שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
לקביעת פגישה וירטואלית עם נציג, לחצו כאן
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 165 > זיהומים בדרכי השתן בתינוקות ובפעוטות: הנחיות חדשות של האיגוד האמריקאי לרפואת ילדים
October 2011 אוקטובר | גיליון מס' 165 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
רפואת ילדים בקהילה
זיהומים בדרכי השתן בתינוקות ובפעוטות: הנחיות חדשות של האיגוד האמריקאי לרפואת ילדים


ד"ר יעקב אורקין

רפואת ילדים בקהילה
רפואת ילדים בקהילה היא האחות הקטנה של רפואת המשפחה. יש לה שתי נאמנויות: הראשונה, לרפואת ילדים שבה מתקיימת תוכנית ההתמחות בבתי החולים, ואשר שם גם מרכזה האקדמי, והשנייה, לרפואה הראשונית בקהילה שמונהגת על ידי רפואת המשפחה והיא המעצבת העיקרית של סביבת העבודה שלה. כאשר פרופ' פסח שורצמן ביקש ממני לערוך מדור ברפואת ילדים בעיתון לרופאי משפחה, התלבטתי. בין שתי ההתמחויות קיימת תחרות על לקוחות ויריבות אידאולוגית ארוכת שנים שעיקרה "מי צריך להיות הרופא של הילדים בקהילה בישראל?" החלטתי להיענות לבקשתו של פרופ' שורצמן ממספר סיבות: ראשית, היריבות האידאולוגית היא מיותרת. התשובה שלי אליה היא שבילד צריך לטפל מי שהוריו חושבים שהוא הרופא המתאים ביותר, ללא קשר לתחום התמחותו. הסיבה השנייה היא שלרפואת משפחה ולרפואת ילדים בקהילה יש הרבה מאוד מן המשותף. פרופיל הפניות דומה ושיטת העבודה זהה. הסיבה השלישית היא הנתק היחסי הקיים בין שתי ההתמחויות. רופאי משפחה פוגשים רפואת ילדים בבית חולים בתחילת התמחותם, לתקופה קצרה, ומאז חיים בחשיפה לרפואת משפחה. רופאי הילדים מסיימים את התמחותם הם לעתים קרובות ללא הכשרה בקהילה, ואלה שמגיעים לקהילה אינם מוכנים לסביבת העבודה הזאת. מטרת המדור ברפואת ילדים, במסגרת כתב העת המיועד לרופאי משפחה, לגשר על חלק מהנתק, ולהביא לידיעת רופאי המשפחה את אותם נושאים המעסיקים את רופאי הילדים בקהילה. במקביל היה זה מן הראוי שבכתב העת לרפואת ילדים יהיה מדור המנוהל על ידי רופא משפחה שידון בנושאים משותפים הקשורים ליחס רופא-מטופל, ניהול מרפאה, דילמות אתיות, גישה מערכתית משפחתית למטופל, הוראה בקהילה, מסירת הודעה קשה, מוות של מטופל, ניהול תור, קשר עם מטופלים באינטרנט ועוד נושאים. ואם בחינוך עסקינן, אז למה שלא תהיה חשיפה של מתמחים ברפואת משפחה למרפאת ילדים בקהילה במסגרת ההתמחות? למה רופאי הילדים שמגיעים לקהילה לא עוברים הכשרה מיוחדת לכך שחלקה במסגרת מרפאת משפחה? נשמע מהפכני? אשמח לקבל את תגובותיכם.
בכוונתי להביא במדור זה שאלות וחלק מהתשובות. מן הסתם, אני נחשף יותר לעיתונות ברפואת ילדים ולדיונים המתקיימים בין רופאי ילדים מהקהילה באתרי האינטרנט. אינני מתכוון להרעיף מאמרי סיכום על נושאים נדירים שהם נחלתם של בתי החולים. אתרכז ראשית, בבעיות היום-יום, בדילמות שירות מיוחדות ובנושאים קליניים שבהם אני נפגש וכל רופא קהילה כדאי שיתרענן בהן.
בברכה
יעקב אורקין
בגיליון ספטמבר 2011 של העיתון Pediatrics פורסמו הנחיות עדכניות של ועדה שבחנה מחדש את האבחון, הטיפול והמעקב של זיהום בדרכי שתן בפעוטות בגיל חודשיים עד שנתיים. להלן המסקנות וההמלצות:
1. בתינוק עם מחלת חום ללא מוקד ברור אבל הנראה חולה או מצדיק טיפול אנטיביוטי מסיבה כללית אחרת, יש לקחת תרבית שתן לפני התחלת טיפול אנטיביוטי. התרבית צריכה להילקח על ידי קתטריזציה מהשופכה או בדיקור SPA. לקיחת שתן לתרבית משקית איננה אמינה.
2. בבנות ובבנים שאינם נימולים (בעלי סיכון יחסי יותר גבוה לזיהום בדרכי שתן), עם מחלת חום ללא מוקד ברור אבל ללא הצדקה כללית להתחיל מיד בטיפול אנטיביוטי ניתן לבדוק שתן שנאסף משקית תוך שעה ממתן השתן. אם יש עדות בבדיקה בסטיק ללויקוציטים או לניטריטים או לחיידקים, יש לקחת שתן לתרבית באמצעות קתטר או SPA ולהתחיל טיפול. בהיעדר ממצאים פתולוגיים בסטיק, ניתן להמשיך במעקב בלבד תוך ידיעה שבדיקת שתן תקינה בסטיק איננה שוללת לחלוטין אפשרות של זיהום בדרכי השתן.
3. בבנים נימולים (בעלי סיכון נמוך לזיהום בדרכי שתן), שאינם נראים חולים, ניתן לעקוב ללא ביצוע בדיקת שתן.
4. ההגדרה לאבחנה של זיהום בדרכי שתן היא הבאה: צירוף של ממצאים לא תקינים בבדיקת שתן כללית (לויקוציטים ו/או חיידקים) ולפחות 50,000 מושבות של חיידק בודד הידוע כגורם לזיהומים בדרכי השתן. כל הנ"ל כאשר השתן נלקח באמצעות קתטר או SPA.
5. הערכת ניטריטים בשתן איננה בדיקה רגישה לשלילת חשד לזיהום בדרכי השתן מאחר שלא כל המחוללים מייצרים ניטריטים, ומאחר שייתכן שניטריטים לא הצטברו בשלפוחית השתן בתינוקות מפני שהם מרוקנים את שלפוחית השתן לעתים קרובות.
6. לויקוציטים בבדיקה בסטיק מספקים תמיכה משמעותית לאפשרות של זיהום בדרכי השתן. תמיכה מתאימה לאבחנה מתאפשרת כאשר נצפים במקרוסקופ יותר מ-10 תאים לבנים במיקרוליטר, בשתן שלא עבר סרכוז.
7. תיתכן בקטראוריה ללא לויקוציטים בשתן. מצב זה איננו זיהום בדרכי השתן הדורש טיפול אנטיביוטי.
8. שתן לתרבית צריך להיזרע מיד או להישלח למעבדה תוך שמירה על שרשרת קירור.
9. בהתחשב בתנאים המיוחדים, טיפול אנטיביטי בבליעה הוא יעיל כטיפול פראנטרלי. הטיפול צריך להיות לפחות בן שבעה ימים. בחירת תרופת הטיפול תלויה ברגישות של מחוללים הנפוצים בבקהילה ובתשובת הרגישות של החיידק בתרבית.
10. תינוקות שעברו זיהום מוכח בדרכי השתן, צריכים לעבור דימות סונוגרפי של דרכי השתן. הדימות לא צריך להתבצע בסמוך לאבחון והטיפול, פרט למצבים שבהם קיים חשד לסיבוך (אבצס, חסימה, אי תגובה לטיפול). לאחר זיהום ראשון אין צורך לבצע דימות איזוטופי או ציסטוגרפיה.
11. יש לבצע ציסטוגרפיה אם מתרחש זיהום חוזר או בסונוגרפיה נמצא הידרונפרוזיס, צלקות בכליה או ממצא המחשיד לחסימה או לרפלוקס גבוה.
12. מי שעבר זיהום בדרכי השתן ומפתח מחלת חום חדשה צריך לעבור הערכה רפואית תוך 48 שעות מתחילתה כדי לשלול זיהום חוזר בדרכי השתן.
13. אין המלצה לטיפול אנטיביוטי מונע לאחר זיהום בדרכי השתן גם כאשר הודגם רפלוקס.

