיסא הגלגלים מוצמד לגב הכיסא הדנטאלי, ומשענת הראש תומכת בראש המטופל (ראה תמונה 1).
ברם לא תמיד אפשר למקם מרפאת שיניים בתוך הדיור המוגן או שאין הצדקה כלכלית לכך. במקרים אלו הפתרון יכול להיות טיפול שיניים נייד. טיפול זה יכול להינתן במרפאת שיניים ניידת הממוקמת בתוך כלי רכב/קרוואן נגרר או באמצעות ציוד נייד פריק שרופא השיניים מוביל וממקם בחדר המטופל או בחדר לא ייעודי. היתרון העיקרי בשיטה טיפולית זו הוא בכך שהיא אינה דורשת מהדיור המוגן להקצות חדר מיוחד או משאבים לטיפולי השיניים. מנגד נפגעת זמינות השירות, ניידת טיפול שיניים תגיע בדרך כלל רק אחת לשבוע לאתר.
טיפול במרותקי בית
למטופלים מרותקי בית קיימות כמה אפשרויות טיפול:(2)
1. הובלה של המטופל המרותק למרפאת השיניים, לעתים אף באמבולנס – היתרון בכך הוא במתן טיפול אופטימאלי במרפאת השיניים. החסרונות הם תלות במלווה ודרישה לרכב ייעודי לניוד המטופל בכיסא גלגלים (עמותת עזר מציון מספקת את השירות הזה ללא תשלום ובתיאום מראש)
2. טיפול בבית המטופל – היתרון הגדול בכך הוא טיפול בסביבה המוכרת למטופל. אך טיפול כזה מורכב לוגיסטית לרופא השיניים: ניוד כל הציוד והחומרים ממרפאת השיניים לבית המטופל, התקנתו, פירוקו והובלתו חזרה למרפאה. טיפול נייד דורש ציוד ייעודי יקר: בהיעדר תאורה אופטימאלית בבית המטופל, יש להשתמש במשקפי הגדלה (לופות) ובמערכת תאורה ייעודית חזקה; כדי לבצע סתימות או להשחיז שיניים כהכנה להתקנת כתרים, משתמשים ביחידה ניידת (יוניט) ארוזה במזוודה ייעודית, המכילה מקדחות במהירות גבוהה ונמוכה, מזרק אוויר ומים, מדחס אוויר ומערכת סקשן. נוסף על כך, חשוב להיעזר במכשיר רנטגן נייד ובקופסת פיתוח
3. שילוב טיפול נייד וטיפול במרפאה – זוהי השיטה האופטימאלית, שכן היא מאפשרת לבצע את רוב הטיפולים בסביבתו המוגנת של המטופל, ולבצע את הטיפולים המורכבים יותר כגון עקירות ושתלים במרפאת שיניים נייחת, שיש בה אמצעים טובים יותר לעצירת דימום או להחייאה.
בדיקה וטיפול
בכל מקרה, בטיפול בית נייד, כמו בכל טיפול שיניים, חשובה האנמנזה היסודית. חשוב לקבל פרטים על התלונה העיקרית, על אופי הכאב או אי הנוחות ועל מידת הדחיפות של הטיפול. חשוב לקבל מהמטופל, במידת האפשר, תלונות על התסמינים שהוא סובל מהם, כאב, קושי בלעיסה, פצעים או נפיחות בפה, שיניים ניידות או אסתטיקה לקויה. חשוב גם לאבחן את הסימנים כגון מחלת עששת, מחלת חניכיים, זיהום בפה, כתרים או גשרים לקויים, תותבות לקויות, נגעים סרטניים או פגמים אסתטיים.
למסגרת טיפול אינטגרטיבית, המתבססת על שיתוף פעולה והתייעצות עם רופא המשפחה, עובדת סוציאלית, בני המשפחה והמטפלים, חשיבות מיוחדת כאשר מטפלים בגיל המבוגר. חשוב לקבל פרטים על מצבו הרפואי של המטופל ורשימת מחלות ותרופות שהוא נוטל. חשוב להבין גם את מצבו הנפשי והקוגניטיבי, את מידת שיתוף הפעולה שלו ובוחן המציאות.
לאחר הבדיקה מוצעות למטופל ולמשפחתו כמה אופציות טיפוליות ונקבעת תכנית טיפול. תכנית הטיפול נקבעת בהתאם למצבו הרפואי והנפשי של המטופל, וכמובן על פי רצונו ורצון בני משפחתו. הספקטרום הטיפולי נע מטיפולים מקלי כאב, כגון הסרת פצע לחץ בתותבת או סתימה זמנית, ועד טיפול שיניים המחזיר את השיניים לתפקוד מלא, כגון סתימה, כתר, גשר או התקנת תותבות חדשות.(5) חשוב לציין כי אם המטופל אינו צלול, יש להחתים אפוטרופוס לענייני גוף על הסכמה לטיפול.
רצוי מאוד שהבדיקה והטיפול יתבצעו בנוכחות בן משפחה, ואם יש מטפל/ת, גם בנוכחותו/ה. בשלב הבדיקה ותכנית הטיפול חשוב שנציגי המשפחה, במיוחד אם הם משמשים כאפוטרופוסים, יבינו ויאשרו את תכנית הטיפול (הסכמה מדעת). נוכחות בני המשפחה בזמן הטיפול חיונית גם כדי לשמור על סביבה מוכרת ולהגיש עזרה לפי הצורך. בהמשך יוכלו בני המשפחה לסייע בריפוי הפוסט אופרטיבי – שימוש במשככי כאב או באנטיביוטיקה, מילוי הנחיות בנושא תזונה, עידוד תהליך ההסתגלות לתותבת חדשה ודיווח לרופא השיניים לפי הצורך. כמו כן, חשוב להדריך את המשפחה ואת המטפל כיצד לשמור על גיהות הפה.
מתוך האוכלוסייה המבוגרת ראויה לציון אוכלוסיית חולי אלצהיימר ודמנציות אחרות. אוכלוסייה זו מונה בישראל כ-100,000 איש. חולי אלצהיימר ודמנציה מתאפיינים בירידה ביכולת הקוגניטיבית, וכך נפגעת יכולתם לתאר כאב ומצוקה. כתוצאה ממצוקה הקשורה בשיניים ומפאת חוסר היכולת להתבטא מילולית, נראה בחולים אלו בזמן האכילה או מיד לאחריה צעקות, בכי או לחלופין שינויים התנהגותיים, הסתגרות וחוסר רצון לאכול או לדבר.(6) במקרים של מטופלים סיעודיים או חולי אלצהיימר ללא יכולת ביטוי, על המטפל, קרוב משפחה או איש הצוות הרפואי מוטלת האחריות לאתר בעיות הקשורות לחלל הפה. על פי נוהלי משרד הבריאות,(7) כאשר מזהים סימנים למצוקה דנטאלית כגון שברים בשיניים, בגשרים או בתותבות, תותבות לא יציבות, שיניים מתנדנדות, נפיחות בחניכיים, בלשון, בלחי או בפנים או הופעת פצעים בחלל הפה, יש להפנות את המטופל מידית לרופא השיניים.
סיכום
רוב המטופלים המבוגרים המתקשים בניידות סובלים ממחלות כרוניות רבות, וחלקם סובלים מדמנציה, ללא תקווה לריפוי. בתחום רפואת השיניים אפשר לסלק את מקור הכאב ולהשיג שיפור ניכר ביכולת הלעיסה, באסתטיקה ובהערכה העצמית, וכך לשפר באופן משמעותי את איכות חייהם ואת כבודם העצמי של המטופלים.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©