שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 165 > פעילות גופנית אירובית לחולי אסתמה
October 2011 אוקטובר | גיליון מס' 165 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
רפואת ספורט ופעילות גופנית
פעילות גופנית אירובית לחולי אסתמה


ד"ר דליה נבות-מינצר, ד"ר נעמה קונסטנטיני

משפטי מפתח:
יותר מ-300 מיליון אנשים בעולם סובלים מאסתמה, וזו המחלה הכרונית השכיחה ביותר בקרב ילדים

קיימים דיווחים על כך שכושר גופני טוב יותר מונע החמרות במצב הנשימתי אצל חולי אסתמה

במחקר שהתפרסם בפברואר 2011 נמצא כי פעילות אירובית סדירה הפחיתה את רמת הדלקת בדרכי האוויר של חולי אסתמה

אסתמה היא מחלה שכיחה ביותר. ההערכה היא כי שכיחות המחלה בעולם מגיעה ?ל7%-4% וכי יותר מ-300 מיליון אנשים בעולם לוקים בה (2,1).בקרב ילדים היא המחלה הכרונית השכיחה ביותר (2). עיקר הטיפול באסתמה מבוסס על מתן מרחיבי סימפונות וסטרואידים בשאיפה ומטרתו להפחית את הדלקת בדרכי האוויר, להפחית את תסמיני האסתמה ולמנוע מגבלות בחיי היום-יום ובפעילויות ספורטיבית ואחרות (3).
אסתמה היא מחלה דלקתית כרונית של דרכי האוויר, קשורה לתגובת יתר במערכת הנשימה וגורמת להתקפים חוזרים של קוצר נשימה, צפצופים ושיעול (3,2). קיימים מקרים שבהם מאמץ גופני גורם להחמרה או להתקף אסתמה, אסתמה תלוית מאמץ EIA(Exercise Induced Asthma). עם זאת, מרבית המחקרים מצביעים על כך שפעילות גופנית לא מסכנת חולי אסתמה, ולעתים אף עוזרת לשלוט במחלה. נמצא כי פעילות גופנית אירובית במשך 30-20 דקות פעמיים-שלוש בשבוע משפרת אוורור מרבי, צריכת חמצן, יכולת עבודה ותגובה של קצב הלב. אין כמעט עדויות התומכות בכך שפעילות סדירה מחמירה אסתמה או שעל הסובלים מאסתמה להימנע מפעילות (4). עלייה ביכולת הגופנית קשורה לשיפור במרכיבים פסיכו-סוציאליים, מפחיתה ברונכוקונסטריקציה תלוית מאמץ, שימוש בסטרואידים וסיכון להחמרות (3).