כמה הערות על זיהומים בדרכי השתן
יש לי תחושה שזיהומים בדרכי שתן אינם מאובחנים מספיק בקהילה. האם אנחנו שולחים מספיק ילדים החולים במחלות חום וללא מוקד ברור למיון כדי להשלים בירור באמצעות בדיקת שתן שנלקח בעזרת קתטר? כמה מאיתנו יודעים לקחת שתן בעזרת קתטר מתינוקות ואף מבצעים זאת בקהילה? עד כמה אנחנו מסוגלים לשמור שתן כזה בקירור ולהבטיח את העברתו למעבדה תוך הקפדה על שרשרת קירור? כמה מאיתנו מבצעים במרפאות בדיקות מיקרוסקופיה לשתן? להערכתי, התשובות לשאלות הללו הן עדיין בשורה רעה. הבשורה הטובה היא שיש כיום מספיק נתונים המאפשרים ניהול פחות אגרסיבי של המחלה. פחות דימות חודרני (ציסטוגרפיות ומיפויים), פחות ימי טיפול וטיפול פומי במקום טיפול פראנטרלי ופחות טיפולים אנטיביוטיים למניעת זיהום חוזר. עם זאת, יש לזכור שלזיהומים בדרכי שתן ייתכנו סיבוכים קשים ותוצאות שליליות ארוכות טווח אם הזיהום אינו מטופל במהירות וכראוי.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©