שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
לקביעת פגישה וירטואלית עם נציג, לחצו כאן
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 165 > חשיבותה של בדיקת US כבדיקה סוקרת לאבחון מפרצת באאורטה הבטנית
 (Abdominal Aortic Aneurysm)
October 2011 אוקטובר | גיליון מס' 165 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
CME
חשיבותה של בדיקת US כבדיקה סוקרת לאבחון מפרצת באאורטה הבטנית
 (Abdominal Aortic Aneurysm)


ד"ר רמה כ"ץ

תקציר
בשנים האחרונות התגבשה הנטייה לבצע בדיקות US כבדיקות סוקרות לאיתור מפרצת באאורטה הבטנית. הרחבה אנאוריזמטית של האאורטה הבטנית יכולה להיות אסימפטומטית, להתרחב באיטיות ולהתגלות רק כשהיא מתפוצצת. אירוע מעין זה הוא דרמטי, ומלווה בתמותה באחוז גבוה מהמקרים. הטיפול במפרצת שהתפוצצה הוא כירורגי, בקרב השורדים לאחר הניתוח התחלואה גבוהה.
לנוכח התחלואה והתמותה הגבוהים של הטיפול הכירורגי הנטייה כיום לעבור לטיפול אנדו-וסקולרי. טיפול זה מותנה בקוטר מפרצת צר מ-6 ס"מ.
בדיקות סוקרות מאפשרות לאתר את המפרצת לפני קריעתה ולבחור את הטיפול המתאים: אנדו-וסקולרי או ניתוחי. US בדיקה סוקרת לא חודרנית היא מדויקת מאוד ואמינה. בדיקה זו זמינה, זולה יחסית ואינה מסכנת את הנבדק.
את קוטר האאורטה הבטנית ניתן להדגים במדויק בבדיקת US של איברי הבטן. מדובר בבדיקה לא פולשנית, נטולת סיכון וסבל, לא יקרה ובעלת זמינות גבוהה. הנחיות מדויקות ליצוע בדיקת על-שמע של האאורטה הבטנית ניתן למצוא בספרו של בארי גולדברג (1).
קוטר אאורטה בטנית מתחת למוצא עורקי הכליות, שנמדד 3 ס"מ ורחב יותר נחשב חולני ומחייב מעקב (2).

הרחבה אנאוריזמטית של האאורטה התגלתה כגורם לתמותה של 15,000 אמריקאים בשנה. מתוכם 9,000 סבלו מהרחבה של האאורטה הבטנית והיתר סבלו מהרחבה של האאורטה הטורקלית. רוב מקרי התמותה היו בגברים מבוגרים מגיל 65. הרחבה אנאוריזמטית של האאורטה הבטנית יכולה להיות אסימפטומטית, להתרחב באיטיות ולהתגלות רק כשהיא מתפוצצת. אירוע מעין זה הוא דרמטי ובאחוז לא מבוטל מהמקרים הם מתים לפני הגיעם לבית החולים. ברור שהסכנות הממשיות אורבות לאלו שנזקקים לטיפול:
המותה מניתוח אלקטיבי היא 4.2%, התחלואה מניתוח כזה היא 32.4%.
אם המפרצת התגלתה עקב קרע של האאורטה, רק 34% מהמקרים מגיעים לבית החולים. מתוכם ב-48% תמותה לפני שמגיעים לניתוח. רק 15% ממקרים אלו שורדים לאחר הניתוח, עם אחוזי תחלואה גבוהים (3).
לנוכח התחלואה והתמותה הגבוהים של הטיפול הכירורגי הנטייה כיום היא לעבור לטיפול אנדו-וסקולרי. טיפול זה מותנה בקוטר מפרצת צר מ-6 ס"מ.
בדיקות סוקרות מאפשרות לאתר את המפרצת לפני קריעתה, ולבחור את הטיפול המתאים: אנדו-וסקולרי או ניתוחי. US היא בדיקה סוקרת לא חודרנית, מדויקת מאוד ואמינה. אומנם יש מידה של חרדה לפני כל בדיקה סוקרת, אך היא חולפת. יתרון הבדיקה, כפי שצוין לעיל, עולה באופן מובהק על חסרונה המזערי (2).
גורמי הסיכון המשמעותיים ביותר להתפתחות מפרצת של האאורטה הבטנית נחקרו במאמרים שונים. עבודות שריכזו תוצאות שפורסמו בעשור האחרון של המאה הקודמת, העלו כי מין הנבדק (זכרים) ועישון הם גורמי הסיכון המובהקים ביותר להתפתחות מפרצת (4,2).