מחקר על השפעת אימונים אירוביים על דלקתיות דרכי האוויר אצל חולי אסתמה
בגיליון פברואר 2011 של ה-Medicine & Science in Sports & Exercise התפרסם מאמר שבו נבדקה השפעת אימונים אירוביים על דלקתיות דרכי האוויר אצל חולי אסתמה (3). המחקר נערך בסן פאולו בברזיל. החוקרים הניחו כי ההשפעה המיטיבה של פעילות גופנית על חולי אסתמה קשורה להשפעה על התגובה הדלקתית האלרגית של דרכי האוויר. מטרת המחקר הייתה לבדוק השפעה של עיסוק קבוע בפעילות גופנית על דלקתיות דרכי האוויר ועל תסמיני אסתמה אצל אנשים הסובלים מאסתמה בינונית-קשה (3).
שיטות
במחקר נכללו 68 חולים (55 גברים ו-13 נשים) בגילים 50-20 שנים, הסובלים מאסתמה בינונית-קשה, מטופלים תרופתית לפחות בחצי השנה האחרונה וללא החמרה משמעותית או שינוי תרופתי ב-30 הימים שקדמו להכללה במחקר. החולים חולקו אקראית לקבוצת מחקר (34 חולים) וביקורת (34 חולים), כל החולים במחקר קיבלו הדרכה בת 4 שעות בנושא אסתמה, והשתתפו בתוכנית לתרגול הנשימה בעזרת יוגה. שלושה סוגים של תרגילי נשימה בוצעו במשך חצי שעה פעמיים בשבוע במשך 3 חודשים. החולים בקבוצת המחקר השתתפו גם בתוכנית פעילות אירובית שהותאמה לכל אחד אישית על פי צריכת החמצן המרבית שלו. הפעילות בוצעה על גבי מסילה באולם סגור, 30 דקות פעמיים בשבוע. בשבועיים הראשונים הייתה הפעילות בעצימות של 60% מצריכת החמצן המרבית, ואחר כך בעצימות של 70%. בהמשך, כל חולה שלא סבל מתסמיני אסתמה במהלך 2 אימונים רצופים, העלה את עצימות המאמץ ב-5% מקצב הדופק עד לעצימות של 80% מהדופק המרבי לפני התוכנית ואחריה. שימוש בוונטולין (Salbutamol) 200 מק"ג לפני אימון הומלץ למי שזרימת האויר המרבית Peak Expiratory Flow) PEF) אצלו הייתה 70% או פחות מהערך המרבי החזוי לגילו. בטיחות האימונים האירוביים הוערכה לפי PEF, ודווח על תסמינים לאחר כל אימון.
נבדקו: כיח, NO באוויר ננשף, תסמיני אסתמה על פי רישום ביומן יומי, תפקודי נשימה ומבחן מאמץ קרדיו-פולמונרי מוגבל תסמינים שבוצע 15 דקות לאחר מתן ונטולין.
תוצאות
27 חולים בקבוצת המחקר ו-24 חולים בקבוצת הביקורת סיימו את המחקר. לפני תחילת המחקר לא היה הבדל בטיפול התרופתי בין החולים בשתי הקבוצות, כולם קיבלו בודזונייד (Budesonide) ובטא אגוניסט ארוך טווח. במהלך המחקר לא שונה הטיפול התרופתי הקבוע. בבדיקת מדדי התגובה הדלקתית בדרכי האוויר נמצא כי ההתערבות שכללה פעילות אירובית, הביאה לירידה בכמות האאוזינופילים ובכמות כלל התאים בכיח ומספר החולים שאצלם נמצאה רמת NO גבוהה מהצפוי באוויר הננשף ירד בהשפעת האימונים.
בבדיקת היכולת האירובית לפני המחקר נמצאה יכולת ירודה - צריכת חמצן מרבית נמוכה מ-70% מהצפויה אצל 44% מכלל המשתתפים. בהשפעת האימונים שיפרו 24 חולים בקבוצת המחקר את צריכת החמצן המרבית ביותר מ-10%. זאת למרות שלא היה שינוי בתפקודי הנשימה בהשפעת האימונים. במהלך המחקר לא דווח על שום מקרה שבו נמצאה ירידה של 15% או יותר ב-PEF או החמרה בסימפטומים לאחר אימון.
אצל החולים בקבוצת הפעילות ירד מספר הימים שבהם סבלו מתסמיני אסתמה מדי חודש (מ-14 ל-6 ימים בממוצע), והם סבלו מפחות החמרות ופנו פחות למיון בהשוואה לחולים בקבוצת הביקורת. השיפור נמצא בקשר ישיר לחומרת האסתמה, ככל שנתוני הבסיס של החולים היו גרועים יותר הם נהנו יותר מפעילות אירובית.
דיון
במחקר הנוכחי נמצא שיפור במדדי דלקת של דרכי האוויר בהשפעת פעילות אירובית סדירה, זאת בניגוד לממצאים בשני מחקרים קודמים שבהם לא נמצאה השפעה מיטיבה זו. ייתכן שההבדל בממצאים קשור לשוני באוכלוסיית המחקר ובתוכנית האימונים.
ממצאי מחקרים קודמים לגבי השפעה של עיסוק קבוע בפעילות על חומרה של אסתמה אינם אחידים. במחקר הנוכחי הביאה פעילות אירובית סדירה לעלייה במספר הימים החופשיים מסימפטומים ולהפחתה בהחמרות ובפניות למיון. במחקר על נשים חולות אסתמה שפורסם לאחרונה, נמצא גם כן כי כושר גופני טוב יותר קשור לירידה בהחמרות. קיימים דיווחים נוספים על כך שכושר גופני טוב מונע החמרות, ונהוג לחשוב שזו תוצאה של ירידה בקצב האוורור הריאתי. תוצאות המחקר הנוכחי מצביעות על האפשרות שהשיפור הקליני קשור גם לירידה ברמת הדלקת בדרכי האוויר.
אין מספיק מידע כדי לקבוע מי יהיו חולי האסתמה שייהנו יותר מעיסוק בפעילות אירובית. תוצאות המחקר המתואר מצביעות על כך שאולי דווקא החולים הקשים יותר, שאינם מגיבים באופן מלא לטיפול התרופתי, יכולים להשתפר יותר בעזרת פעילות. ממצא חשוב נוסף הוא השמירה על התפקוד הנשימתי לאחר פעילות, כלומר העובדה שפעילות לא גרמה להחמרה במצב הנשימתי.
לסיכום, פעילות גופנית סדירה חשובה לסובלים מאסתמה כמו לכל אדם אחר. נוסף על כך, פעילות אירובית יכולה לשפר תסמינים ושליטה באסתמה, ולכן היא מומלצת מאוד לחולי אסתמה. מומלץ להתחיל בפעילות בהדרגה ואם מופיעה החמרה בתפקוד הנשימתי, קוצר נשימה או ירידה בזרימת האוויר, יש לשקול שינוי בטיפול התרופתי (4).

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©