בסדרות שונות מסוכמות בדיקות סוקרות
בסדרות שונות המסכמות בדיקות סוקרות נמצאה הרחבה אנאוריזמטית של האאורטה הבטנית ב-8%-4% בגברים מעשנים בטווח הגילים המצוין לעיל.
על פי סיכומים שנעשו למחקרים השונים שעסקו בגילוי מוקדם, עולה:
1. הבדיקה הסוקרת לגילוי מוקדם מפחיתה את התמותה ב-43% מהגברים שגילם הוא 65 עד 74 שנים. מעבר לגיל 75 אין שינוי משמעותי באחוז התמותה, כי בקרב אוכלוסייה זו קיימת תחלואה גבוהה שאינה קשורה דווקא למפרצת.
2. מכל גורמי הסיכון המצוינים לעיל, המשמעותי ביותר הוא עישון – 100 סיגריות ויותר במהלך כל החיים.
3. בגברים מעשנים שבהם לא התגלתה מפרצת בקוטר 3 ס"מ ויותר בבדיקה סוקרת שבוצעה בהיותם בני 65, אין צורך בהמשך מעקב. במקרים אלו גם אם תתחל הרחבה אנאוריזמטית בגיל מבוגר יותר, היא לא תגיע לממדים מדאיגים ולסכנת התפוצצות, במהלך המשך חייהם הבוגרים.
4. בדיקת US לגילוי מוקדם של מפרצת היא נטולת כל סיכון ועלותה נמוכה יחסית, יתרונותיה גם בהפחתת תמותה ותחלואה לנבדק וגם בהפחתת עלויות מתחלואה גבוהה אם המפרצת התגלתה באיחור.
בשנת 2005 פורסמו ההנחיות הבאות על סמך ריכוז תוצאות מחקרים משווים שבחנו את הניסיון באיתור מוקדם של מפרצת בטנית (5):
גורמי סיכון מובהקים בדרגת סיכון גבוהה
* גברים: גיל 65 שנים ומעלה
* עישון: 100 סיגריות ויותר במהלך כל החיים
* רקע משפחתי
* מחלת לב כלילית
* היפרכולסטרולמיה
* אירוע מוחי על רקע וסקולרי
גורמי סיכון משניים בדרגת סיכון נמוכה
* גברים צעירים מגיל 65
* נשים
* לא מעשנים בהווה ובעבר
* סוכרת
מגבלת הגיל לבדיקות הסוקרות נובעת מחשובי עלות-תועלת. גברים מבוגרים מגיל 75 חשופים לתחלואה גבוהה, וסביר שלא יעמדו בפעולה ניתוחית או פולשנית, ולכן מומלץ שלא לצרפם לבדיקות סורקות לחיפוש מפרצת. את הגילוי המוקדם ראוי לעשות בגיל שבו הנבדק יכול ליהנות מהטיפול המונע.
הרחבה אנאוריזמטית רחבה מ-5.5 ס"מ מחייבת התערבות.
לבדיקות US סנסיטיביות של 100% וספציפיות של 98%.
באנשים מבוגרים, אם לא נצפתה הרחבה אנאוריזמטית בבדיקה הראשונה, אין צורך לחזור על הבדיקה. קצב התרחבות האאורטה הוא איטי, ובמצבים שבהם לא הייתה הרחבה בבדיקה הראשונית, הסיכוי שהאאורטה תגיע לקוטר 5.5 ס"מ בטווח 10 השנים בהן מומלץ לבצע בדיקות סוקרות, הוא מזערי (6).

סיכום
עם השנים הוכח יותר ויותר כי עלות הבדיקה הסוקרת לגילוי מוקדם של מפרצת באאורטה הבטנית מוכיחה את עצמה כלכלית. הבדיקה זולה יחסית, ואינה כרוכה בנזק ביולוגי או בסבל לנבדק. גילוי מוקדם מפחית את התמותה ויתרה מכך את התחלואה, אם המטופלים מגיעים למצב שבו האפשרות היחידה היא טיפול ניתוחי במצב חירום.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©